leki-orange

Poznaj żele i maści na opuchnięte kostki

Jaka jest najlepsza maść na obrzęki nóg?

Obrzęki powstają na skutek nadmiernego gromadzenia się płynów poza naczyniami krwionośnymi. Można je łagodzić, stosując odpowiednie leki na obrzęki nóg dostępne bez recepty. Sprawdź, jaka maść na opuchnięte kostki jest najlepsza. Jakie składniki czynne powinna zawierać?

Uczucie ciężkości nóg, przebiegające z ich opuchnięciem, to często wynik zbyt intensywnego zbierania się płynów. Z definicji, sam obrzęk stanowi nadmierne gromadzenie się płynu poza naczyniami krwionośnymi. Płyn zawarty we krwi nadmiernie wycieka z naczynia, gromadząc się między komórkami, tworząc tym samym opuchnięcia oraz obrzęki.

Jakie są przyczyny obrzęków?

Przepuszczalność naczyń krwionośnych wzrasta m.in. w trakcie stanów zapalnych bądź alergii — wówczas na ściany naczyń oddziaływają substancje, które je uszkadzają i nadmiernie zwiększają ich przepuszczalność. Co więcej, zbyt wysokie ciśnienie krwi sprawia, że więcej płynu wycieka przez ścianę naczynia na zewnątrz. Dzieje się tak w przypadku wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w tym zakrzepicy czy niewydolności serca. Inny mechanizm powstawania obrzęków stanowią choroby wątroby, nerek czy niedożywienie, w wyniku których płyn ma nieprawidłowy skład, w tym niewłaściwe stężenie elektrolitów, co nasila jego wyciekanie na zewnątrz naczynia krwionośnego.

Problem zmęczonych i opuchniętych nóg częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Udowodniono, że przynajmniej w jakiejś części za te dolegliwości odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Obserwowane jest to w szczególności w ciąży, kiedy wiele kobiet cierpi z powodu opuchniętych nóg. Jednak największy wpływ na opuchnięte i zmęczone nogi ma zbyt długi czas spędzony na nogach, stojąca praca np. w aptece lub wręcz przeciwnie, siedzący tryb życia i długi czas w bezruchu np. praca biurowa [1].

Co zrobić w przypadku zmęczonych i opuchniętych nóg?

Przede wszystkim nie należy się łudzić, że zastosowanie jakiegokolwiek cudownego specyfiku spowoduje, że opuchnięte i bolące nogi nagłe wrócą do normy. W wielu przypadkach oprócz zastosowania pewnych preparatów należy zmienić również tryb życia, gdyż obrzęki najczęściej wynikają z nieprawidłowego stylu życia.

Pomocna może okazać się zmiana obuwia na płaskie z zaokrąglonym przodem. Ważna jest również regularna aktywność fizyczna np. jazda na rowerze czy pływanie w basenie. W przypadku stojącej lub siedzącej pracy należy co jakiś czas robić przerwy, żeby przejść się, rozruszać czy wręcz zrobić nawet szybkie rozciąganie.

Równie ważne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety i dbanie o nawodnienie organizmu. Dieta powinna pomóc również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Osoby z nadwagą, z reguły z powodu obciążenia kości, częściej odczuwają bóle nóg. Nie mniej ważna od wyżej wymienionych jest pielęgnacja nóg. Stosowanie odpowiednich żeli oraz relaksujące kąpiele z pewnością zmniejszą odczuwanie tych dolegliwości.

Jakie substancje mogą zmniejszać obrzęki nóg?

Obrzęknięte i zmęczone nogi wymagają odpowiedniego traktowania. W aptekach są liczne preparaty do smarowania, zawierające substancje czynne, zmniejszające opuchnięcia i przynoszące ulgę ciężkim nogom. Zawierają one poniższe surowce roślinne i związki aktywne:

  • hesperydyna — glikozyd flawononowy, uszczelniający naczynia krwionośne i zmniejszający ich przepuszczalność;
  • trokserutyna — działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych. Zmniejsza ich przepuszczalność, a jednocześnie zwiększa ich napięcie i elastyczność.
  • arnika górska — działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Od lat jest wykorzystywana w lecznictwie do zmniejszania opuchnięć, siniaków i obrzęków.
  • kasztanowiec zwyczajny — związki zawarte w wyciągu z kasztanowca hamują rozwój stanu zapalnego, działają przeciwwysiękowo, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i przywracają im elastyczność.
  • wąkrotka azjatycka — poprawia krążenie obwodowe, obniża ciśnienie krwi, ma także silne właściwości przeciwutleniające.
  • oczar wirginijski — ma korzystny wpływ na krążenie obwodowe, poprawia także kondycję naczyń krwionośnych. Wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, zmniejszając tym samym ich przepuszczalność.
  • miłorząb japoński — poprawia mikrokrążenie skórne i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
  • babka lancetowata — związki zawarte w babce lancetowatej uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.

Kiedy warto stosować maść na obrzęki nóg?

Chłodzące żele i maści na obrzęki nóg bez recepty warto stosować w poniższych przypadkach:

  • zmęczone, ciężkie i obrzmiałe dłonie, stopy i nogi;
  • osoby wykonujące stojącą i siedzącą pracę lub przebywające długo w jednej pozycji;
  • w podróży;
  • osoby mające skłonność do rozszerzonych i pękających naczynek.

Maść na opuchnięte kostki i nogi — jaką warto wybrać?

Wybierając maść na opuchnięte nogi, warto zwrócić uwagę na ich skład. Powinny one zawierać powyższe składniki, ponieważ mają one udowodnione działanie w redukowaniu obrzęków. W aptece można znaleźć poniższe preparaty.

Nivelazione Skin Therapy Expert

To chłodzący żel na opuchnięte i zmęczone nogi. Składniki aktywne żelu to: hesperydyna, ekstrakt z kasztanowca, arnika. Należy wmasowywać go powolnymi, okrężnymi ruchami. Aplikację warto powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, do uzyskania pożądanego efektu.

Acerin Cool Relax

Żel chłodzący zawiera wyciąg z kasztanowca oraz z arniki. Żel należy wmasować w zmęczone i opuchnięte części ciała kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Veno Terapia Nes Pharma® żel z ekstraktem z kasztanowca

Składnikiem czynnym jest ekstrakt z kasztanowca. Żel należy wcierać kilka razy dziennie. Korzystnie jest wykonywać zabieg na przemian ruchami kolistymi i posuwisto-zwrotnymi. Po ustąpieniu obrzęków warto stosować żel jeszcze przez kilka dni.

Gorvita, żel z kasztanowcem, miłorzębem i babką lancetowatą

Żel ten zawiera trzy wyciągi roślinne: z kasztanowca, babki lancetowatej oraz miłorzębu. Należy stosować go zewnętrznie kilka razy dziennie lub w zależności od potrzeb, wmasowując żel w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.

FlosLek Pharma, Pielęgnacja Nóg

Żel na opuchnięte nogi FlosLek zawiera ekstrakt z kasztanowca, arniki oraz z miłorzębu japońskiego. Należy go delikatnie wmasowywać w opuchnięte miejsca dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Latan Comfort

Preparat ten występuje w formie żelu do smarowania. Zawiera wyciąg z kasztanowca, z oczaru wirginijskiego, wąkrotki azjatyckiej, a także trokserutynę. Żel należy stosować 4 razy dziennie, nanosząc cienką warstwę na bolące lub opuchnięte miejsca.

Aktywny żel do nóg zmęczonych

Zawiera wyciągi z kasztanowca, miłorzębu i babki lancetowatej zawarte w preparacie mają działanie przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Preparat ponadto poprawia ukrwienie skóry, zmniejsza uczucie zmęczenia nóg, jednocześnie intensywnie nawilżając skórę. Żel nanosi się na skórę i lekko wmasowuje w miejscu bólu.

Esceven żel

Lek ten zawiera 83,5 mg/g wyciągu gęstego z nasion kasztanowca oraz 50 j.m./g  heparyny sodowej. Młodzież powyżej 12. roku życia i dorośli mogą stosować 1 g żelu  w 3 razy dziennie przez okres 2 tygodni.

Sapoven T żel

1 gram żelu zawiera 20 mg trokserutyny i 100 mg zagęszczonego wyciągu z nasion kasztanowca (standaryzowanego na zawartość 10 mg glikozydów trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną escynę). Dorośli mogą wcierać żel 2-3 razy dziennie.

Venescin żel

1 g żelu zawiera 118 mg wyciągu gęstego  z nasion kasztanowca i 20 mg trokserutyny. Lek stosuje się 2 razy dziennie.

Heparin-Hasco żel

1 g żelu zawiera 250 j.m. heparyny sodowej. Żel stosuje się od  2 do 3 razy na dobę.

Lioton 1000 żel

1 g żelu zawiera 1000 j.m. heparyny sodowej. Może być stosowany przez młodzież powyżej 12. lat i dorosłych od 1 do 3 razy dziennie.

Jakie są domowe sposoby na opuchliznę nóg?

Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęki nóg lub opuchliznę. Oto kilka powszechnych metod:

  1. Chłodzenie i masaż wodny: Stosowanie zimnych okładów lub moczenie stóp w zimnej wodzie może pomóc zmniejszyć obrzęki;
  2. Nawadnianie organizmu: Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia może zapobiegać zatrzymywaniu płynów i zmniejszyć ryzyko obrzęków;
  3. Unikanie przegrzewania ciała: Nadmierne ciepło może przyczyniać się do obrzęków, dlatego należy unikać gorących otoczeń i nadmiernego narażania na słońce;
  4. Ograniczenie spożycia alkoholu: Alkohol może prowadzić do odwodnienia i przyczyniać się do obrzęków, dlatego dobrze jest ograniczyć lub całkowicie unikać spożycia alkoholu;
  5. Zdrowa dieta: Zrównoważona dieta bogata w owoce, warzywa i niskosodowe produkty może pomóc w zmniejszeniu obrzęków;
  6. Unikanie wysokich obcasów i ciasnej odzieży: Noszenie wygodnych butów i luźnej odzieży może poprawić krążenie i zmniejszyć obrzęki;
  7. Kąpiele stóp z solą: Moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą Epsom lub solą morską może pomóc zmniejszyć obrzęki i zrelaksować mięśnie.

Podsumowanie

Aby złagodzić nieprzyjemne objawy zmęczonych i opuchniętych nóg, pacjenci z reguły sięgają po kosmetyki. Produkty tego typu najczęściej dają uczucie chłodu, świeżości i poczucia ulgi. Dzieje się tak, ponieważ poprawiają mikrokrążenie w stopach i łydkach oraz uszczelniają małe naczynia krwionośne. Jednocześnie warto zadbać o komfort pracy, szczególnie jeżeli ma się typowo stojąca lub siedzącą pracę. Wykonywanie ćwiczeń podczas przerw również może pomóc. Dodatkowo nie wolno zapominać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Jeżeli pomimo wprowadzenia tych zmian i zabiegów, dolegliwości się nie zmniejszają lub wręcz się nasilają, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Bóle nóg mogą być objawem poważniejszych chorób, jak np. przewlekła niewydolność żylna czy zatorowość żylna. Z tego względu nie wolno lekceważyć tych objawów!

Omawiane schorzenia
Obrzęk jest to nagromadzenie nadmiernej ilości wodnistego płynu w komórkach lub tkankach międzykomórkowych. Jest on zwykle następstwem zaburzenia równowagi między czynnikami odpowiedzialnymi za zatrzy…
Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, poskręcane i obrzęknięte żyły na kończynach dolnych. Stanowią wynik przewlekłej niewydolności żylnej. Wyróżnia się żylaki pierwotne (najczęstsza postać żylaków) o…
Omawiane substancje
Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jej ekstrakt jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia urazów, sinia…
Babka lancetowata to roślina zielna z rodziny babkowatych. Zawiera substancje czynne, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Hesperydyna jest glikozydem flawonowym, który wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Związek ten występuje w naowocni cytrusów i liściach mięty pieprzowej. Hesperydyna uszczelnia naczy…
Aesculus hippocastanum – kasztanowiec zwyczajny Skład chemiczny: – saponozydy 3-5%, głównie w nasionach: β-escyna (do 13%), kryptoescyna, α-escyna – flawonoidy: pochodne kwercetyny i kemferolu (główni…
Ginkgo biloba L. – Miłorząb dwuklapowy (Miłorząb chiński, Miłorząb japoński) Surowiec zielarski: Ginkgo folium Skład chemiczny: – Flawonoidy: B…
Oczar wirginijski jest rośliną, której liście, kora są składnikami stosowanym w wielu naturalnych produktach zdrowotnych. Zawiera on substancje zwanymi taninami. Ludzie wykorzystują jego działanie prz…
Trokserutyna jest pochodną rutyny, stosowaną w objawowym leczeniu niewydolności krążenia żylnego u dorosłych, co objawia się między innymi: ciężkością nóg, obrzękami, a także żylakami. Nie należy sto…
Wąkrotka azjatycka zawiera związki chemiczne, które zmniejszają obrzęki i ciśnienie krwi. Powoduje wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz reguluje krążenie krwi. Dodatkowo surowiec ma korzystny wpływ na…
Podsumowanie