leki-orange

Maść na otarcia skóry - który preparat będzie najlepszy?

Jak przyspieszyć gojenie otarć skóry?

Otarcia skóry są bez wątpienia najpopularniejszymi urazami naskórka. Mogą się zdarzyć praktycznie wszędzie i każdemu. Skóra jest pierwszą linią oporu organizmu przed złymi drobnoustrojami. Same w sobie otarcia skóry najczęściej nie powodują trudnych do wytrzymania dolegliwości bólowych, ale zignorowanie nawet pozornie niegroźnego zaczerwienia skóry, może być przyczyną infekcji. Oczywiście odpowiednie zadbanie o wszelkiego rodzaju otarcia skóry powoduje, że nie są one w żaden sposób groźne dla zdrowia. Jakie maści czy kremy warto mieć pod ręką? Jakie jest ich działanie?

Czym są otarcia skóry?

Każdy miał kiedyś do czynienia z otarciem skóry. Dzieje się to częściej, niż może się wydawać. Wiele z takich otarć jest nawet niezauważanych bądź ignorowanych. Jak można więc je określić? Jest to powierzchowne uszkodzenie skóry, które powstaje w wyniku kontaktu z szorstką powierzchnią. Może dochodzić do niego na skutek uprawiania sportu, upadku czy prostych czynności codziennych. Skóra człowieka składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Otarcie skóry oznacza uszkodzenie naskórka, co powoduje odsłonięcie skóry właściwej. W miejscu uszkodzenia pojawia się wysięk surowiczy z niewielką domieszką krwi. Otarcia pomimo tego, że są płytkimi urazami, są z reguły bolesne, a czasami trudno się goją. Najczęściej jest to wynikiem zanieczyszczeń pozostających w ranie po urazie. Należy odróżnić otarcie od skaleczenia, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki skórnej ostrym narzędziem lub przedmiotem, występuje ból oraz niewielkie krwawienie [1].

Jak goją się rany i otarcia?

Nawet najdrobniejsza rana przechodzi przez naturalny samoistny proces gojenia. Procesu tego nie powinno się zaburzać, tylko wspomagać. Mechanizm gojenia się rany polega na wypełnianiu się występującego ubytku przez tkankę łączną. W zależności od rozległości rany i stopnia jej zanieczyszczenia ten proces będzie różny. Wyróżnia się dwa sposoby gojenia się ran: przez rychłozrost lub przez ziarninowanie. Rychłozrost jest charakterystyczny dla niewielkich ran, w których nie doszło do utraty tkanki. Rozcięte brzegi skóry zbliżają i zrastają się ze sobą, co rzadko powoduje długo występujące blizny. Ziarninowanie z kolei występuje, gdy rana jest zbyt duża lub ma zbyt wielki ubytek, aby zrosnąć się za pomocą rychłozrostu. Do zasklepienia się rany potrzebna jest ziarnina, czyli nowa tkanka.

Jak postępować w przypadku otarcia?

Otarty naskórek, szczególnie taki, który jest silnie zabrudzony, należy najpierw przemyć wodą z mydłem lub roztworem soli fizjologicznej. Po umyciu miejsca otarcia, następnie należy je zdezynfekować. Jeżeli z otarcia sączy się krew, po jej umyciu i zdezynfekowaniu najlepiej zastosować opatrunek, co chroni ranę przed potencjalnym zanieczyszczeniem. Dodatkowo zastosowanie np. opatrunków hydrożelowych spowoduje, że rana szybko i prawidłowo się zagoi. Przyspieszyć regenerację można również po zastosowaniu odpowiednich kremów i maści, które są opisane w tym artykule [1].

Jaka maść na otarcia jest najlepsza? Co kupisz w aptece?

Alantan Plus, krem 35 g, lek bez recepty

Alantan Plus, krem, 20 mg+50 mg/g

Alantan Plus, maść 30 g, lek bez recepty

Alantan Plus, maść, 20 mg+50 mg/g

Bepanthen Plus, krem 30 g, lek bez recepty

Bepanthen Plus, krem

Sudocrem, krem do pielęgnacji skóry 400 g, kosmetyk

Sudocrem, krem

La Roche-Posay Cicaplast B5, kojący balsam regenerujący 15 ml, kosmetyk

  • produkt zawiera masło Karite, glicerynę, panthenol, madekasozyd i kompleks mineralny o właściwościach regenerujących;
  • kosmetyk stosuje się w ramach codziennej pielęgnacji oraz w przypadku, gdy pojawia się dyskomfort spowodowany suchą, szorstką czy podrażnioną skórą;
  • może być stosowany u dorosłych, dzieci i niemowląt do skóry popękanej, szorstkiej i suchej z otarciami [11].

Octenisept Protect & Repair, krem ochronno-pielęgnacyjny 20 ml, kosmetyk

  • krem zawiera pantenol, bisabolol, emolienty, olej parafinowy i oktenidyny;
  • produkt stosuje się od 1 do 3 razy dziennie;
  • kosmetyk stosuje się w przypadku oparzeń, otarć, zadrapań, odparzeń skóry, do pielęgnacji ran pooperacyjnych po zdjęciu szwów, po naświetlaniu, odleżyn, pielęgnacji skóry wrażliwej, łuszczącej się czy popękanej [12].

Podsumowanie

Otarcia na skórze są częstym problemem. Chwila nieuwagi i może dojść do otarcia. Jest to niebezpieczne w przypadku gdy otarcie spowodowane jest przez brudne narzędzia, mające kontakt z ziemią lub innymi potencjalnie zakaźnym miejscami. Dlatego najważniejsze, żeby w pierwszym etapie dobrze oczyścić ranę i ja zdezynfekować. W następnym etapie warto zastosować maści lub kremy, które przyspieszą regenerację naskórka i zmniejszą dolegliwości.

Omawiane schorzenia
1. Czym są otarcia i jakie są ich przyczyny? Otarcia to jedna z najbardziej pospolitych form urazów, związanych z uszkodzeniem naskórka, czyli najbardziej powierzchownej warstwy skóry. Spowodowane są …
Rana to przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek podskórnych. Dochodzi do niej zazwyczaj w wyniku urazu mechanicznego, ale raną jest również oparzenie (uraz termiczny) czy uszkodzenie skóry przez…
Omawiane substancje
Alantoina to organiczny związek chemiczny o właściwościach łagodzących i regenerujących skórę. Jest stosowana w kosmetyce i medycynie.
Chlorheksydyna dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym jest stosowana jako środek odkażający. Jest stosowana do odkażania błon śluzowych, skóry oraz narzędzi chirurgicznych. Wykazuje działanie b…
Dekspantenol jest alkoholowym analogiem kwasu pantotenowego; należy do grupy wit. B. Wpływa on na regenerację nabłonków, wzrost włosów i paznokci oraz przyspiesza proces gojenia ran. Lek ten jest sto…
Podsumowanie
ProduktyAlantan Plus, krem, 20 mg+50 mg/g, Sudocrem, krem, Alantan Plus, maść, 20 mg+50 mg/g, Bepanthen Plus, krem
SubstancjeAlantoina,
Chlorheksydyna,
Dekspantenol
SchorzeniaOtarcia,
Rany
KategoriaRany i podrażnienia,
Rany i problemy skórne
TematyMaść na rany,
Porównywarka leków,
Rana
AutorAndrzej Polski
Ostatnia aktualizacja3 miesiące temu
Data publikacji21.04.2022
Bibliografia8 źródeł