leki-orange

Polimyksyna B

Rozdziały

Działanie i właściwości polimyksyny b

Polimyksyna B to antybiotyk z grupy polimyksyn, stosowanym w leczeniu wielu różnych zakażeń w organizmie. Jest on odpowiedni do leczenia zakażeń dróg moczowych, opon mózgowych i krwiobiegu, wywołanych przez wrażliwe szczepy Pseudomonas aeruginosa. Chociaż lek jest przydatny w wielu zakażeniach wywołanych przez bakterie Gram ujemne, nie jest przydatny w zakażeniach wywołanych przez bakterie Gram dodatnie.

W preparatach występuje w postaci siarczanu polimyksyny B.

Siarczan polimyksyny B należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Może być podawany w postaci zastrzyku do żyły, mięśnia, płynu mózgowo-rdzeniowego lub w postaci inhalacji. Forma do wstrzykiwania jest zazwyczaj stosowana tylko wtedy, gdy inne opcje nie są dostępne. Siarczan polimyksyny B w połączeniu z innymi lekami np. bacytacyną może być stosowany na skórę.
Działania niepożądane:
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi lub uzyskać pomoc medyczną, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z następujących objawów lub symptomów, które mogą być związane z bardzo ciężkim działaniem niepożądanym:

oznaki reakcji alergicznej, takie jak: wysypka, pokrzywka, świąd, łuszcząca się skóra z lub bez gorączki, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej lub gardle, trudności w oddychaniu, połykaniu lub mówieniu lub obrzęk ust, twarzy, warg, języka oraz gardła;
rumieńce;
zawroty głowy;
 ból brzucha, skurcze, bardzo luźne, wodniste lub krwawe stolce (przed rozpoczęciem leczenia biegunki należy skonsultować się z lekarzem).

Jeśli lek jest podawany do kręgosłupa to trzeba zgłosić lekarzowi takie działania niepożądane leku, jak: gorączka, ból głowy lub sztywność karku.

 

Poradniki na temat polimyksyny b

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...