Kasztanowiec – jakie ma działanie?

Kasztanowiec jest rośliną bardzo powszechnie występującą w Polsce. W medycynie jako surowce roślinne wykorzystujemy kwiaty, korę, liście, nasiona i owoce. W kontekście uszczelniania naczyń najistotniejsze są związki chemiczne, które izolujemy z nasion i kory. Są to escyna i eskulina. Escyna stanowi mieszaninę związków chemicznych klasyfikowanych jako saponiny triterpenowe. Posiada właściwości przeciwzapalne, zmniejszające obrzęki, przeciwświądowe oraz zwiększające napięcie ściany naczyń. Z kory kasztanowca pozyskujemy związki kumarynowe, głównie eskulinę, ale także flawonoidy, garbniki i saponiny. Pozyskując surowiec roślinny, można liczyć na wielokierunkowe działanie, w związku z obecnością licznych różnorodnych składników chemicznych. W przypadku kory kasztanowca eskulina działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, flawonoidy hamują reakcję zapalną, garbniki wykazują działanie ściągające. Dzięki wszystkim powyższym składnikom, wyciągi z kasztanowca znalazły zastosowanie w leczeniu chorób naczyniowych [1,2,3,4].

Żylaki – kogo dotyczą?

Choroby naczyń dotyczą szerokiego grona osób, jednak znacznie częściej występują u kobiet. Główną przyczyną zaburzeń są uwarunkowania genetyczne. W przebiegu schorzeń dochodzi do zaburzenia krążenia krwi żylnej,  rozciągnięcia i poszerzenia żył wraz z osłabieniem ścian naczyń (żylaki), zaburzenia krążenia limfatycznego, wskutek którego dochodzi do obrzęków. Czynnikami predysponującymi do zaburzeń żylnych są:

  • ciąża
  • otyłość
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej
  • urazy, operacje
  • wysoka temperatura
  • podeszły wiek [2]

Żel i maść kasztanowa na żylaki

W leczeniu problemów z zaburzeniami żylnymi można stosować maści i żele mające za zadanie uszczelnianie naczyń i wspomaganie przepływu krwi. Preparaty dostępne w aptece najczęściej oprócz wyciągów z kasztanowca posiadają dodatkowe substancje wzbogacające ich działanie:

REKLAMA
REKLAMA

Venożel

  • 1 g żelu zawiera 5 mg escyny, która ma za zadanie zniwelować obrzęki, wzmocnić ścianę naczyń i działać uszczelniająco. Ponadto 12 mg soli sodowej diklofenaku, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. W preparacie znajdziemy także 10 mg tribenozydu działającego przeciwzapalnie, zwiększa napięcie ścian naczyń i zmniejsza przepuszczalność naczyń. Preparat jest wskazany w zapaleniu żył kończyn dolnych, ale także w pielęgnacji żył po operacjach, wypadkach, w obrzękach [5].

Reparil

  • w 1 g zawiera 10 mg escyny oraz 50 mg salicylanu dietyloaminy, który jest niesteroidowymi lekiem przeciwzapalnym. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i wzmacnia naczynia żylne, nadaje się dla łagodzenia dolegliwości po urazach, stłuczeniach, ale także wspomagająco w leczeniu żylaków [6].

Aescin

  • 1 g zawiera 20 g escyny, 50 j.m. soli sodowej heparyny, która jest związkiem hamującym proces krzepnięcia krwi i 50 mg salicylanu dietyloaminy. Preparat jest wskazany w zapaleniu żył kończyn dolnych oraz w urazach z krwiakami [7].

Żel z kasztanowcem, miłorzębem i babką lancetowatą (Gorvita)

  • kasztanowiec odpowiada za działanie przeciwobrzękowe i uszczelniające, miłorząb zawiera terpeny i flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym, a babka lancetowata zawiera garbniki, które wzmocnią działanie uszczelniające preparatu. Wyrób medyczny znajduje główne zastosowanie w obrzękach nóg, uczuciu zmęczenia, ciągnięcia w nogach.

Powyższe preparaty sprawdzają się we wspomaganiu dolegliwości związanych z zaburzeniami krążenia żylnego. Warto jednak pamiętać, że zawsze powinniśmy udać się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę naszych dolegliwości. Być może oprócz stosowania zewnętrznych maści czy żeli, czeka nas terapia lekami doustnymi, bądź zabieg usuwania żylaków.