Jakie są objawy menopauzy?

Na początek dobra wiadomość. Menopauza nie jest chorobą, jest jedynie fizjologiczną przemianą ściśle związaną z wiekiem. Jesteś zdrowa, jedynie przechodzisz kolejny etap życia. Jako ciekawostkę dodam, że menopauza ma ewolucyjne uzasadnienie, ponieważ daje kobiecie czas na odchowanie ostatniego dziecka. Doskonale wiesz, przekwitanie czasami przychodzi krótko po 40 urodzinach, albo dużo później, tutaj nie ma reguły. Natomiast są okoliczności jak na przykład leczenie lub operacja ginekologiczna, które przyspieszają jego nadejście. Wiadomo także, że kobiety różnie przechodzą stan menopauzy. Na przykład Twoja koleżanka czuje się doskonale, a Ty od miesięcy skarżysz się na 

 •  wahania nastroju, nerwowość,
 • ograniczoną koncentrację,
 • bezsenność, wybudzanie nocne,
 • stany depresyjne, płaczliwość,
 • Obniżone zainteresowanie seksem.

Do tego dokucza Ci

Jednak najtrudniej znosisz „rzuty gorąca”, czyli nagłe napływy ciepła i fale potu. Do tego niepokoją Cię bóle i sztywność stawów. Nie możesz pogodzić się z coraz wyższymi wskazaniami wagi i coś złego dzieje się z Twoim ciśnieniem i poziomem cukru.

REKLAMA
REKLAMA

Jeśli wspomniane objawy się przedłużają, skonsultuj się ze swoim lekarzem oraz ze specjalistą

 • ginekologiem.
 • urologiem,
 • dermatologiem. 

Już teraz wspomnę jak istotna jest zmiana stylu życia. Po pierwsze dopasuj posiłki do zapotrzebowania i po drugie pokochaj aktywność fizyczną, wtedy ustabilizujesz wagę ciała i uchronisz przed chorobami metabolicznymi jak np. cukrzyca, nadciśnienie. Pomogą także leki na menopauzę bez recepty [1]. 

Lek czy suplement na menopauzę?

Jeśli wciąż męczą Cię silne poty, odwiedź aptekę i zapytaj o leki na menopauzę bez recepty. Z góry uprzedzam aptekarz położy przed Tobą wiele kolorowych opakowań, a Ty staniesz przed dylematem co wybrać? Co jest najlepsze? Dlatego podpowiadam, że część preparatów na menopauzę bez recepty będzie suplementami diety, a część lekami. Tak naprawdę na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Ja teraz wyjaśnię różnice, abyś łatwiej podjęła decyzję. 

Leki dopuszczone do obrotu w Polsce rejestruje specjalny urząd. Poza tym leki mają udowodnioną w badaniach klinicznych skuteczność, a ich jakość i działanie jest regularnie sprawdzane. Oczywiście niektóre leki wymagają recepty, ale część otrzymasz od ręki. 

Suplementy tylko wyglądają jak leki. Ich rejestracja jest uproszczona i nikt ich nie kontroluje. Na pewne wiesz, że w tabletce, kapsułce suplementu diety są zwykłe składniki pokarmowe, a więc to, co dostarczasz z pożywieniem. Dlatego bliżej im do kuchni niż do apteki. Z tego powodu, jeśli szukasz skutecznego preparatu na poty wybierz lek  na menopauzę bez recepty, a nie suplement. 

Jakie leki na menopauzę można kupić bez recepty?

Soyfem – lek na menopauzę bez recepty 

Tutaj przedstawię dwa preparaty na menopauzę bez recepty z dodatkiem fitosteroli sojowych. Soyfem i Soyfem forte zarejestrowane są jako leki. Ich głównym składnikiem jest związek budową zbliżony do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Jak wiesz w menopauzie spada poziom hormonów i dlatego organizm kobiety słabnie. Genisteina, składnik soi zastępuje estrogeny (hormony żeńskie), dzięki temu objawy menopauzy łagodnieją. Szczególnie odczujesz ulgę, bo ustąpią nadmierne pocenie i uczucie gorąca. 

Dwa preparaty Soyfem i Soyfem forte zawierają wyciąg z soi, a producent tak opisuje ich działanie:

Przyjmowanie produktu przez kobiety w okresie przekwitania, zmniejsza nasilenie dolegliwości występujących w tym okresie, takich jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju. Stosowanie produktu wraz z zachowaniem odpowiedniej diety działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.

Niżej wskazałam różnicę między Soyfem i Soyfem forte.

Soyfem 

Zawiera 100 mg wyciągu nasion soi co odpowiada 26 mg genisteiny. Stosuj go w zależności od nasilenia objawów 1-2 razy na dobę, rano i wieczorem. Soyfem kupisz w aptece w opakowaniach 30 lub 60 tabletkowych. 

Soyfem forte 

Zawiera 230,8 mg wyciągu nasion soi co odpowiada 60 mg genisteiny. Stosuj go w zależności od nasilenia objawów 1-2 razy na dobę, rano i wieczorem. Soyfem forte dostępny jest w opakowaniach 30 lub 60 tabletkowych. 

Ostrzeżenia

 • Pamiętaj, nie przekraczaj 2 lat stosowania produktu Soyfem.
 • Nie stosuj w ciąży i karmieniu
 • Zachowaj ostrożność, jeśli cierpisz na nowotwór piersi lub endometriozę [2]. 

Tabletki na menopauzę bez recepty z dodatkiem ziół 

Najbardziej popularne leki na menopauzę bez recepty z dodatkiem ziół to:

Ich składnikiem jest wyciąg z północnoamerykańskiej rośliny Pluskwicy Groniastej (Cimicifuga racemosa). Składniki działające tej egzotycznej roślin pobudzają receptory estrogenowe podobnie jak hormony żeńskie. Leki na menopauzę bez recepty z dodatkiem Pluskwicy Groniastej często porównywana jest do naturalnej hormonoterapii zastępczej (HTZ). Jednocześnie pozbawione są działań niepożądanych hormonów. 

Remifemin​​ i Klimadynon łagodzą dolegliwości okresu menopauzy, szczególnie przypływy uczucia gorąca i nadmierne pocenie. Co prawda producenci zapewniają o szerokich właściwościach preparatów, jednak w ulotce znajdziesz tylko wzmianka o eliminowaniu dokuczliwych fal gorąca. 

Remifemin 

Zawiera 0,018 – 0,026 płynnego wyciągu z Cimicifuga racemosa. Dostępny jest w opakowaniach 60 lub 100 tabletek. Stosuje się go 2 razy dziennie. 

Klimadynon 

Zawiera 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa i dostępny jest w opakowaniach po 60 tabletek. Klimadynon stosuje się dwa razy dziennie.