👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Krople na zapalenie spojówek dla dziecka - jakie wybrać?

Co stosować na zapalenie spojówek u dzieci?

Twoje maleństwo płacze, jest niespokojne, wciąż trze oczy? Może wstał ze sklejonymi powiekami i zaczerwienionymi oczami ? Podejrzewasz zapalenie spojówek ? Bądź spokojny, to dziecięca przypadłość, wyleczysz ją domowymi sposobami. Dowiedz się, co możesz zrobić? Jakie krople wybrać? I kiedy wszystko się skończy?

Zapalenie spojówek u dzieci – co to jest?

Być może sam to przeżywałeś i wiesz, jak trudno wytrzymać, gdy pieką i szczypią oczy? Podobnie czuje Twoje dziecko, gdy ma zapalenia spojówek. Zanim napiszę jak ratować sytuację, dowiedz się, coś o samych spojówkach? 

Spojówki to wewnętrzne części powiek, bezpośrednio dotykają gałek ocznych. Można powiedzieć, ślizgają się po nich, zbierają zanieczyszczenia i nawilżają oczy. Są bardzo delikatne. A Ty wiesz, że rączki dziecka wciąż zanoszą do oczu kurz, bakterie, czasami nawet piach z piaskownicy. Nie martw się, łzy działają jak uzdrawiająca kąpiel i same umyją oczy. Niestety czasami to za mało, wtedy rozwija się zapalenie spojówek u dzieci [1].

Zapalenie spojówek u noworodków

Na wstępie uspokoję Cię, to nie Twoja wina. Robiłeś wszystko, jak należy. Zapalenie spojówek u noworodków jest skutkiem niedrożności kanalików odprowadzających nadmiar łez z oczu. Gdy maleństwo płacze, łezki nie spływają do nosa tak, jak u większych dzieci. Dlatego powstaje zapalenie spojówek u noworodków. Z czasem problem znika, bo kanaliki same się otwierają. Dlatego tak ważne jest przemywanie oczów noworodka roztworem soli fizjologicznej. Dalej wyjaśnię, na czym polega taki zabieg. 

Jednak jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj się z pediatrą, bo zapalenie spojówek u noworodków może przerodzić się w przewlekłe choroby oczu. A jakie objawy zwiastują zapalenie spojówek u niemowlaków i starszych dzieci? [2]

Zapalenie spojówek u dzieci – jakie ma objawy?

Nagle Twój maluszek mruży i trze oczka. Do tego jest niespokojny, tuli do Ciebie i płacze.  To sygnały problemów z oczami, być może nawet zapalenie spojówek. Co powinno Cię jeszcze zaniepokoić? 

Na pewno rozpoznasz, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle. 

Na przykład

 • wciąż dotyka oczek.
 • paluszkami zakrywa oczy.
 • odwraca się od źródeł światła. 
 • rano maluszek nie może otworzyć oczu.

Poza tym 

 • ma przekrwione oczy.
 • z oczek płynie wydzielina.

Przyznam, że możesz czuć niepokój o stan dziecka. Jednak jeśli zastosujesz podane zalecenia, wszystko skończy się dobrze. A teraz zapoznaj się z domowymi sposobami na zapalenie spojówek u dziecka.

Co na zapalenie spojówek u dzieci?

Już wiesz, jak rozpoznać zapalenie spojówek u dziecka, na pewno interesuje Cię, co robić? 

Dużą ulgę Twojemu dziecku przyniesie przemywanie oczu solą fizjologiczną. Tutaj najważniejsze jest prawidłowe wykonanie. Dlatego przygotuj

– Małe gaziki, najlepiej włóknikowe o rozmiarze 5 × 5 cm. Częściej spotkasz gaziki gazowe, ale one drażnią chore powieki. Do przemywania oczu wybieraj opatrunki jałowe. Kupisz je w aptekach. 

-Roztwór soli fizjologicznej, czyli 0,9% roztwór NaCl. Jest kilku producentów soli fizjologicznej, każdy roztwór ma identyczny skład. Najpopularniejsze to 5 ml ampułki soli fizjologicznej Polpharma. W aptece zaproponują Ci także:

 

 

 • Unimer
 • Nabu-dose 
 • Gilbert 
 • Marimer

Wszystkie preparaty otrzymasz w jednorazowych ampułkach o pojemności 5 lub 10 ml. Przemyj obydwa oczka zawartością jednej ampułki. Nie martw się, jeśli podczas przemywania płyn dostanie się do ust lub nosa dziecka. Sól fizjologiczna jest całkowicie bezpieczna. Jednak jest ważna zasada, zastosuj ją. 

A jak przemywać oczy, gdy maleństwo cierpi na zapalenie spojówek?

