,

Czy warto stosować skarpetki złuszczające na pięty?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Najlepsze skarpetki złuszczające na pięty. Jakie skarpetki kupisz w aptece?

Efekt gładkich stóp nie jest wcale łatwy do uzyskania, są różne sposoby jego osiągnięcia, takie jak stosowanie pumeksu, tarek, frezarek czy specjalnych kremów do stóp. Często mniej popularne, pomimo ich skuteczności, są skarpetki złuszczające. Jak działają takie skarpetki? Które z nich są najskuteczniejsze?
Najlepsze skarpetki złuszczające na pięty. Jakie skarpetki kupisz w aptece?

Czym są skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające przeznaczone są do wykonania samodzielnego zabiegu kosmetycznego. Jest to kosmetyk w formie żelu, zawierający kwasy owocowe, takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy czy kwas cytrynowy oraz substancje nawilżające i natłuszczające, takie jak alantoina (łagodzi podrażnienia powstające podczas procesu złuszczania naskórka), mocznik (nawilża i zmiękcza skórę oraz zapobiega powstawaniu nowych zrogowaceń) i olej rycynowy (nawilża, natłuszcza i odżywia skórę oraz przyspiesza jej naturalną regenerację). Dzięki tym składnikom skóra w takiej skarpetce będzie w pierwszym etapie złuszczona, a następnie odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Siła złuszczania skóry zależy od użytych kwasów i ich stężeń. Warto wspomnieć, że sam proces złuszczania nie jest natychmiastowy i trwa nawet około tygodnia [1].

Kto może stosować skarpetki złuszczające?

Produkty te są przeznaczoną dla osób, których mają skórę zdrową i odporną na podrażnienia. Najczęściej są stosowane przez osoby mające suchą,  zrogowaciałą, twardą lub mającą biały, lub żółtawy odcień. Należy pamiętać, że skarpetki nie są skuteczne w przypadku odcisków czy popękanych stóp. Skarpetki złuszczające mogą być za to stosowane jako domowy pedicure, co pewien czas. Ponieważ działanie tych skarpetek jest stosunkowo silne, skóra zaczyna dosyć mocno się złuszczać. Dla wielu osób może to być nieestetyczne, dlatego warto wybrać na to odpowiedni czas. Skarpetki nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na stopę cukrzycową, grzybicę stóp lub paznokci, uczulone na salicylany i kobiety w ciąży [2].

W jaki sposób stosuje się skarpetki złuszczające?

Ze względu na dużą moc złuszczającą skórę, skarpetek należy zawsze używać bezwzględnie według zaleceń producenta. Najczęściej taki zabieg trwa godzinę lub dwie. W przypadku gdy skóra dobrze toleruje takie zabiegi, można stosować górne granice czasowe podane przez producenta preparatu. Skarpetki z reguły stosuje się na namoczone wcześniej przez kilka minut stopy. Po zdjęciu skarpetek, stopy należy umyć i  dokładnie wysuszyć. Należy pamiętać, że podczas procesu złuszczania naskórka, skóra jest dużo bardziej narażona na promieniowanie UV.  Dlatego najlepiej zabieg robić jesienią czy zimą, a w lecie używać kremu z wysokim filtrem ochrony przeciwsłonecznej. Nie powinno się również obdzierać odpadającego naskórka, co może podrażnić lub zranić skórę. Najlepiej poczekać, aż skóra sama odpadnie,  dlatego nie należy używać peelingów do stóp ani pumeksu. Wskazane jest nawilżanie skóry odpowiednimi kremami [1,2].

Czy skarpetki złuszczające można zostawić na noc?

Zazwyczaj nie zaleca się zostawiania ich na noc. Oto dlaczego:

 • Instrukcje producenta: Producent skarpetek złuszczających zazwyczaj dostarcza instrukcje dotyczące ich użytkowania. W większości przypadków zaleca się, aby nosić skarpetki przez określony czas, zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin, w zależności od produktu. Zostawienie ich na noc może prowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka i potencjalnych podrażnień.
 • Nadmierna eksfoliacja: Jeśli zostawisz skarpetki złuszczające na noc, naskórek może zostać zbyt intensywnie złuszczony, co może prowadzić do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry stóp. Nadmierna eksfoliacja może także prowadzić do uczucia dyskomfortu lub bólu.
 • Potencjalne reakcje alergiczne: Jeśli masz skłonność do uczuleń lub alergii skórnych, zostawienie skarpetek złuszczających na noc może zwiększyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub podrażnień skóry.

