Nadmierna potliwość stóp

Nadmierna potliwość stóp jest problematyczna. Teoretycznie stopy to miejsce, które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Z tego powodu w kontaktach międzyludzkich nie zawsze dostrzeżemy tą przypadłość u kogoś innego. Znacznie bardziej problematyczna wydaje się być nadpotliwość, np. na czole – jego przecież nie ukryjemy podczas rozmowy. Jednak nie można spychać nadpotliwości stóp na drugi plan, gdyż to również wstydliwa przypadłość, która uwidacznia się po zdjęciu obuwia.

W jednym z naszych poprzednich artykułów omówiliśmy szeroko problem ogólnej nadpotliwości oraz różne sposoby na walkę z nią: Nadpotliwość – sposoby na walkę z problemem. W tej części skupimy się głównie na nadmiernej potliwości stóp oraz innej formie redukcji nadmiernego pocenia się, czyli używaniu zasypek oraz talku do stóp.

Jak działa talk do stóp?

Talk to naturalna substancja, która znajduje się w praktycznie każdym preparacie w formie zasypek na nadmierną potliwość stóp. Jak działa talk do stóp? Dzięki swoim naturalnym cechom szybko i skutecznie pochłania nadmiar potu. Z tego powodu redukuje nadmierną wilgoć i przeciwdziała powstawaniu przykrego zapachu. Dodatkowo zmniejsza ryzyko pojawienia się odcisków i odparzeń [1].

REKLAMA
REKLAMA

Talk do stóp najlepiej stosować bezpośrednio na stopy, posypując je proszkiem i lekko wcierając w skórę. Talk kosmetyczny jest bezpiecznym środkiem, jednak nie należy go  nadużywać, gdyż wysusza skórę i przez to może prowadzić do podrażnień. Stosowanie talku do stóp dwa razy dziennie będzie rozsądne. Talkiem do stóp można także posypać wnętrze obuwia. Dzięki temu zredukujemy nieprzyjemny zapach, zmniejszymy ich wilgotność i lekko je odświeżymy.

Czy talk do stóp jest bezpieczny?

W opinii publicznej krążą informacje o rakotwórczym działaniu talku. Nawiązują one do naturalnego talku, w którym mogą być niewielki ilości azbestu. Talk kosmetyczny jest pozbawiony tego niebezpiecznego składnika, więc nie powinniśmy się o to martwić [2].

Zasypka do stóp na nadmierną potliwość

W aptekach znajdziecie także bardziej złożone preparaty na nadmierną potliwość stóp niż talk. Są to zasypki do stóp, które oprócz talku, zawierają inne substancje. W jaki sposób działają związki znajdujące się w zasypkach do stóp?

Metenamina

Jednym ze składników zasypek do stóp jest metenamina. To związek, który w kwaśnym środowisku potu ulega rozkładowi do formaldehydu. Formaldehyd redukuje nieprzyjemny zapach poprzez niszczenie bakterii, które odpowiadają za jego generowanie. Dodatkowo formaldehyd oddziałuje na gruczoły potowe i blokuje ich aktywność. Niestety preparaty na nadmierną potliwość stóp z metenaminą mogą mieć działanie drażniące. Z tego powodu nie powinniśmy ich stosować na inne części ciała niż stopy i dłonie [3].

Zasypek z metenaminą nie powinno stosować się częściej niż 2 razy w tygodniu. Jeśli problem nadpotliwości stóp zniknął, można je stosować profilaktycznie co około 2 tygodnie.

Preparaty z metenaminą, to np.:

  • Pedipur.
  • Pedipur S.

Kwasy na nadmierną potliwość stóp

Inna grupa substancji zawartych w zasypkach do stóp to kwasy, takie jak borowy i salicylowy. Mechanizm działania jest nieco inny niż w przypadku metenaminy, ale efekt ten sam. Ich celem jest rozkład bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach i redukcja wydzielania potu. Nadmiernie stosowane mogą powodować podrażnienia.

Produkty oparte na kwasach stosuje się zwykle 1 lub 2 razy dziennie przez tydzień. Po poprawie należy zmniejszyć częstotliwość zasypywania stóp, aby nie doprowadzić do podrażnień.

W aptece zasypki do stóp z kwasem salicylowym lub borowym to np.:

  • Antypot.
  • Proftin-G.
  • Alta.
  • Proftin-M.

Tlenek cynku w zasypkach do stóp

Ostatni składnik, który występuje w większości zasypek na nadmierną potliwość stóp to tlenek cynku. Jego działanie jest podobne do talku. Tlenek cynku możemy znaleźć w preparatach, takich jak:

  • Alta.
  • Nivelazione Expert, ochronny talk do stóp i obuwia.
  • Alantan.

Co jest lepsze? Zasypka czy talk do stóp?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. W rzeczywistości wszystko zależy od preferencji danej osoby. Talk do stóp to z definicji preparat jednoskładnikowy, którego głównym celem jest pochłanianie nadmiernie wydzielanego potu. Zasypki do stóp również posiadają talk, ale zawierają także inne składniki, które dodatkowo niszczą bakterie i redukują wydzielanie potu. W przypadku nadmiernej potliwości stóp najlepiej przetestować kilka preparatów i wybrać ten najlepszy.