Przeczytaj najpierw co przygotować do zabiegu. Następnie załóż jednorazowe rękawiczki i postępuj według schematu.

 1. Porozmawiaj z dzieckiem, o ile to możliwe wyjaśnij, co będziesz robić, ewentualnie poproś o pomoc domownika.
 2. Gazik zwilż dokładnie roztworem z ampułki. Gazik włóknikowy powinien mokry. 
 3. Przemywaj oko od strony zewnętrznej w kierunku nosa – nie odwrotnie! 
 4. Bądź delikatny, nie naciskaj, staraj się zebrać ewentualny nalot z powiek. 
 5. Zabieg powtórz na drugim oku. 
 6. Jeśli oko jest sklejone, połóż na oku wilgotny gazik, aby rozmiękczyć zaschniętą wydzielinę i dopiero wtedy zmyj. 
 7. Użyte materiały wyrzuć do kosza [2]. 

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż rok, sięgnij po specjalne chusteczki do mycia brzegów powiek. Proponuję produkty:

 • Blephaclean
 • Softeye Belpha

Lek na zapalenie spojówek u dzieci bez recepty

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka zapalenie spojówek, pierwsze kroki skieruj do apteki. Farmaceuta na pewno zaleci przemywanie oczu solą fizjologiczną i zaproponuje krople bez recepty. Dzięki nim Twoje maleństwo odzyska chęć do zabawy. Ja proponuję na przykład 

Ektin krople 10 ml

to krople do oczu zawierające ektoinę oraz kwas hialuronowy. Pomogą dziecku także, jeśli zapalenie spojówek wywołał jakiś alergen, na przykład kurz, pyłki drzew lub traw. Ektin to krople bez recepty. 

Hylo-Dual krople 10 ml 

To także nawilżające krople do oczu z ektoiną. Substancja hamuje zapalenie, a także łagodzi objawy alergii. Hylo-Dual zastosuj u dzieci powyżej 6 roku życia. Krople nawilżają gałkę oczną, bo zawierają kwas hialuronowy. 

Softeye Net 20 pojemników 0,4 ml

To pierwszy i jak do tej pory jedyny żel do oczu z dodatkiem antybiotyku. Może być stosowany u noworodków, ale zanim to zrobisz, porozmawiaj z lekarzem. U dzieci powyżej roku można stosować bez konsultacji. Żel dodatkowo zawiera kwas hialuronowy, który nawilży oczy i dziecko nie będzie ich tarło. Preparat jest bezpieczny dla małych oczek, bo nie dodano konserwantów. Dodatkowo jest pojedynczych dawkach, co gwarantuje całkowitą czystość, brak jakichkolwiek bakterii. Softeye Net polecam najczęściej na zapalenie spojówek u dzieci. 

Poza tym są jeszcze Thazol Duo, Hyaleye, Starazolin i wiele innych. Zapytaj o nie w aptece. 

Krople do oczu z antybiotykiem dla dzieci

Zapalenie spojówek u dziecka trwa od 2 do 5 dni. Jeśli się przedłuża, a stan oka pogorszy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Być może będzie potrzebna wizyta u okulisty lub alergologa i recepta na krople na zapalnie spojówek. Z doświadczenia wiem, że najczęściej są to krople z antybiotykiem lub z substancją przeciwzapalną, na przykład:

 • Biodacyna
 • Gentamycyna
 • Tobrex 
 • Tobradex

Na noc lekarz przepisze maść, na przykład:

 • Neomycyna
 • Dexamytrex 

Prawidłowa higiena oczu zapobiega zapaleniom spojówek u dzieci. Czasami mimo Twoich zabiegów, dziecko rączką zatrze oczy i dostanie zapalenia spojówek. Wtedy przemywaj oczy jak najczęściej i stosuj kropelki na zapalenie spojówek u dziecka bez recepty. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli po kilku dniach nie ma poprawy [3]. 

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Zapalenie spojówek to stan, w którym spojówka (błona wyściełająca powieki i pokrywająca białą część oka) ulega zapaleniu lub zakażeniu. Może być ono spowodowane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, grzy…
Omawiane substancje
Ektoina jest substancją, która naturalnie występuje u niektórych szczepów bakterii.  Wykazuje działanie przeciwzapalne i nawilżające. Z tego względu znalazła swoje zastosowanie w zapaleniu spojów…
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Podsumowanie
SubstancjeEktoina,
Kwas hialuronowy
SchorzeniaZapalenie spojówek
KategoriaAlergia,
Zapalenie spojówek
TematyKrople do oczu,
Porównywarka leków
AutorKatarzyna Dęga-Krześniak
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji27.04.2022
Bibliografia3 źródła