Nadmierna potliwość

Pot jest nieodłącznym elementem naszego organizmu, dzięki któremu możliwa jest termoregulacja. Jednak nadmierna potliwość, w szczególności w codziennych sytuacjach, jest problematyczna i uciążliwa dla człowieka. Przyczyny nadmiernego pocenia się bywają różne i często trudno je znaleźć. Najczęściej mamy do czynienia ze zwiększoną potliwością na twarzy, rękach, stopach i pod pachami. Przyczyną nadpotliwości mogą być poniższe czynniki, takie jak:

  • alkohol,
  • pikantne potrawy,
  • hipoglikemia,
  • cukrzyca,
  • choroba Gravesa-Basedowa,
  • nadmierny stres,
  • nerwica lękowa,
  • menopauza [1,2].

Czy istnieje skuteczna metoda walki z nadpotliwością? Czy tabletki na nadmierną potliwość działają? Jak zażywać tabletki przeciw poceniu i które z nich wybrać? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Jakie tabletki na potliwość znajdziemy w aptece?

W aptece znajdziemy różne tabletki przeciw poceniu, które dostępne są bez recepty. Są to suplementy diety, które zawierają wyciągi roślinne odpowiadające za znormalizowanie procesu pocenia się. Tabletki na pocenie się, które możemy kupić, to np.:

REKLAMA
REKLAMA
  • Perspiblock.
  • Perspiblock forte.
  • Antyperspirant PotStop.
  • Perspi Control Max.

Jak działają tabletki przeciw poceniu się?

Tabletki zmniejszające potliwość zawierają cztery wyciągi roślinne:

Szałwia lekarska to główny składnik tabletek na pocenie się. To roślina, która ma potwierdzone działanie. W postaci doustnej stosowana jest do zmniejszania nadmiernej potliwości. Istnieją badania, które potwierdzają jej skuteczność nawet w uderzeniach gorąca i nocnej nadpotliwości u kobiet podczas menopauzy [3,4].

Ziele skrzypu oraz pokrzywy mają działanie wspomagające. Nie zmniejszają wydzielania potu, ale wspomagają metabolizm, zwiększają wydzielanie wody z organizmu i poprawiają działanie nerek. Dzięki temu umożliwiają prostsze pozbycie się toksyn.

Ziele melisy to składnik, którego głównym celem jest redukcja stresu i poprawa nastroju. Wykazuje lekkie działanie uspokajające, co wspomaga zmniejszenie potliwości, jeśli wynika ono ze stresu.

Tabletki na pocenie się – opis produktów

Poniżej dowiecie się jak stosować tabletki na pocenie oraz po jakim czasie będą one działać.

Jak działa Perspiblock?

Pierwszy omawiany produkt to suplementy diety – Perspiblock. Poniższa tabela prezentuje składniki czynne preparatu Perspiblock.

Tabela 1. Skład suplementu diety Perspiblock.

SkładnikIlość w 3 tabletkach [mg]
Wyciąg z liści szałwii337,5
Wyciąg z ziela skrzypu75
Wyciąg z ziela pokrzywy200
Wyciąg z ziela melisy75

Perspiblock przeznaczony jest dla osób dorosłych. To preparat w formie tabletek do podawania doustnego. Jak zażywać Perspiblock? Osoby dorosłe powinny przyjmować po 1 tabletce 3 razy na dobę. Tabletki powinno się popić szklanką wody i należy je przyjąć w trakcie lub po posiłku [5].

Perspiblock Forte – mocniejsze tabletki na nadmierną potliwość

Perspiblock Forte to suplement diety o zwiększonej ilości wyciągu z liści szałwii niż Perspiblock. W 3 tabletkach Perspiblock forte jest aż 675 mg wspomnianego wyciągu [6].

Tabletki przeciw poceniu Perspiblock Forte zażywa się tak samo jak Perspiblock.

Pojawia się z pewnością pytanie: “Po jakim czasie działa Perspiblock Forte” lub “Lepiej zażywać Perspiblock Forte czy zwykły Perspiblock?”. Działanie obu preparatów jest podobne. Omawiane tabletki na potliwość zaczynają działać po około 2 do 4 tygodni regularnego stosowania. Czas ten może różnić się w zależności od intensywności problemu i indywidualnej sytuacji pacjenta. Aby tabletki zaczęły działać, należy je przyjmować regularnie przez dłuższy czas. Pojedyncze zażycie tabletek na potliwość nie pomoże [4].

Tabletki przeciw poceniu się Antyperspirant PotStop

W porównaniu do preparatów z serii Perspiblock, suplementy diety Antyperspirant PotStop zawiera dodatkowo ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego, którego celem jest wspomaganie organizmu w detoksykacji.

Antyperspirant PotStop przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Należy przyjmować 2 tabletki preparatu na dobę.

Perspi Control Max i nadmierna potliwość

Jeśli chodzi o preparat Perspi Control Max to pod względem składu jest on podobny do Perspiblock Forte. Z tego względu dawkowanie i czas, po jakim osiągniemy pożądany efekt, jest taki sam, jak w omawianych wcześniej suplementach.

Inne tabletki na potliwość

Istnieją również inne możliwości terapeutyczne leczenia nadpotliwości. Kanadyjskie wytyczne wskazują na możliwość włączenia leków z grupy przeciwcholinergicznych, takich jak:

  • oxybutynina (np. Ditropan, Uralex),
  • glikopironium [1].

Bardziej zasadne wydaje się być stosowanie oxybutyniny, jednak jest to terapia drugiego rzutu, jeśli terapia miejscowa nie przynosi efektów. Wspomniane leki można włączyć tylko w szczególnych przypadkach i jedynie z przepisu lekarza. Działania niepożądane, których mogą doświadczyć pacjenci, to np.:

  • uczucie suchości w jamie ustnej (najczęstszy problem),
  • zaparcia,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • tachykardia,
  • senność,
  • zaburzenia widzenia,
  • problemy żołądkowo-jelitowe [1].

Czy warto brać tabletki na potliwość?

Tabletki przeciw poceniu się można stosować w problemach z nadpotliwością. Pamiętajmy o tym, że są to preparaty ziołowe i mają działanie wspomagające. Prawdopodobnie nie wyeliminują nadpotliwości całkowicie, ale mogą ją skutecznie zmniejszyć. Z omówionych wcześniej suplementów najlepsze wydają się być te, o największej ilości substancji czynnych, czyli Perspiblock Forte i Perspi Control Max.

W aptece znajdują się również tabletki, które mają wyciągi jedynie z jednej rośliny, np. z szałwii lub pokrzywy. Zdecydowanie lepiej stosować jest preparaty łączone niż pojedyncze.