Czym jest grzybica stóp?

Grzybica jest chorobą, jak sama nazwa wskazuje, wywołaną przez grzyby. Najczęściej są to dermatofity, drożdżaki oraz grzyby pleśniowe. Ten rodzaj mikroorganizmu bytuje najczęściej w miejscach wilgotnych i ciepłych. W związku z tym miejscami, gdzie najczęściej jesteśmy podatni na zakażenie, będą pływalnie, baseny i sauny. Nasz organizm posiada mechanizmy ochronne, dzięki którym nie każdy kontakt z grzybami będzie powodował powstawanie grzybicy. Jednak spadki odporności oraz noszenie nieodpowiedniego obuwia z tworzyw sztucznych będzie dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi infekcji. Grzybica stóp może pojawić się na skórze, lub paznokciach. Objawia się zmianami koloru skóry czy paznokci, pojawieniem się białych nalotów czy też zgrubieniem paznokci [1].

Jak leczyć grzybicę stóp?

W momencie pojawienia się zmian skórnych powinno się udać jak najszybciej do lekarza specjalisty, aby pobrał próbkę do przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i ustalił co na grzybicę stóp. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym można sięgnąć po preparat na grzybicę stóp dostępny bez recepty. Występują one w różnych postaciach, co znacznie ułatwia aplikację leków, ponieważ grzybica pojawia się w różnych miejscach na stopach. W aptece znajdziemy preparaty jako spray i maść na grzybicę stóp, które sprawdzają się najbardziej w przypadku zmian skóry oraz lakiery i płyny, które stosujemy na grzybicę paznokci i wałów okołopaznokciowych.

Jeśli chodzi o substancje czynne, leki zawierają najczęściej:

REKLAMA
REKLAMA

Terbinafinę

Terbinafina posiada szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego. Małe stężenia pozwalają na wyeliminowanie dermatofitów, pleśni oraz część drożdżaków. Substancja chemiczna zaburza procesy w ścianie komórkowej grzybów, przez co doprowadza do ich śmierci. Terbinafina potrafi gromadzić się w warstwie rogowej naskórka po aplikacji, w związku z tym znalazła zastosowanie w terapii grzybic skóry. Preparat na grzybicę stóp znajdziemy w postaci kremu i sprayu pod nazwami handlowymi Lamisilatt, Myconafine, Terbiderm, Undofen Max Spray. Do krążenia wchłania się niewielka ilość leku, w związku z tym jest uznawany za bezpieczny. Preparaty można aplikować dzieciom powyżej 12 roku życia oraz dorosłym [2].

Amorolfinę

Amorolfina działa przeciwgrzybiczo na pleśnie, drożdżaki, dermatofity, grzyby dimorficzne i inne. Powoduje zaburzenie syntezy steroli koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ścian komórkowych grzybów. Brak tych związków kończy się śmiercią grzybów. Amorolfina znalazła zastosowanie w leczeniu grzybic paznokci. Znajdziemy je w preparatach w postaci lakieru do paznokci pod nazwami:  Amorolak, Undofen Amorolfina. Po aplikacji substancja czynna przenika głęboko przez paznokieć, dzięki czemu leczy również grzybice, które znajdują się w łożysku paznokciowym. Zazwyczaj lakier stosuje się raz w tygodniu oraz jest zalecany dla osób dorosłych. Stosowanie leku u dzieci nie zostało do tej pory przebadane [3].

Ciclopirox

Jest substancją o szerokim spektrum działania grzybobójczego. Na dodatek ma zdolność zabijania przetrwalników, w związku z tym zapobiega rozwojowi grzybicy. Ciclopirox hamuje pobieranie substratów potrzebnych grzybowi do prawidłowego rozwoju oraz zaburza liczne przemiany metaboliczne grzybów. W aptece znajdziemy jako maść na grzybicę stóp, lakier, roztwór na skórę, a na receptę nawet w postaci szamponu do włosów. W kontekście leczenia grzybicy stóp powinniśmy zwrócić uwagę na nazwy handlowe: Pirolam, Hascofungin, Ciclolack. Preparaty można stosować u dzieci powyżej 6 roku życia oraz u dorosłych [4].

Jak zapobiec wystąpieniu grzybicy?

Ze względu na to, że grzyby najbardziej lubią środowiska wilgotne i ciepłe, warto zaopatrzyć się w obuwie wykonywane z tworzyw naturalnych. Obuwie z tworzywa sztucznego powodują wzrost temperatury w bucie oraz gromadzenie się wilgoci. Dla osób, które stale przebywają w obuwiu z tworzyw sztucznych na przykład górników, zaleca się stosowanie preparatów zapobiegających występowaniu grzybicy. Zawierają one mieszanki olejków eterycznych, które mają działanie odkażające oraz bakterio- i grzybobójcze. Przykładem takiego preparatu jest Steper aerozol, który oprócz olejków eterycznych posiada przeciwgrzybiczy klotrimazol [1]. Zobacz także: https://leki.pl/poradnik/grzybica-stop-i-paznokci-przyczyny-oraz-leczenie/