Skąd się bierze grzybica?

Jak sama nazwa wskazuje, grzybicę powodują grzyby. Paznokcie są najczęściej atakowane przez dermatofity gatunku Trichophyton mentagrophytes oraz Trichophyton rubrum, grzyby drożdżopodobne oraz pleśnie. Zarodniki grzybów unoszą się w powietrzu i w naturalny sposób opadają na nasze ubrania i ciało W związku z tym grzybica może rozwinąć się również u osób, które nie przebywają na kąpieliskach czy saunach. Pierwsze oznaki grzybicy to zmiany w wyglądzie płytki paznokcia. Warto więc zwracać uwagę na zbielenia, wybrzuszenia, jakiekolwiek zmiany barwy czy rozwarstwienia paznokcia [1,2,3].

Skuteczny lek na grzybicę paznokci-czyli jaki?

Leczenie grzybicy paznokci należy zdecydowanie zacząć od przeprowadzenia diagnozy. W tym celu musimy udać się do podologa, lub dermatologa. Lekarz wykonuje wymaz, który wysyła do laboratorium w celu określenia dokładnego gatunku grzyba. Po diagnozie dostajemy receptę na dokładnie dopasowany lek. W zależności od stanu pacjenta leczenie może być miejscowe (lakiery, kremy), ogólnoustrojowe (tabletki). W niektórych przypadkach konieczna będzie interwencja chirurgiczna w celu usunięcia płytki paznokcia [1,2,3].

Lakiery na grzybicę paznokci dostępne bez recepty

Co stosować na grzybicę paznokci gdy na wizytę do specjalistów trzeba czekać?  Warto sięgnąć po lakiery dostępne bez recepty. Na półkach aptecznych znajdziemy następujące substancje:

REKLAMA
REKLAMA
  • Amorolfina (Amorolak, Undofen Amorolfina):

Ma szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego. Zaburza syntezę ergosterolu, czyli substancji występującej w błonach komórkowych grzybów. Dzięki temu zaburza funkcjonowanie grzyba. Zapobiega przed namnażaniem grzybów, czyli zapewnia działanie grzybostatyczne, co hamuje rozwój grzybicy oraz działa grzybobójczo niszcząc obecne grzyby. Zakres działania amorolfiny obejmuje dermatofity, drożdże oraz pleśnie. Przed nałożeniem lakieru powinno się spiłować maksymalną ilość zmiany chorobowej. Następnie nałożyć lakier. Raz w tygodniu powtarzamy całą procedurę [5].

Undofen Amorolfina

Amorolak

  • Cyklopiroks (Polinail, Ciclolack, Pirolam)

Ma szeroki zakres działania na dermatofity, pleśnie i drożdże. Mechanizm działania polega na wnikaniu do komórek grzyba i przyłączaniu się do elementów komórkowych oraz błony komórkowej. Zaburza w ten sposób naturalne funkcjonowanie grzyba, po czym doprowadza do jego rozpadu. W związku z tym ma działanie zarówno grzybostatyczne jak i grzybobójcze. Lakier należy nakładać na zmieniony chorobowo paznokieć co drugi dzień, po miesiącu dwa razy w tygodniu, a po trzech miesiącach raz w tygodniu [6].

Pirolam Lakier

Polinail

Chlorimidazol jest substancją grzybobójczą, która działa na dermatofity. W przypadku Polfungicidu w preparacie znajduje się również kwas salicylowy, który nasila działanie chlormidazolu. Kwas salicylowy dodatkowo wykazuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające, co dodatkowo przyspiesza proces zdrowienia [7].

Polfungicid

Jak zapobiec grzybicy paznokci?

Pomimo że grzyby powodujące grzybicę paznokci bardzo szybko rozprzestrzeniają się po powierzchni naszego ciała, można zastosować profilaktykę, która pozwoli nam uchronić się przed wystąpieniem choroby. Warto stosować się do poniższych rad:

  1. Wybieraj obuwie oraz skarpety wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra, bawełna. Tworzywa sztuczne wzmagają potliwość stóp, co przyczynia się do rozwoju grzybicy.
  2. Myj stopy, codziennie przy każdej kąpieli.
  3. Podczas pobytu na kąpieliskach, saunach przemieszczaj się w klapkach. Po wizycie w takich miejscach można zastosować preparaty zabezpieczające nasze stopy przed rozwojem grzybicy. W aptece znajdziemy je w postaci aerozolu na przykład firmy Scholl [3].