aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , , ,

Jakie są najnowsze metody leczenia endometriozy?

Jakie są najnowsze leki na endometriozę?

Endometrioza to powszechna choroba, która dotyka ok. 10% populacji kobiet w wieku rozrodczym. Czy w obecnych czasach mamy dostęp do nowych możliwości jej prawidłowej diagnozy? Jak wygląda obency stan związany z farmakoterapią?
Jaki jest skuteczny lek na endometriozę? (fot. Canva)

Endometrioza jest powszechną chorobą, dotykającą 5-10% populacji kobiet w wieku rozrodczym. Za najbardziej charakterystyczne objawy kliniczne endometriozy uważa się bolesne miesiączki, ból podczas stosunku płciowego, przewlekły rozsiany ból w obrębie miednicy mniejszej, ból związany z owulacją. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę.

Jest jakaś nowa metoda rozpoznania endometriozy?

Diagnostyka jest wieloetapowa, żmudna. Często jest pasmem błędów, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla kobiety. Mamy jednak przełom w procesie diagnostyki endometriozy. Polscy naukowcy dokonali niezwykle istotnego odkrycia – jako pierwsi na świecie opracowali bezinwazyjny test, który skraca czas diagnozy z wielu miesięcy, a nawet wielu  lat do nawet dwóch dób. Wszystko za sprawą testu EndoRNA, który jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem polegającym na pobraniu przez ginekologa wymazu z wnętrza macicy. Wynik badania może być dostępny już po upływie 48 godzin [1]. 

Diagnoza endometriozy.

Jakie są nowe leki na endometriozę?

Linzagolix (Yselty) to nowy, niepeptydowy, podawany doustnie antagonista receptora GnRH, który skutecznie znosi ból związany z postępem choroby, a jednocześnie minimalizuje utratę gęstości mineralnej kości i szereg innych działań niepożądanych, typowych dla obecnie zatwierdzonych metod leczenia. W 2021 roku na polskim rynku pojawił się produkt leczniczy o analogicznych do Yselty wskazaniach – produkt leczniczy Ryeqo (estradiol + noretysteron (octan noretysteronu) + relugoliks), który wskazany jest do stosowania w leczeniu umiarkowanych do ciężkich objawów mięśniaków macicy u dorosłych kobiet w wieku rozrodczym.

Po koniec 2023 roku firma Gedeon Richter i Sumitomo Pharma otrzymały pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) dla leku Ryeqo w leczeniu endometriozy. Oczekuje się, że ostateczna decyzja w sprawie wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu będzie dostępna w nadchodzących miesiącach. Decyzja będzie miała zastosowanie do wszystkich państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego [2]. Innym lekiem stosowanym w nowoczesnym podejściu do leczenia endometriozy jest drospirenon, który jest progestagenem czwartej generacji, będącym analogiem spironolaktonu. W połączeniu z etynyloestradiolem i 17β-estradiolem, Drospirenon w dawce 3 mg jest dostępny na rynku jako złożony doustny środek antykoncepcyjny od prawie 10 lat.

Najnowsze badanie III fazy skierowane jest do pacjentek cierpiących na endometriozę i ma na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa drospirenonu w leczeniu bólu miednicy związanego z tym schorzeniem. Innowacyjna terapia Drospirenonem wydaje się być realną alternatywą dla obecnie dostępnych metod leczenia endometriozy. Polega na podawaniu Drospirenonu w schemacie ciągłym, w którym przez 24 dni pacjentka przyjmuje lek w dawce 4 mg, a 4-dniowy okres bez hormonów zostanie zastąpiony codziennym podawaniem mniejszej dawki Drospirenonu (2,8 mg).

Czy są jakieś nowe badania nad lekiem na endometriozę?

Wykazano, że dichlorooctan (DCA), lek zwykle stosowany w leczeniu chorób metabolicznych u dzieci, jest skuteczny w rozkładaniu komórek powodujących endometriozę – bolesną chorobę ginekologiczną, w której komórki podobne do tych wyściełających macicę rosną w innych częściach ciała. Dichlorooctan ma potencjał, aby stać się pierwszym niehormonalnym i nieinwazyjnym sposobem leczenia endometriozy, który będzie naprawdę przełomowy [3].

Bibliografia

 1. https://ctt.wum.edu.pl/sites/ctt-test.wum.edu.pl/files/ctt/endometrix.pdf
 2. https://www.dovepress.com/profile-of-linzagolix-in-the-management-of-endometriosis-including-des-peer-reviewed-fulltext-article-DDDT.
 3. https://www.abdn.ac.uk/news/16820/

Omawiane substancje

 • Drospirenon

  Drospirenon jest syntetycznym hormonem stosowanym w antykoncepcji hormonalnej. Substancja ta działa jako antagonistka receptora aldosteronowego, co powoduje zatrzymanie wody w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Estradiol

  Estradiol jest hormonem żeńskim produkowanym przez jajniki. Jest odpowiedzialny za rozwój żeńskich cech płciowych i regulację cyklu menstruacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Noretysteron

  Noretysteron to syntetyczny hormon steroidowy stosowany w terapii hormonalnej. Substancja ta działa jako progestagen, czyli substancja o działaniu podobnym do progesteronu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Spironolakton

  Spironolakton jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu nadciśnienia i obrzęków. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów aldosteronowych w nerkach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Endometrioza (gruczolistość śródmaciczna)

  Endometrioza to choroba, która polega na występowaniu tkanki błony śluzowej macicy poza jej jamą. Objawy mogą obejmować bóle brzucha, problemy z płodnością oraz nieregularne krwawienia miesiączkowe.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , .