leki-orange

Jak skutecznie zmniejszyć nadmierne pocenie się?

Czy tabletki zmniejszające potliwość działają? Przegląd tabletek na pocenie

Nadpotliwość to wstydliwy problem, który skutecznie może obniżyć jakość codziennego życia. Przyczyny nadmiernego pocenia się bywają różne. Możliwości terapeutyczne są szerokie i w wielu przypadkach można pozbyć się tego problemu, jednak dobór odpowiedniej metody często bywa trudny i długotrwały. W tym artykule skupimy się głównie na tabletkach przeciw poceniu dostępnych bez recepty.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Pot jest nieodłącznym elementem naszego organizmu, dzięki któremu możliwa jest termoregulacja. Jednak nadmierna potliwość, w szczególności w codziennych sytuacjach, jest problematyczna i uciążliwa dla człowieka. Przyczyny nadmiernego pocenia się bywają różne i często trudno je znaleźć. Najczęściej mamy do czynienia ze zwiększoną potliwością na twarzy, rękach, stopach i pod pachami. Przyczyną nadpotliwości mogą być poniższe czynniki, takie jak:

 • niewłaściwa higiena osobista,
 • hipoglikemia,
 • cukrzyca,
 • choroba Gravesa-Basedowa,
 • nadmierny stres,
 • nerwica lękowa,
 • nadczynność tarczycy,
 • otyłość,
 • menopauza [1,2].

Czy istnieje skuteczna metoda walki z nadpotliwością? Czy tabletki na nadmierną potliwość działają? Jak zażywać tabletki przeciw poceniu i które z nich wybrać? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Czy nasz styl życia wpływa na nadmierną potliwość?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na problem nadmiernej potliwości, w tym styl życia:

 1. Dieta — niektóre produkty spożywcze, takie jak ostre potrawy, alkohol, kofeina, czy napoje gazowane, mogą zwiększać pocenie się. Warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty jemy i jakie wpływają na nas.
 2. Palenie papierosów — nikotyna może zwiększyć pocenie się, zwłaszcza w rękach i stopach.
 3. Brak aktywności fizycznej — regularna aktywność fizyczna może pomóc w kontrolowaniu nadmiernego pocenia się, więc brak ruchu może powodować przeciwny skutek.
 4. Stres — silne emocje, takie jak stres, nerwowość lub niepokój, mogą prowadzić do nadmiernej potliwości.
 5. Niewłaściwe ubrania — ubrania zbyt ciasne lub wykonane z materiałów, które nie przepuszczają powietrza, mogą prowadzić do przegrzewania się organizmu i nadmiernej potliwości.

Tabletki na potliwość bez recepty. Co kupić, żeby się nie pocić?

W aptece znajdziemy różne tabletki przeciw poceniu, które dostępne są bez recepty. Są to suplementy diety, które zawierają wyciągi roślinne odpowiadające za znormalizowanie procesu pocenia się. Tabletki na pocenie się, które możemy kupić, to np.:

 • Perspiblock.
 • Perspiblock forte.
 • Antyperspirant PotStop.
 • Perspi Control Max.

Jak działają tabletki przeciw poceniu się?

Tabletki zmniejszające potliwość zawierają cztery wyciągi roślinne:

Szałwia lekarska to główny składnik tabletek na pocenie się. To roślina, która ma potwierdzone działanie. W postaci doustnej stosowana jest do zmniejszania nadmiernej potliwości. Istnieją badania, które potwierdzają jej skuteczność nawet w uderzeniach gorąca i nocnej nadpotliwości u kobiet podczas menopauzy [3,4].

Ziele skrzypu oraz pokrzywy mają działanie wspomagające. Nie zmniejszają wydzielania potu, ale wspomagają metabolizm, zwiększają wydzielanie wody z organizmu i poprawiają działanie nerek. Dzięki temu umożliwiają prostsze pozbycie się toksyn.

Ziele melisy to składnik, którego głównym celem jest redukcja stresu i poprawa nastroju. Wykazuje lekkie działanie uspokajające, co wspomaga zmniejszenie potliwości, jeśli wynika ono ze stresu.

Tabletki na pocenie się – opis produktów

Poniżej dowiecie się jak stosować tabletki na pocenie oraz po jakim czasie będą one działać.

Jak działa Perspiblock?

Pierwszy omawiany produkt to suplementy diety – Perspiblock. Poniższa tabela prezentuje składniki czynne preparatu Perspiblock.

Tabela 1. Skład suplementu diety Perspiblock.

Składnik Ilość w 3 tabletkach [mg]
Wyciąg z liści szałwii 337,5
Wyciąg z ziela skrzypu 75
Wyciąg z ziela pokrzywy 200
Wyciąg z ziela melisy 75

Perspiblock przeznaczony jest dla osób dorosłych. To preparat w formie tabletek do podawania doustnego. Jak zażywać Perspiblock? Osoby dorosłe powinny przyjmować po 1 tabletce 3 razy na dobę. Tabletki powinno się popić szklanką wody i należy je przyjąć w trakcie lub po posiłku [5].

Perspiblock Forte – mocniejsze tabletki na nadmierną potliwość

Perspiblock Forte to suplement diety o zwiększonej ilości wyciągu z liści szałwii niż Perspiblock. W 3 tabletkach Perspiblock forte jest aż 675 mg wspomnianego wyciągu [6].

Tabletki przeciw poceniu Perspiblock Forte zażywa się tak samo jak Perspiblock.

Pojawia się z pewnością pytanie: “Po jakim czasie działa Perspiblock Forte” lub “Lepiej zażywać Perspiblock Forte czy zwykły Perspiblock?”. Działanie obu preparatów jest podobne. Omawiane tabletki na potliwość zaczynają działać po około 2 do 4 tygodni regularnego stosowania. Czas ten może różnić się w zależności od intensywności problemu i indywidualnej sytuacji pacjenta. Aby tabletki zaczęły działać, należy je przyjmować regularnie przez dłuższy czas. Pojedyncze zażycie tabletek na potliwość nie pomoże [4].

Tabletki przeciw poceniu się – Antyperspirant PotStop

W porównaniu do preparatów z serii Perspiblock, suplementy diety Antyperspirant PotStop zawiera dodatkowo ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego, którego celem jest wspomaganie organizmu w detoksykacji.

Antyperspirant PotStop przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Należy przyjmować 2 tabletki preparatu na dobę.

Perspi Control Max i nadmierna potliwość

Jeśli chodzi o preparat Perspi Control Max to pod względem składu jest on podobny do Perspiblock Forte. Z tego względu dawkowanie i czas, po jakim osiągniemy pożądany efekt, jest taki sam, jak w omawianych wcześniej suplementach.

Jakie są inne metody leczenia nadmiernej potliwości?

Nieinwazyjne metody leczenia nadmiernej potliwości obejmują:

 1. Antyperspiranty: Można stosować antyperspiranty zawierające sole aluminium. Te produkty pomagają zmniejszyć pocenie się poprzez blokowanie przewodów potowych.
 2. Terapia jonoforezy: Polega na poddawaniu skóry łagodnemu prądowi elektrycznemu. Ten zabieg pomaga zmniejszyć aktywność gruczołów potowych.
 3. Iniekcje toksyny botulinowej: Toksyna botulinowa może być wstrzykiwana w obszarach, gdzie występuje nadmierne pocenie. Działa na zaburzoną komunikację między nerwem a gruczołem potowym.
 4. Terapia laserem: Laser może być stosowany, aby zniszczyć nadaktywne gruczoły potowe, które są odpowiedzialne za nadmierne pocenie się.
 5. Leki przeciwpotne: Leki takie jak glikopironium, oksybutynina mogą być przepisane w przypadkach ciężkiej nadpotliwości.

Jakie są inne tabletki na potliwość na receptę?

Istnieją również inne możliwości terapeutyczne leczenia nadpotliwości. Kanadyjskie wytyczne wskazują na możliwość włączenia leków z grupy przeciwcholinergicznych, takich jak:

 • oxybutynina (np. Ditropan, Uralex),
 • glikopironium [1].

Bardziej zasadne wydaje się być stosowanie oxybutyniny, jednak jest to terapia drugiego rzutu, jeśli terapia miejscowa nie przynosi efektów. Wspomniane leki można włączyć tylko w szczególnych przypadkach i jedynie z przepisu lekarza. Działania niepożądane, których mogą doświadczyć pacjenci, to np.:

 • uczucie suchości w jamie ustnej (najczęstszy problem),
 • zaparcia,
 • trudności w oddawaniu moczu,
 • tachykardia,
 • senność,
 • zaburzenia widzenia,
 • problemy żołądkowo-jelitowe [1].

Czy warto brać tabletki na potliwość?

Tabletki przeciw poceniu się można stosować w problemach z nadpotliwością. Pamiętajmy o tym, że są to preparaty ziołowe i mają działanie wspomagające. Prawdopodobnie nie wyeliminują nadpotliwości całkowicie, ale mogą ją skutecznie zmniejszyć. Z omówionych wcześniej suplementów najlepsze wydają się być te, o największej ilości substancji czynnych, czyli Perspiblock Forte i Perspi Control Max.

W aptece znajdują się również tabletki, które mają wyciągi jedynie z jednej rośliny, np. z szałwii lub pokrzywy. Zdecydowanie lepiej stosować jest preparaty łączone niż pojedyncze.

Kiedy zgłosić się do lekarza z nadmierną potliwością?

W przypadku nadmiernej potliwości należy zwrócić się do lekarza, gdy pocenie się ma charakter chroniczny i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu lub jest objawem choroby, takiej jak hyperthyreosis, cukrzyca, czy otyłość. W przypadku nadmiernej potliwości warto także skonsultować się z lekarzem, gdy problem jest nagły lub pojawia się nagle w późniejszym wieku, gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak skurcze, ból głowy lub problemy z oddychaniem, a także jeśli wcześniej mogły być związane z chorobą lub stosowanymi lekami [7].

Omawiane schorzenia
Nadpotliwość jest definiowana jako nadmierne pocenie się w stosunku do potrzeby utrzymania optymalnej temperatury ciała. Epizody nadmiernej potliwości występują co najmniej raz w tygodniu bez wyraźneg…
Omawiane substancje
Glikopironium jest lekiem, wykazującym działanie rozszerzające na oskrzela i stosowanym wspomagająco w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). W preparatach występuje w postaci bromku glikopi…
Liście szałwii mają zastosowanie do produkcji leków. Szałwia jest stosowana w przypadku wystąpienia problemów trawiennych, w tym utraty apetytu, gazów (wzdęcia), bólu brzucha (zapalenie żołądka), bieg…
Melisa lekarska jest ziołem z rodziny miętowatych. Liście jej mają łagodny cytrynowy aromat, są używane do produkcji leków i aromatyzowania żywności. Liść melisy zawiera związki chemiczne, które wydaj…
Oksybutynina jest stosowana w leczeniu objawów pęcherza neurogennego, takich jak częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu (wyciek moczu), zwiększone oddawanie moczu w nocy i trudności w oddawaniu mo…
Liść pokrzywy posiada działanie przeciwzapalne, dzięki zawartości kwasów hydroksycynamownowych, dodatkowo roślina zawiera także fitosterole, lektyny i polisacharydy w korzystny sposób wpływają na stan…
Ziele skrzypu polnego zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, substancje mineralne, w tym kwas krzemowy, rozpuszczalne związki krzemu, sole potasu, magnezu oraz glinu. Ze względu na zawartość tych substan…
Podsumowanie