Jakie właściwości ma nagietek?

W przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się kwiaty nagietka. Są one bogatym źródłem saponozydów trójterpenowych, flawonoidów i karotenoidów. Surowiec powoduje zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, dzięki czemu ogranicza rozwój stanu zapalnego i przekazywanie mediatorów zapalenia. To działanie jest wykorzystywane w preparatach do użytku zewnętrznego z nagietkiem. Oprócz działania przeciwzapalnego wyciąg z nagietka wykazuje właściwości antybiotyczne. Nagietek stosowany doustnie w postaci naparu lub nalewki będzie rozkurczał mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego i dróg żółciowych [1].

Jakie jest zastosowanie maści nagietkowej?

Dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz przeciwwirusowym maść z nagietka może być stosowana zewnętrznie we wszelkiego rodzaju stany zapalne, oraz drobne skaleczenia. Nagietek zewnętrznie może być także stosowany w łagodzeniu stanów skóry po oparzeniach, szczególnie spowodowanych słońcem. Maść dodatkowo zabezpiecza rany przed wysuszaniem, co znacznie przyspiesza proces gojenia [1,2]. Zobacz też: https://leki.pl/poradnik/oparzenia-co-stosowac-a-czego-unikac/

Kiedy nie stosować maści nagietkowej?

Nagietek należy do rodziny roślin pod łacińską nazwą Asteraceae. Jest to olbrzymia grupa, do której należy wiele roślin. Niestety charakteryzuje się ona silnymi właściwościami uczulającymi. W związku z tym, jeśli wcześniej wystąpiły objawy alergii po stosowaniu innych roślin z tej grupy, nie powinno się aplikować maści z nagietka. Tym bardziej terapia atopowego zapalenia skóry preparatem z nagietkiem powinna być przeprowadzona ostrożnie. Osoby, u których występuje atopia, występowanie uczuleń jest częstsze niż u osób zdrowych. Najlepiej zaaplikować małą ilość na zdrową skórę i obserwować, czy nie wystąpi alergia [1,2].

REKLAMA
REKLAMA

Jak zrobić maść z nagietka?

Samodzielne wykonanie maści nagietkowej będzie trudne ze względu na to, że większość cennych substancji aktywnych da się wyodrębnić jedynie za pomocą ekstrakcji z użyciem alkoholu. Jest to proces, który ciężko wykonać samodzielnie w domu. Aczkolwiek nie jest niemożliwy do zrobienia. Nagietek jest rośliną, która powszechnie występuje w Polsce. Okres kwitnienia kwiatów trwa ponad 3 miesiące, więc zebranie ich jest możliwe przez długi czas. Po zebraniu kwiatów trzeba usunąć szypułki. Warto zaopatrzyć się w etanol oraz podłoże maści takie jak na przykład wazelina biała.

Jakie preparaty z nagietkiem znajdziemy w aptece?

Maści nagietkowe należą do jednych z tańszych preparatów dostępnych w aptece. Wielu producentów wykorzystuje roślinę do wytwarzania swoich preparatów. Są to:

  • Maść nagietkowa (Farmina): producent określa, że 20 g maści zawiera 1,4g nalewki macierzystej z nagietka i wazelinę białą jako podłoże maściowe. Jej cena waha się między 7-10 zł.
  • Maść nagietkowa (Elissa): producent nie określa dokładnej ilości nalewki z nagietka. Możemy dostać preparat w słoiczku 25g. Cena wynosi 17-25 zł.
  • Krem nagietkowy (Ziaja): preparat jest przeznaczony do nakładania na twarz. Nie ma tak prostego składu jak dwa powyższe. Został wyprodukowany z przeznaczeniem nawilżania skóry twarzy, w związku z tym nie powinno się go stosować na stany zapalne. Za opakowanie 100 ml zapłacimy od 10 do 15 zł.
  • Krem nagietkowy z witaminą E (Ziołolek): tak samo jak w przypadku kremu z Ziaji, preparat został wyprodukowany do pielęgnacji skóry. Posiada dodatek witaminy E, która dodaje kremowi właściwości antyoksydacyjnych. Preparat kosztuje 10-15 zł.