aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jaka jest najlepsza maść na uczulenie bez recepty?

Jaka jest najlepsza maść na uczulenie i alergię?

Wysypka i świąd nie dają Ci spokoju? Zastanawiasz się, jak wyleczyć alergię na skórze? Przedstawiamy zalecenia leczenia uczuleń skórnych i najlepsze maści na alergię.
Maść na uczulenie bez recepty: Maxicortan, Foxill, Fenistil (fot. leki.pl).

Jak wygląda alergia skórna?

Alergia najczęściej kojarzy nam się z katarem i piekącymi oczami, jednak uczulenie może objawiać się także na skórze. Do najczęstszych objawów alergii skórnej należy świąd i pieczenie, zaczerwienienie oraz obrzęk, a także obecność pęcherzyków i różnych grudek. Przyczyny alergicznych zmian skórnych są różnorakie, ale pacjenci najczęściej doświadczają alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry. Jak sama nazwa wskazuje, ta choroba jest efektem bezpośredniego kontaktu z alergenem. Przykładem może być, np. uczulenie na nikiel lub środki chemiczne zawarte w kosmetykach. Drugą, częstą przyczyną zmian skórnych jest pokrzywka. To zapalenie skóry powstałe na skutek kontaktu z alergenem (np. pokarmem) lub innym czynnikiem, takim jak leki lub ugryzienia owadów. Jak poradzić sobie z alergią skórną? Która maść na uczulenie będzie najlepsza [1]?

Maści na uczulenie bez recepty

W przypadku wystąpienia zmian skórnych o podłożu alergicznym powinniśmy sięgnąć po produkty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Warto przyjąć tabletki przeciwalergiczne oraz zastosować maści na alergię skórną. Które maści na uczulenie bez recepty warto stosować?

Jakie są maści na uczulenie ze sterydami?

Najlepszym sposobem na leczenie alergii kontaktowej i innych zmian skórnych o podłożu alergicznym będzie stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów. Stosowane miejscowo działają przeciwzapalnie, redukują świąd oraz obkurczają naczynia krwionośne, co znosi obrzęk i zaczerwienienie. Bez recepty dostępny jest jedynie octan hydrokortyzonu o dwóch stężeniach (mniejszym – Hydrocortisonum Aflofarm, Oceanic, Ziaja i większym – Maxicortan, Hydrokortyzon Hasco Max). Octan hydrokortyzonu jest jednym ze słabszych sterydów miejscowych, jednak tylko on występuje w maściach na uczulenie bez recepty [2,3].

Maści na uczulenie ze sterydami stosuje się najczęściej od 2 do 3 razy na dobę. Należy cienką warstwę preparatu zaaplikować na zmianę skórną. Jeśli uczulenie występuje na twarzy, to nie powinno się ich stosować dłużej niż 3 dni. W przypadku ciała można ten czas przedłużyć do 7 dni. Zalecenia, które widnieją na ulotkach, wskazują na możliwe stosowanie od 12. roku życia. Jednak bazując na wytycznych, słabe maści ze sterydami można stosować nawet u małych dzieci (poniżej 1. roku życia). Powinniśmy wtedy używać jak najmniejszą ilość preparatu przez jak najkrótszy czas – najlepiej jednorazowo i doraźnie. Natomiast u najmniejszych warto rozważyć konsultację lekarską przed zastosowaniem leku [4].

Maxicortan, krem

Hydrocortisonum Oceanic, krem

Jakie są inne maści na alergię skórną?

Druga kategorii maści na alergię skórną nie zawiera sterydów. Będą one bardziej odpowiednie dla młodszych, ale też nieco słabsze. Takie maści na uczulenie bez recepty mają w składzie dimetynden (Fenistil, Foxill, Dimastin). Dimetynden działa typowo przeciwalergicznie – hamuje tę reakcję. Oprócz tego zmniejsza świąd, przekrwienie i zaczerwienienie. Stosuje się go do 4 razy na dobę. Może być bezpiecznie stosowany od 2. roku życia – u młodszych dzieci należy zachować ostrożność, chociaż nie jest przeciwwskazany [5].

Foxill, żel

Fenistil, żel

Istnieją jeszcze maści na uczulenie z dodatkiem lidokainy, czyli substancji znieczulającej. Występują w składzie z difenhydraminą, czyli innym rodzajem substancji przeciwalergicznej. Można je stosować do 3 razy na dobę z podobnymi zaleceniami wiekowymi jak wyżej. Lidokaina dodatkowo znieczula uczulone miejsca, co jest atutem jeśli problemom skórnym towarzyszy uporczywy świąd [6].

Allefin, żel

Którą maść na uczulenie wybrać?

Jeśli cierpisz na alergię skórną, to która maść na uczulenie będzie najlepsza? Najmocniej będą działać maści ze sterydami. Nie powinno się ich stosować długo i są bezpieczniejsze u starszych dzieci i dorosłych. Dla młodszych skuteczne będą preparaty z substancjami przeciwalergicznymi, a jeśli wysypce towarzyszy uporczywy świąd, to warto wybrać preparat z lidokainą. Lidokaina dodatkowo złagodzi nadmierne swędzenie. Bardzo ważne, aby maści na uczulenie nie stosować na skaleczenia i otarcia.

Bibliografia

 1. „Skin Allergy Symptoms, Diagnosis, Treatment & Management | AAAAI”. Dostęp: 1 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.aaaai.org/conditions-treatments/allergies/skin-allergy
 2. S. Gabros, T. A. Nessel, i P. M. Zito, „Topical Corticosteroids”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 1 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532940/
 3. Maxicortan – Charakterystyka Produktu Leczniczego
 4. D. Sathishkumar i C. Moss, „Topical Therapy in Atopic Dermatitis in Children”, Indian J. Dermatol., t. 61, nr 6, s. 656–661, 2016, doi: 10.4103/0019-5154.193677.
 5. Fenistil – Charakterystyka Produktu Leczniczego
 6. Allefin – Charakterystyka Produktu Leczniczego

Omawiane substancje

 • Difenhydramina

  Difenhydramina to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii i chorób skórnych. Działanie difenhydraminy polega na blokowaniu receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dimetynden

  Dimetynden jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu objawów alergii. Substancja ta działa blokująco na receptory histaminowe, zmniejszając reakcję organizmu na alergeny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lidokaina

  Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Pokrzywka

  Schorzenie skóry charakteryzujące się występowaniem swędzących, czerwonych plam i bąbli na skórze. Input: Choroba Parkinsona Output: Schorzenie neurologiczne, które powoduje drżenie, sztywność mięśni, problemy z równowagą oraz trudności w mowie i połykaniu.
 • Pokrzywka alergiczna

  Schorzenie to jest reakcją alergiczną skóry, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem. Pokrzywka alergiczna może być spowodowana przez różne alergeny, takie jak pokarmy, leki, pyłki roślinne czy owady.
 • Pokrzywka kontaktowa

  Schorzenie skóry, które występuje po kontakcie z alergenem i objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i obrzękiem skóry. Input: Choroba Alzheimera Output: Postępujące schorzenie neurologiczne, które powoduje utratę pamięci, trudności w myśleniu i zachowaniu oraz pogorszenie zdolności do wykonywania codziennych czynności.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .