aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Jak złagodzić parestezje?

Co to są parestezje i jak je leczyć?

Parestezje to inaczej nieprzyjemne uczucie w ciele, które nie jest wywołane adekwatnym bodźcem zewnętrznym. Najczęściej są opisywane jako mrowienie, uczucie wbijania igieł czy rwanie, parzenie. Można z nimi walczyć między innymi, stosując leki regenerujące układ nerwowy. W poniższym artykule dowiesz się, jak złagodzić parestezje?
Walka z parestezjami

Co to jest parestezja?

Parestezjami nazywamy odczuwanie nieprzyjemnych doznań w ciele, bez adekwatnej przyczyny. Jest to na przykład uczucie mrowienia, swędzenia, parzenia czy rwania skóry po muśnięciu czy delikatnym dotyku. Czasem parestezje są obecne nawet bez bodźca zewnętrznego. Objawy mogą być odczuwalne w całym ciele, jednak najczęściej spotykamy parestezje kończyn, tułowia i twarzy [1,2].

Czym są spowodowane parestezje?

Parestezje są najczęściej spowodowane uszkodzeniem neuronów ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Może być ono wywołane chorobą demielinizacyjną taką jak na przykład stwardnienie rozsiane, zakażeniem wirusowym jak na przykład półpasiec. Opisane zostały także przypadki, gdzie występowała parestezja po COVID. Uszkodzenia neuronów mogą powstawać wskutek chorób metabolicznych, z czego najczęstsza jest polineuropatia cukrzycowa. Kolejną jedną z najbardziej oczywistych przyczyn występowania parestezji są wszelkiego rodzaju urazy, wady postawy czy też uszkodzenia neuronów w wyniku udarów [1,2]. Zobacz też: https://leki.pl/poradnik/stwardnienie-rozsiane-objawy-i-mozliwosci-leczenia/

Jak leczyć parestezje?

Ze względu na przyczyny powstawania parestezji, które mogą mieć podłoże w innych groźnych chorobach, leki na parestezje dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Brak uniwersalnej terapii spowodowany jest tym, że czasem jedynie eliminacja przyczyny pojawienia się objawów może skutecznie wyeliminować dolegliwości. Co więcej, zaniechanie diagnozy przykładowo w przypadku parestezji powstałych w wyniku niewykrytej cukrzycy, będzie prowadziło do dalszych uszkodzeń narządów przez chorobę. W związku z powyższym terapia choroby podstawowej jest najważniejsza w leczeniu parestezji [1].

Jakie leki mogą złagodzić parestezje?

W terapii parestezji można zastosować preparaty regenerujące uszkodzone neurony. Najczęściej stosuje się preparaty zawierające:

Kwas alfa-liponowy

Jego mechanizm działania polega na mocnej antyoksydacji. Dzięki temu badania udowodniły, że działa ochronnie na neurony, które zostają poddawane stresowi oksydacyjnemu. Kwas alfa liponowy jest szczególnie polecany dla osób, u których parestezje są wynikiem neuropatii cukrzycowej oraz stwardnienia rozsianego. Kwas alfa liponowy znajdziemy w preparatach dostępnych bez recepty: Liponexin, Alfarydyna, AlaNervOn [3].

Witaminy z grupy B

Kolejną grupą witamin, jaką warto suplementować przy występowaniu parestezji, są witaminy z grupy B. Czasem ich niedobór może sam z siebie powodować parestezje. Witaminy z grupy B, a zwłaszcza witamina B12 wpływa na poprawną pracę układu nerwowego. Bierze ona udział w produkcji osłonek mielinowych neuronów. Suplementacja witamin z grupy B poprawia przewodnictwo nerwowe, stanowi budulec neuronów. W związku z tym suplementacja w przypadku występowania parestezji jest jak najbardziej wskazana [4].

Co jeszcze można zrobić w celu złagodzenia objawów?

Pamiętając o tym, że parestezje występują w wyniku uszkodzeń nerwów, lekarze podkreślają, jak wysokie znaczenie w terapii mają nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna. Ze względu na to, że objawy często występują w wyniku urazów czy chorób, w których ruchliwość pacjenta jest znacznie ograniczona, zaleca się zajęcia z fizjoterapeutą [1].

Bibliografia

 1. Lennertz RC, Tsunozaki M, Bautista DM, Stucky CL. Physiological basis of tingling paresthesia evoked by hydroxy-alpha-sanshool. J Neurosci. 2010;30(12):4353-4361. doi:10.1523/JNEUROSCI.4666-09.2010
 2. Prusiński A. Neurologia praktyczna. PZWL. Warszawa 2011
 3. Kwas α-liponowy w chorobach układu nerwowego. Beata Łabuz-Roszak. www.podyplomie.pl
 4. Jarosz M, Rychlik E, Stoś K, Charzewska J. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego 2020; 230-235

Omawiane substancje

 • Kwas alfa-liponowy

  Kwas alfa-liponowy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby neurologiczne i choroby serca. Jest to silny przeciwutleniacz, który pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina B12

  Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwiotwórczego. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, którą organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Parestezje

  Parestezje to zaburzenie czucia, które objawia się mrowieniem, drętwieniem lub pieczeniem skóry. Może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby neurologiczne, urazy, choroby układu krążenia czy niedobory witamin.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .