aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Leki z nimesulidem – Aulin, Nimesil i Aulindol

Przeciwbólowy nimesulid – jak działa?

Maści, kremy i żele przeciwbólowe to jedne z najczęściej kupowanych produktów w aptekach. Choć ich wybór jest naprawdę szeroki, to w rzeczywistości większość z nich posiada zbliżony skład, oparty na ibuprofenie, diklofenaku, naproksenie lub etofenamacie. Niedawno na rynku pojawił się żel AulinDol do stosowania miejscowego zawierający nimesulid — niesteroidowy lek przeciwzapalny. Czym się wyróżnia spośród innych żeli przeciwbólowych?

Nimesulid — co to za substancja?

Nimesulid to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i oczywiście, przeciwzapalnym. W przypadku leczenia bólu i stanów zapalnych tkanek miękkich i stawów, jest on tak samo skuteczny, jak inne miejscowe NLPZ  (np. ibuprofen, diklofenak, ketoprofen). Niemniej, po aplikacji na skórę działa on zdecydowanie szybciej od pozostałych. Do tej pory nimesulid występował jedynie w formie doustnej. Pojawienie się żelu AulinDol stanowi nowatorski sposób leczenia bólu mięśni i stawów [1,2].

Jak działa nimesulid?

Nimesulid jest inhibitorem cyklooksygenazy — enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn, czyli związków prozapalnych. W przypadku miejscowego stosowania nimesulidu jego stężenie w osoczu jest bardzo małe, w porównaniu z uzyskiwanymi wartościami po przyjęciu doustnym. Badania na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku wyraźnie wskazały, że jest on dobrze tolerowany. Wszystkie NLPZ stosowane doustnie posiadają dość spore ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, głównie ze strony układu pokarmowego. Miejscowa aplikacja znacznie je jednak ogranicza. Jednocześnie, osiągnięty efekt przeciwbólowy jest podobny, niezależnie od drogi podania. Co więcej, ze wszystkich preparatów do miejscowej aplikacji, to właśnie forma żelu najlepiej sprawdza się do uśmierzania bólu [3,4].

Miejscowe preparaty z nimesulidem

Aulindol żel

Jedynym preparatem do miejscowego stosowania z nimesulidem jest AulinDol. AulinDol, czyli 3% nimesulid w żelu, jest skuteczny w przypadku łagodzenia bólu w przebiegu skręceń stawów i ostrego urazowego zapalenia ścięgien. Są to dolegliwości dotyczące nie tylko sportowców, ale również osób o zwiększonej aktywności fizycznej. Poza jego przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniem warto wspomnieć także o jego właściwościach redukujących obrzęk i zaczerwienienie tkanek zmienionych chorobowo. Przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 12. roku życia i dorosłych [4].

Aulindol żel a inne leki

Wszystkie leki do stosowania miejscowego, zawierające NLPZ mają podobny mechanizm działania — zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują obrzęk i zaczerwienienie. Czym zatem wyróżnia się AulinDol?

 • Skórę posmarowaną tym żelem można wystawiać na działanie promieni słonecznych — jest to wyjątkowa właściwość, gdyż żele np. z ketoprofenem nierzadko powodują silne fotouczulenia.
 • Nie posiada alkoholu w składzie. To ważna cecha, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą. Żel nie powoduje podrażnień i nie wysusza skóry.
 • Może być stosowany nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci już od 12. roku życia [6].

AulinDol to najnowsza propozycja na rynku farmaceutycznym przeznaczona do leczenia bólu mięśni i stawów, wywołanego urazami bądź stanami zapalnymi. Unikatowy skład i formuła mogą okazać się pomocne w leczeniu bólu, utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

Doustny nimesulid i jego ogólnoustrojowe działanie

Nimesulid w formie doustnej również wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowany jest powszechnie w celu łagodzenia dolegliwości bólowych mięśni i stawów. Ze względu na jego profil bezpieczeństwa, jest zazwyczaj stosowany jako lek drugiego rzutu. Jego dawkowanie zależy od schorzenia oraz od stanu pacjenta. Niemniej, zwykle stosuje się 100 mg nimesulidu 2 razy dziennie, a leczenie tą substancją czynną nie może trwać dłużej niż 15 dni.

Na rynku istnieje kilka preparatów doustnych z nimesulidem. Wśród nich można wyróżnić:

 • Nimesil, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej,
 • Aulin, tabletki, 100 mg,
 • Aulin, granulki do sporządzania zawiesiny doustnej.

Nimesil

Nimesil — na co jest?

Nimesil to lek przeciwbólowy, z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowany jest w ostrym bólu i pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Występuje w formie granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej.

Nimesil — jak stosować?

Nimesil podaje się doustnie, po rozpuszczeniu zawartości saszetki w szklance wody. Zalecane dawkowanie Nimesilu u dzieci w wieku powyżej 12 lat i osób dorosłych to 1 saszetka (100 mg nimesulidu) 2 razy na dobę.

Po jakim czasie działa Nimesil?

Nimesulid szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Zaczyna działać już po 15 minut od przyjęcia leku, a maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu 2–3 godzin po podaniu.

Aulin

Aulin — na co jest?

Lek ten stosowany jest w leczeniu ostrego bólu, a także w leczeniu objawowym dolegliwości bólowych w przebiegu zapalenia kości i stawów. Wykorzystuje się go także w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu.

Aulin — dawkowanie

Aulin występuje w formie tabletek doustnych lub granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. Dokładne dawkowanie powinien ustalić lekarz. Lek najlepiej jest przyjmować w trakcie posiłku, a tabletki należy połykać w całości.

Nimesulid bez recepty

Nimesulid bez recepty występuje jedynie w formie żelu Aulindol. Postaci doustne, w tym tabletki lub granulaty, są dostępne wyłącznie na receptę lekarską. Nie istnieje doustny lek OTC z nimesulidem zarejestrowany w Polsce.

Bibliografia

 1. Assessment report for Nimesulide containing medicinal products for systemic use: European Medicines Agency. EMA, 20212
 2. S. Sengupta, T. Velpandian, S. R. Kabir, et al., Analgesic efficacy and pharmacokinetics of topical nimesulide gel in healthy human volunteers: double-blind comparison with piroxicam, diclofenac and placebo. European journal of clinical pharmacology, 1998,54(7):541–547.
 3. J. H. Vaile, P. Davis, Topical NSAIDs for musculoskeletal conditions. A review of the literature. Drugs, 1998,56(5), 783–799
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego AulinDol

Omawiane substancje

 • Nimesulid

  Nimesulid jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból głowy

  Ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzi na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmęczenie, choroby zakaźne czy urazy.
 • Ból stawu

  Ból stawu jest jednym z najczęstszych schorzeń układu ruchu, które może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku czy płci. Objawia się on różnymi dolegliwościami, takimi jak ból, sztywność, obrzęk czy ograniczenie ruchomości stawu.
 • Bolesne miesiączkowanie

  Bolesne miesiączkowanie to schorzenie, które dotyka wiele kobiet i może powodować znaczny dyskomfort i ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Objawy mogą być łagodne lub bardzo silne, a leczenie zależy od przyczyny i nasilenia dolegliwości.
 • Zapalenie mięśni

  Zapalenie mięśni to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym mięśni szkieletowych. Objawy choroby to ból mięśni, osłabienie, a czasem także gorączka i bóle stawów. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, fizjoterapii oraz w niektórych przypadkach na stosowaniu kortykosteroidów.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .