Grzybica pod pachami — co to za choroba?

Grzybica włosów pachowych występuje dosyć rzadko, zdecydowanie rzadziej niż inne infekcje grzybicze. Najczęściej można spotkać się z przypadkami grzybicy paznokci,  stóp,  skóry głowy czy miejsc intymnych.

Za grzybicę włosów pachowych odpowiadają maczugowce Corynebacteri tenuis. Co ciekawe, pomimo słowa grzybica w nazwie, ta dolegliwość jest powodowana przez bakterie. Z tego względu nie należy jej porównywać i leczyć podobnie jak inne popularne grzybice np. paznokci, stóp czy drożdżycę skóry (najczęściej atakujące skórę grzyby to drożdżaki) [1,2].

Jakie są objawy grzybicy włosów pachowych?

 • włosy pod pachami są otoczone żółtymi, czerwonymi lub czarnymi złogami drobnoustrojów, z tego względu same włosy są zgrubiałe;
 • przez to spod pach wydziela się nieprzyjemny, zjełczały zapach;
 • na odzieży częściej pojawiają się plamy potu, a sam pot może mieć czarne, czerwone lub żółte zabarwienie;
 • włosy pod pachami, a w szczególności ich łodygi, są zniszczone, przez co łatwo wypadają [1,3].

Jak uniknąć grzybicy pod pachami?

 • należy dbać o higienę osobistą;
 • nie należy dzielić się przedmiotami osobistymi, takimi jak ręcznik czy ubrania, które mogły mieć bezpośredni kontakt z zakażonym miejscem u chorego, z innymi osobami;
 • nie należy dotykać nieznanych zwierząt, w szczególności bezpańskich i takich, które mogą mieć łyse plamy na sierści;
 • nadmierna potliwość jest jednym z głównych powodów grzybicy włosów pachowych, dlatego, oprócz zgolenia włosów pod pachami, należy używać antyperspirantów lub blokerów pocenia np. Etiaxil;
 • otyłość sprzyja rozwojowi tego typu infekcji, warto zadbać o prawidłową masę ciała [1,3].

Jak zdiagnozować grzybicę włosów pachowych?

Najczęściej określa się ją na podstawie występujących objawów. W celu potwierdzenia grzybicy włosów pachowych można wykonać następujące badania:

REKLAMA
REKLAMA
 • badanie w lampie Wooda;
 • analiza mikroskopowe włosa;
 • hodowla bakteriologiczna.

Jednak ze względu na stosunkowo proste leczenie i dosyć charakterystyczne objawy, w praktyce rzadko wykonuje się badania laboratoryjne [1,2].

Czy grzybica pach jest groźna?

Grzybica włosów pachowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, ani nie jest zaraźliwa. Daje ona jednak dosyć nieprzyjemne objawy, przez co chory i osoby z jego bliskiego otoczenia mogą czuć się niekomfortowo. Dlatego najlepiej jak najszybciej rozpocząć leczenie, tym bardziej że nie jest ono jakoś nadmiernie uciążliwe i skomplikowane [1,3].

Grzybica włosów pachowych — jak leczyć?

Nie ma żadnych specyficznych preparatów działających selektywnie na to schorzenie. Najczęściej stosuje się następujące schematy leczenia:

 • jednym z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić to zgolić włosy pod pachami i następnie powtarzać golenie co 2-3 tygodnie;
 • należy dbać o higienę osobistą całego ciała, a w szczególności pod pachami;
 • dobrze sprawdzają się mydła siarkowe lub preparaty zawierające nadtlenek benzoilu np. Akneroxid czy Benzacne.

Jeżeli pomimo zastosowania tych środków zaradczych, objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Będzie on w stanie wykluczyć inne, bardziej groźne choroby i zaordynować odpowiednie leczenie [2,3].

Grzybica pod pachami — maść czy leki doustne?

Pacjenci często przychodzą do apteki i proszą o maści na grzybicę, nie precyzując dokładnie, o jakie miejsce chodzi i nie wiedząc, czy aby na pewno mają do czynienia z grzybicą. W przypadku grzybicy włosów pachowych standardowe preparaty przeciwgrzybicze, takie jak kremy zawierające terbinafinę np. Terbinafina Ziaja, nie spowodują pożądanego działania, ponieważ tę dolegliwość powodują bakterie, a nie grzyby! W tym przypadku zdecydowanie lepsze są żele stosowane głównie na trądzik zawierające nadtlenek benzoilu takie jak np. Benzacne [1,2].

Podsumowanie

Grzybica włosów pachowych jest specyficzną dolegliwością, która jest powodowana przez bakterie. Ta infekcja jest stosunkowo rzadka, częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Jej leczenie nie jest też zbyt skomplikowana i polega przede wszystkim na zgoleniu włosów pod pachami. Można zastosować żele zawierające nadtlenek benzoilu czy mydła siarkowe. Jednak najważniejsza jest odpowiednia higiena osobista.