Dostępne postaci leku

tabletki, krem, aerozol na skórę

Działanie

Terbinafina to lek przeciwgrzybiczy. Działa poprzez hamowanie enzymu (proteiny, która przyspiesza reakcje chemiczne) w grzybach, co powoduje zaburzenia w produkcji sterolu – składnika budulcowego ścianek komórkowych grzybów. W efekcie grzyby nie mogą rosnąć i umierają.

Wskazania

Terbinafina to lek, który jest często stosowany w przypadku infekcji grzybiczych skóry i paznokci. Może on pomóc w leczeniu takich problemów jak grzybica stóp, grzybica pachwin, czy innych podobnych dolegliwości.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających terbinafinę, jeżeli jesteś uczulony na ten składnik. Jeżeli masz problemy z wątrobą lub nerkami, też powinieneś unikać tych leków. Dodatkowo, nie zaleca się ich stosowanie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Działania niepożądane

Lek terbinafina może powodować różne niepożądane skutki uboczne. Najczęściej zdarzają się zaburzenia trawienia, jak nudności, bóle brzucha czy utrata apetytu. Niektóre osoby mogą doświadczyć bólu głowy, wysypki skórnej lub uczucia zmęczenia. W rzadszych przypadkach lek ten może powodować problemy z wątrobą, zmiany zapachu i smaku, a także depresję.

Przedawkowanie

Przedawkowanie terbinafiny może objawić się bólem głowy, nudnościami, bólem brzucha lub zawrotami głowy.

Środki ostrożności

Podczas stosowania terbinafiny pamiętaj o regularnym monitorowaniu stanu wątroby – lek może powodować problemy z tym organem. Unikaj alkoholu, który dodatkowo obciąża wątrobę.