leki-orange

Zwłóknienie i marskość wątroby

Rozdziały

Jakie są objawy zwłóknienia i marskości wątroby?

Objawy marskości wątroby obejmują:

  • zmęczenie i ogólne osłabienie;
  • mdłości i wymioty;
  • utratę apetytu;
  • tratę wagi i masy mięśniowej;
  • pojawienie się czerwonych plam na dłoniach i małych;
  • pajączkowatych naczyń krwionośnych na skórze (naczyniaki pajączkowate) powyżej poziomu talii;
  • zażółcenie powłok skórnych i błon śluzowych (żółtaczka).

W przypadku zbyt dużego zaawansowania wątroba nie jest w stanie prawidłowo pracować, co może prowadzić do takich problemów, jak krwawienie wewnętrzne i zaburzenia pracy mózgu. Na tym etapie uszkodzenie wątroby często jest trwałe.

Jakie są przyczyny zwłóknienia i marskości wątroby?

Przyczynami włóknienia i marskości wątroby są najczęściej wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, nadużywanie alkoholu czy przedawkowanie leków. Przewlekłe choroby dróg żółciowych, niektóre środki chemiczne, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, niektóre wrodzone choroby metaboliczne również mogą przyczynić się do zwłóknienia i marskości wątroby.

Jak zdiagnozować zwyrodnienie i marskość wątroby?

W celu zdiagnozowania marskości wątroby istotne jest uwzględnienie występujących u pacjenta objawów, wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych oraz testów pozwalających na określenie wydolności wątroby. W badaniu laboratoryjnym szczególne znaczenie ma oznaczenie stężenia bilirubiny, kreatyniny, albumin aktywności enzymów wątrobowych i czasu protrombinowego. Wykonuje się również USG jamy brzusznej. W rozpoznaniu marskości wątroby istotną rolę odgrywa badanie histopatologiczne wycinka wątroby.

Jak zapobiegać zwłóknieniu i marskości wątroby?

W zapobieganiu wystąpienia marskości wątroby istotne jest unikanie czynników wywołujących tę chorobę. Zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, regularne wykonywanie badań laboratoryjnych i obrazowych oraz zwracanie uwagi na przyjmowane leki i suplementy diety. W diecie warto ograniczyć alkohol oraz spożywanie tłustych posiłków. Należy starać się ograniczyć możliwość zakażenia wirusami o szczególnym powinowactwie do wątroby.

Leczenie zwłóknienia i marskości wątroby

Zwłóknienie można częściowo odwrócić, jeśli jego przyczyna zostanie odpowiednio wcześniej rozpoznana i zostaną podjęte odpowiednie działania. Konieczne jest wdrążenie leczenia przyczynowego i objawowego, które dobierane jest indywidualnie do pacjenta. Podczas terapii należy wyeliminować czynniki wywołujące rozwijanie się tej choroby, np. alkoholu, szkodliwych substancji.

Leki na zwyrodnienie i marskość wątroby

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zwłóknienia i marskości wątroby.
Loading...

Koniec.

No more pages to load