Uczucie ciężkości nóg, przebiegające z ich opuchnięciem, to często wynik zbyt intensywnego zbierania się płynów. Z definicji, sam obrzęk stanowi nadmierne gromadzenie się płynu poza naczyniami krwionośnymi. Płyn zawarty we krwi nadmiernie wycieka z naczynia, gromadząc się między komórkami, tworząc tym samym opuchnięcia oraz obrzęki.

Jak powstają obrzęki?

Przepuszczalność naczyń krwionośnych wzrasta m.in. w trakcie stanów zapalnych bądź alergii — wówczas na ściany naczyń oddziaływają substancje, które je uszkadzają i nadmiernie zwiększają ich przepuszczalność. Co więcej, zbyt wysokie ciśnienie krwi sprawia, że więcej płynu wycieka przez ścianę naczynia na zewnątrz. Dzieje się tak w przypadku wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w tym zakrzepicy czy niewydolności serca. Inny mechanizm powstawania obrzęków stanowią choroby wątroby, nerek czy niedożywienie, w wyniku których płyn ma nieprawidłowy skład, w tym niewłaściwe stężenie elektrolitów, co nasila jego wyciekanie na zewnątrz naczynia krwionośnego [1].

Jakie są leki na obrzęk nóg bez recepty?

Obrzęknięte i zmęczone nogi wymagają odpowiedniego traktowania. W aptekach są liczne preparaty do smarowania, zawierające substancje czynne, zmniejszające opuchnięcia i przynoszące ulgę ciężkim nogom. Zawierają one poniższe surowce roślinne i związki aktywne:

REKLAMA
REKLAMA
 • hesperydyna — glikozyd flawononowy, uszczelniający naczynia krwionośne i zmniejszający ich przepuszczalność;
 • trokserutyna — działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych. Zmniejsza ich przepuszczalność, a jednocześnie zwiększa ich napięcie i elastyczność.
 • arnika górska — działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Od lat jest wykorzystywana w lecznictwie do zmniejszania opuchnięć, siniaków i obrzęków.
 • kasztanowiec zwyczajny — związki zawarte w wyciągu z kasztanowca hamują rozwój stanu zapalnego, działają przeciwwysiękowo, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i przywracają im elastyczność.
 • wąkrotka azjatycka — poprawia krążenie obwodowe, obniża ciśnienie krwi, ma także silne właściwości przeciwutleniające.
 • oczar wirginijski — ma korzystny wpływ na krążenie obwodowe, poprawia także kondycję naczyń krwionośnych. Wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, zmniejszając tym samym ich przepuszczalność.
 • miłorząb japoński — poprawia mikrokrążenie skórne i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
 • babka lancetowata — związki zawarte w babce lancetowatej uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.

Kiedy warto stosować maść na obrzęki nóg?

Chłodzące żele i maści na obrzęki nóg bez recepty warto stosować w poniższych przypadkach:

 • zmęczone, ciężkie i obrzmiałe dłonie, stopy i nogi;
 • osoby wykonujące stojącą i siedzącą pracę lub przebywające długo w jednej pozycji;
 • w podróży;
 • osoby mające skłonność do rozszerzonych i pękających naczynek.

Maść na opuchnięte kostki — jaką wybrać?

Wybierając maść na opuchnięte nogi, warto zwrócić uwagę na ich skład. Powinny one zawierać powyższe składniki, ponieważ mają one udowodnione działanie w redukowaniu obrzęków. W aptece można znaleźć poniższe preparaty.

Nivelazione Skin Therapy Expert

To chłodzący żel na opuchnięte i zmęczone nogi. Składniki aktywne żelu to: hesperydyna, ekstrakt z kasztanowca, arnika. Należy wmasowywać go powolnymi, okrężnymi ruchami. Aplikację warto powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, do uzyskania pożądanego efektu.

Acerin Cool Relax

Żel chłodzący zawiera wyciąg z kasztanowca oraz z arniki. Żel należy wmasować w zmęczone i opuchnięte części ciała kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Veno Terapia Nes Pharma® żel z ekstraktem z kasztanowca

Składnikiem czynnym jest ekstrakt z kasztanowca. Żel należy wcierać kilka razy dziennie. Korzystnie jest wykonywać zabieg na przemian ruchami kolistymi i posuwisto-zwrotnymi. Po ustąpieniu obrzęków warto stosować żel jeszcze przez kilka dni.

Gorvita, żel z kasztanowcem, miłorzębem i babką lancetowatą

Żel ten zawiera trzy wyciągi roślinne: z kasztanowca, babki lancetowatej oraz miłorzębu. Należy stosować go zewnętrznie kilka razy dziennie lub w zależności od potrzeb, wmasowując żel w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.

FlosLek Pharma, Pielęgnacja Nóg

Żel na opuchnięte nogi FlosLek zawiera ekstrakt z kasztanowca, arniki oraz z miłorzębu japońskiego. Należy go delikatnie wmasowywać w opuchnięte miejsca dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Latan Comfort

Preparat ten występuje w formie żelu do smarowania. Zawiera wyciąg z kasztanowca, z oczaru wirginijskiego, wąkrotki azjatyckiej, a także trokserutynę. Żel należy stosować 4 razy dziennie, nanosząc cienką warstwę na bolące lub opuchnięte miejsca.