Skarpetki złuszczające w ciąży — czy są bezpieczne?

Skarpetki złuszczające swoją skuteczność zawdzięczają działaniu mocnych kwasów, które przyspieszają złuszczanie naskórka, w konsekwencji czego cała warstwa naskórka ze stóp wymienia się na nowy. W okresie ciąży skóra jest dużo bardziej wrażliwa przez działanie hormonów oraz zwiększony nacisk na stopy w związku ze zmianą postawy i zwiększeniem masy ciała. Ponadto wymuszanie złuszczania często powoduje stany zapalne skóry, a każde zapalenie w okresie ciąży jest niewskazane. Prostaglandyny uwalniane w procesie zapalenia mają wpływ na rozwój ciąży. Między innymi z tych względów skarpetki złuszczające są całkowicie przeciwwskazane dla kobiet w ciąży. Warto w tym czasie zająć się codzienną pielęgnacją stóp łagodnymi środkami nawilżającymi.

Kiedy schodzi skóra po skarpetkach złuszczających?

Okres, w którym rozpocznie się złuszczanie od założenia skarpetki złuszczającej, zależy bezpośrednio od rodzajów i stężenia użytych kwasów. Skóra powinna zacząć się łuszczyć mniej więcej po tygodniu od aplikacji. Częste moczenie stóp przyspiesza zmianę naskórka. Warto pamiętać, że złuszczonych, odstających, suchych skórek nie można odrywać oraz wykonywać peelingów w czasie odnowy naskórka.

Przegląd skarpetek złuszczających na pięty. Co dostaniesz w aptece?

Enilome E Pro, złuszczająco-regenerująca maska do stóp, nasączone skarpety

 • złuszczający efekt preparat zawdzięcza zawartości kwasów mlekowego, glikolowego i salicylowego;
 • produkt zawiera również mocznik, ekstrakt z owoców papai, cytryny i rumianku;
 • preparat usuwa zrogowaciały naskórek, regeneruje i wygładza skórę stóp.

Equalan Regital, złuszczająca maska do stóp, skarpetki

 • złuszczający efekt zapewniają kwas glikolowy i mlekowy;
 • preparat w swoim składzie posiada również glicerynę, ekstrakt z aloesu, ogórka, miodu, kwas hialuronowy i olej lawendowy;
 • produkt zawiera złuszczającą pielęgnację suchej, szorstkiej i zrogowaciałej skóry stóp.

L`Biotica Maska Do Stóp, złuszczająca

 • preparat zawiera kwas mlekowy, mocznik, kwas glikolowy, wyciąg z rumianku, ekstrakt z cytryny, ekstrakt z papai, ekstrakt z jabłka, ekstrakt ze skórki pomarańczy i kwas salicylowy.
 • produkt stosuje się w celu regeneracji i wygładzenia skóry stóp oraz aby zapobiec  powstawaniu silnych zrogowaceń.

Parasoftin, skarpetki złuszczające do stóp

 • w tych skarpetkach za efekt złuszczający odpowiadają kwasy glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy i salicylowy;
 • dodatkowo preparat zawiera kompleks ekstraktów roślinnych, alantoinę i mocznik;
 • produkt przeciwdziała narastaniu naskórka, usuwa zrogowaciały naskórek i działa wygładzająco.

Silcatil, skarpetki złuszczające

 • zawierają roślinne kwasy o działaniu keratolitycznym, a dokładnie salicylowy, glikolowy oraz mlekowy;
 • skarpetki zawierają również  mocznik, glicerynę i witaminę E;
 • produkt usuwa zrogowaciały naskórek, redukuje odciski i zgrubienia oraz zmiękcza i nawilża skórę stóp.

Podobne produkty na pięty. Co jeszcze może pomóc na zrogowacenia na stopach?

W aptekach i drogeriach można spotkać wiele skarpetek zawierających składniki złuszczające lub pielęgnujące. Nie wszystkie produkty tego typu będą zawierały kwasy i miały silne działanie złuszczające. Niektóre z nich mają działania pielęgnujące. Są to m.in.:

Equalan Regital, regenerująca maska do stóp, skarpetki

 • produkt zawiera masło shea, alantoinę, kwas hialuronowy, olej z kwiatów dzikiej róży i witaminę E;
 • skarpetki mają działanie regenerujące, zmiękczające i nawilżające skórę stóp.

L`Biotica, regenerująca maska do stóp w postaci nasączonych skarpetek

 • są to delikatne skarpetki zawierające m.in. masło Shea, ekstrakt z jabłka, mięty, alantoinę I mocznik;
 • preparat jest stosowany w celu pielęgnacji stóp  suchych, spękanych, zrogowaciałych i zniszczonych.

Jak pielęgnować skórę stóp po złuszczeniu martwego naskórka?

Pielęgnacja skóry stóp po użyciu skarpetek złuszczających jest ważna, aby utrzymać zdrową i dobrze nawilżoną skórę oraz zapewnić optymalne efekty eksfoliacji. Oto kilka kroków, które możesz podjąć po użyciu skarpetek złuszczających:

 • Delikatnie myj stopy: Po użyciu skarpetek złuszczających delikatnie umyj stopy letnią wodą i łagodnym mydłem. Unikaj gorącej wody, która może dodatkowo wysuszyć skórę.
 • Nie używaj agresywnych produktów: Nie używaj szorstkich gąbek ani twardych szczotek do mycia stóp bezpośrednio po eksfoliacji, ponieważ skóra może być wrażliwa. Zamiast tego użyj miękkiej gąbki lub dłoni, aby delikatnie oczyścić stopy.
 • Omijaj produkty zawierające alkohol: Unikaj stosowania produktów do stóp zawierających alkohol, ponieważ mogą one dodatkowo wysuszać skórę. Zamiast tego wybieraj łagodne produkty o właściwościach nawilżających.
 • Nawilżaj stopy: Po umyciu stóp dokładnie osusz je i nałóż nawilżający krem do stóp. Wybierz krem, który zawiera składniki nawilżające, takie jak masło shea, glicerynę lub kwas hialuronowy. Staraj się regularnie nawilżać stopy, szczególnie wieczorem przed snem.
 • Unikaj szorstkich ręczników: Nie pocieraj stóp szorstkimi ręcznikami, ponieważ może to podrażnić delikatną skórę. Delikatnie osusz stopy, tupiąc ręcznikiem.
 • Unikaj złuszczania ręcznego: Po użyciu skarpetek złuszczających nie próbuj usuwać martwego naskórka ręcznie. Skóra zacznie się naturalnie złuszczać w ciągu kilku dni po zabiegu.
 • Zachowuj ostrożność przez kilka dni: Po użyciu skarpetek złuszczających skóra stóp może być bardziej wrażliwa na działanie słońca, więc staraj się unikać nadmiernego wystawiania stóp na słońce lub stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym na stopy.

Podsumowanie

Skarpetki złuszczające mają w swoim składzie różne kwasy owocowe. Po zabiegu przez kilka dni powodują one złuszczanie się skóry, co prowadzi do jej regeneracji. Zabieg dla najlepszego efektu należy co jakiś czas powtarzać. Jednocześnie należy uważać, ponieważ są to dosyć mocne kwasy i nie każdy może ich używać. Zawsze należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta. Dobór odpowiedniego produktu jest jednak sprawą indywidualną. Różne kompozycje będą się inaczej sprawdzać u każdego pacjenta.

Bibliografia

 1. Hunter A.: Foot peels and exfoliating socks: the secret to smooth hooves? W: Get The Gloss. Expert Helth and Beauty [online]. Aktualizacja 12.06.2018.
 2. Millelid R.; Isaksson M.: Allergic contact dermatitis caused by exfoliating socks: EXFOLIATING SOCKS. W: Contact Dermatitis, [online]. 2017, [Nr] 76(1), s. 59-60.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Alantoina

  Alantoina to organiczny związek chemiczny o właściwościach łagodzących i regenerujących skórę. Jest stosowana w kosmetyce i medycynie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas glikolowy

  Kwas glikolowy to organiczny związek chemiczny o właściwościach keratolitycznych i nawilżających skórę. Jest stosowany w kosmetyce do złuszczania naskórka i poprawy wyglądu skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas mlekowy

  Kwas mlekowy jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w mleku i produktach mlecznych. Ma właściwości kwasowe i jest stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości oraz w kosmetyce jako składnik peelingu.
  substancje syntetyczne
 • Kwas salicylowy

  Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Rogowacenie punktowe (dłoni i stóp)

  Rogowacenie punktowe to choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem twardych, stożkowatych narośli na dłoniach i stopach. Jest to schorzenie przewlekłe, które może powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .