leki-orange

Jaki jest najlepszy krem na pękające naczynka?

Krem na naczynka – Niverosin czy Redblocker?

Pękające naczynka to problem dotykający ponad połowę mężczyzn i kobiet w naszym rejonie geograficznym. Dolegliwości mogą pojawiać się na całym ciele, jednak najczęściej obserwujemy je w obszarze twarzy i nóg. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jaki jest najlepszy krem na naczynka, porównując najbardziej popularne preparaty, jakimi są Niverosin i Redblocker.

Jak powstają pękające naczynka?

W naszym organizmie oprócz dużych żył i tętnic przez obszary warstw skóry przebiegają drobne naczynka, które zaopatrują pobliskie tkanki w tlen i substancje odżywcze. Naczynka kurczą się i rozszerzają pod wpływem różnych bodźców wewnętrznych, na przykład ciśnienia tętniczego krwi, oraz zewnętrznych takich jak temperatura. Czasem z różnych powodów mechanizm kurczenia się naczyń zostaje zaburzony, wobec czego naczynia są stale rozszerzone. Objawia się to zaczerwienieniem skóry, charakterystycznym dla osób z cerą naczynkową. W niektórych przypadkach dochodzi do pęknięć naczyń i wylewów krwi, które są widoczne na skórze [1].

Co sprzyja pękaniu naczynek? Przyczyny

Niektóre osoby mają wrodzoną tendencję do występowania zaczerwienień i pękających naczynek. Są jednak czynniki, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się dolegliwości. Są to:

 • zaburzenia hormonalne;
 • stres;
 • bezsenność;
 • schorzenia ogólnoustrojowe;
 • choroby skóry;
 • jasna karnacja;
 • ciąża;
 • otyłość;
 • zażywanie sterydów;
 • częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
 • wahania temperatury;
 • spożywanie alkoholu i palenie tytoniu;
 • intensywny wysiłek fizyczny [1].

Jak wzmocnić pękające naczynka na nogach?

Oprócz stosowania kremów uszczelniających naczynka można za zgodą lekarza wprowadzić suplementację doustną preparatami mającymi za zadanie wzmocnić i przywrócić elastyczność drobnych naczynek na nogach. Preparaty powinny mieć przynajmniej jedną z poniższych substancji:

Dobesylan wapnia

Substancja zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i uszczelnia ścianę naczyń. Dobesylan wapnia znajdziesz w preparatach Dobenox, Dobenox Forte, Rostil [8].

Hesperydyna

Hesperydyna to glikozyd flawonowy, który ma zdolność uszczelniania naczyń. Znajdziesz go w preparatach Cyclovena, Cyclo 3 fort [9].

Diosmina

Diosmina poprawia mikrokrążenie. Substancję znajdziesz w preparacie Diosminex, Diohespan, Phlebodia [10].

Wyciąg z nasion kasztanowca

Roślina ma właściwości przeciwwysiękowe i uszczelniające na ściany naczyń. Wyciąg znajdziesz w leku Aescin [11].

Wyciąg z ruszczyka

Roślina zawiera saponiny sterolowe, które zmniejszają przepuszczalność naczyń, przez co wykazują działanie przeciwobrzękowe. Powodują uszczelnienie naczyń. Wyciąg z ruszczyka znajdziesz w leku Cyclo 3 Fort [9].

Niverosin i Redblocker — czym się różnią?

Dobry krem na naczynka i zaczerwienienia powinien mieć w składzie substancje zarówno uszczelniające naczynia jak i pielęgnujące skórę. Zarówno Niverosin jak i Redblocker są preparatami o wysokiej skuteczności w łagodzeniu dolegliwości cery naczynkowej. Czym w takim razie się różnią?

Niverosin

Niverosin to krem na naczynka dostępny bez recepty w aptekach. Nadaje się do pielęgnacji skóry na całym ciele. Należy jednak zachować ostrożność i nie stosować kremu w pobliżu oczu. Niverosin zawiera składniki uszczelniające naczynka takie jak:

Diosmina i hesperydyna

Są to substancje wyizolowane z roślin. Należy do grupy flawonoidów. Wykazują aktywność chroniącą naczynia krwionośne. Poprawiają napięcie ścian naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność naczyń i poprawiają przepływ limfy. Dzięki temu mechanizmowi naczynka są mniej widoczne i stają się mocniejsze [2].

Wyciąg z kasztanowca

Kasztanowiec jest surowcem zawierającym składniki takie jak escyna i eskulina. Po zastosowaniu ich na skórę pozbywamy się obrzęku, a napięcie naszych naczyń jest wzmocnione. Ponadto kasztanowiec wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające [3].

Wyciąg z ruszczyka kolczastego

Ruszczyk jest źródłem saponin, wśród których działanie uszczelniające na naczynia mają: ruskozyd i ruscyna. Oprócz poprawy szczelności naczyń powoduje polepszenie przepływu żylnego i zmniejszenie obrzęku [4].

Dodatkowo krem Niverosin posiada d-pantenol. Jest to inaczej prowitamina B5. Ma działanie łagodzące podrażnienia i przyspieszające regenerację naskórka. Ze względu na to, że problemy z naczynkami często dotyczą osób z cerą suchą i wrażliwą, dodatek d-pantenolu dodatkowo zregeneruje podrażnioną skórę.

W wyniku działania promieniowania słonecznego problemy z naczynkami znacznie się nasilają. Krem Niverosin posiada filtr SPF 15, który dodatkowo zabezpieczy skórę. Preparat kosztuje w okolicy 20-30 zł za 50g.

Redblocker

Pod nazwą Redblocker znajdziemy całą gamę produktów dedykowanych dla poprawy cery naczynkowej oraz uszczelnienia naczyń krwionośnych przy żylakach. Wśród preparatów znajdziemy krem na pękające naczynka do stosowania na dzień, którego możemy używać do codziennej pielęgnacji.

Tak samo jak w preparacie Niverosin znajdziemy substancje uszczelniające naczynia krwionośne takie jak wyciąg z kasztanowca oraz wyciąg z ruszczyka. Ponadto Redblocker posiada:

Wyciąg z żurawiny amerykańskiej

Dzięki żurawinie krem otrzymuje właściwości antyoksydacyjne. Dzieje się to za sprawą polfenoli zawartych w roślinie. Działanie wolnych rodników powoduje uszkodzenia zarówno skóry jak i naczyń krwionośnych. W związku z tym żurawina będzie zabezpieczać nasze ciało przed szkodliwym stresem oksydacyjnym [5].

Kwas hialuronowy

Jest to związek, który dzięki budowie helisy wiąże w skórze wodę. Dzięki temu nasza cera jest nawilżona i bardziej elastyczna [6].

Masło shea

Ma właściwości nawilżające, zmiękczające i wygładzające. Problemy z naczynkami często występują u osób ze skórą suchą. W związku z tym dodatkowe nawilżenie poprawia wygląd cery i umożliwia dobre wchłanianie się innych składników czynnych zawartych w kremie [7].

Ponadto w kremie na dzień Redblocker znajdziemy filtr SPF 15, który zabezpiecza nas przed słońcem. Krem kosztuje około 28-35 zł za 50 ml.

Który krem wybrać?

Oba preparaty ze względu na składniki czynne będą redukować zaczerwienienia i uszczelniać pęknięte naczynka. Redblocker bardziej nadaje się do stosowania na  twarz, a Niverosin na całe ciało. Porównując składy, można wysnuć wniosek, że Redblocker będzie słabej uszczelniał naczynia, jednak zapewni lepszą pielęgnację skóry twarzy, a Niverosin zawiera więcej substancji stricte działających na naczynka, ale do pełnego dbania o skórę twarzy warto byłoby dodać drugi preparat pielęgnujący.

Jakie są inne kremy na pękające naczynka?

W aptece znajdziemy znacznie większą ilość kremów do twarzy na pękające naczynka. Prawie każda marka dermatologiczna posiada swoją serię do skóry naczynkowej. Najbardziej popularne z nich to:

Pharmaceris N z witaminą K

 • zawiera w składzie witaminę K w stężeniu 1%.
 • wskazany do skóry naczynkowej z widocznymi popękanymi naczynkami.
 • warto stosować początkowo 2 razy dziennie do ustąpienia zaczerwienień. Następnie można 1 raz dziennie profilaktycznie.
 • witamina K bierze udział w kaskadzie krzepnięcia krwi. Przyspiesza gojenie się pękniętych naczynek.
 • Podczas kuracji konieczne jest stosowanie filtru chroniącego przed promieniowaniem słonecznym.

Iwostin Capillin na noc

 • zawiera wyciąg z czerwonych alg, witaminę C i E, wyciąg z kasztanowca.
 • przeznaczony do stosowania na noc dla cery naczynkowej.
 • kasztanowiec i witamina C działa uszczelniająco na naczynka, a algi i witamina E przeciwoksydacyjnie, zabezpieczając naczynia przed dalszym pękaniem.
 • przebadany dermatologicznie.
 • jeden z tańszych produktów.

Jak zapobiegać pękaniu naczynek?

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu pękającym naczynkom:

 1. Unikaj ekstremalnych temperatur: Stosuj środki ostrożności, aby chronić skórę przed skrajnymi temperaturami, zarówno ciepłymi, jak i zimnymi. W południe lub w mroźne dni noszenie czapki lub szalika może pomóc ograniczyć ekspozycję skóry na skrajne temperatury.
 2. Ogranicz wystawianie się na słońce: Słońce może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i pogorszenie stanu skóry ze skłonnością do pękających naczynek. Stosuj kremy ochronne z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF), noś kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne, aby ograniczyć ekspozycję na promieniowanie UV.
 3. Unikaj gorących napojów oraz przyprawionego jedzenia: Napoje i potrawy o wysokiej temperaturze mogą prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Ogranicz spożycie gorących napojów, takich jak kawa czy herbata, oraz ostro przyprawionych potraw.
 4. Nie pocieraj twarzy: Pocieranie twarzy może prowadzić do uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych. Staraj się unikać tarcia i pocierania twarzy, a jeśli musisz dotknąć skóry, zawsze rób to delikatnie.
 5. Wybieraj odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry: Unikaj substancji chemicznych, które mogą podrażniać naczynia krwionośne. Szukaj produktów, które mają działanie łagodzące i wykazują działanie wzmacniające naczynia krwionośne.
 6. Skonsultuj się z dermatologiem: Jeśli masz skłonność do pękających naczynek, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista ten może zbadać Twoją skórę i zalecić odpowiednie metody leczenia lub inne sposoby zapobiegania pękającym naczynkom.

 

Omawiane produkty
Omawiane schorzenia
Choroba naczyń obwodowych jest zaburzeniem krążenia krwi, które powoduje zwężenie, zablokowanie lub skurcz naczyń krwionośnych poza sercem i mózgiem. Może to wystąpić w tętnicach lub żyłach….
Omawiane substancje
Diosmina jest stosowana w przypadku żylaków i hemoroidów, jako związek działający ochronnie na naczynia krwionośne. Powoduje zwiększenie ich elastyczności oraz zmniejszenie przepuszczalności, przyczyn…
Dobezylan wapnia to związek chemiczny stosowany w leczeniu osteoporozy. Jest to sól wapniowa kwasu dobrynicznego.
Escyna to mieszanina saponin z nasion kasztanowca zwyczajnego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, pomaga zmniejszyć obrzęki, łagodzi ból i zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Stanowi skład…
Eskulina jest hydroksykumaryną, która pełni rolę przeciwutleniacza. Występuje głównie w korze oraz nasionach kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum), ale także w kasztanowcu kalifornijskim (A…
Hesperydyna jest glikozydem flawonowym, który wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Związek ten występuje w naowocni cytrusów i liściach mięty pieprzowej. Hesperydyna uszczelnia naczy…
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Podsumowanie