Dostępne postaci leku

Tabletki, kapsułki twarde

Działanie

Spironolakton jest lekiem, który działa jak wybiórczy antagonista (bloker) receptorów dla hormonu aldosteronu. Aldosteron powoduje zatrzymanie sodu i wody w organizmie, prowadząc do podwyższenia ciśnienia krwi. Spironolakton blokując te receptory, zwiększa wydalanie sodu i wody z organizmu, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Preparat ten należy do leków moczopędnych oszczędzających potas.

Wskazania

Spironolakton jest preparatem, który stosuje się głównie do leczenia nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca, a także obrzęków spowodowanych przez tę niewydolność. Ponadto spironolakton wykorzystuje się w terapii zespołu nerczycowego, marskości wątroby z wodobrzuszem i obrzękami, a także hiperaldosteronizmie pierwotnym.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków ze spironolaktonem jeśli masz problemy z nerkami, nadmiar potasu we krwi, czyli hiperkaliemię, lub jesteś uczulony na ten lek. Nie należy również podawac spironolaktonu w przypadku hiponatremii.

Działania niepożądane

Spironolakton, jak każdy lek, może powodować pewne skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta one występują. Do najczęstszych z nich należy hiperkaliemia, ginakomastia i inne zaburzenia układu rozrodczego, a także bóle głowy, zaburzenia układu pokarmowego, biegunka, zmęczenie, senność.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania spironolaktonu mogą obejmować: zawroty głowy, nudności, biegunkę, drgawki, zmęczenie, zaburzenia widzenia lub skórne wysypki. W takim przypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub idź na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Środki ostrożności

Podczas zażywania spironolaktonu unikaj potraw bogatych w potas – może to prowadzić do zbyt wysokiego stężenia potasu we krwi. Nigdy nie zwiększaj dawki leku bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że spironolakton może powodować zawroty głowy – unikaj prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn, dopóki nie zobaczysz, jak lek na Ciebie działa.