👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Maść na otarcia skóry - który preparat będzie najlepszy?

Jak przyspieszyć gojenie otarć skóry?

Otarcia skóry są bez wątpienia najpopularniejszymi urazami naskórka. Mogą się zdarzyć praktycznie wszędzie i każdemu. Skóra jest pierwszą linią oporu organizmu przed złymi drobnoustrojami. Same w sobie otarcia skóry najczęściej nie powodują trudnych do wytrzymania dolegliwości bólowych, ale zignorowanie nawet pozornie niegroźnego zaczerwienia skóry, może być przyczyną infekcji. Oczywiście odpowiednie zadbanie o wszelkiego rodzaju otarcia skóry powoduje, że nie są one w żaden sposób groźne dla zdrowia. Jakie maści czy kremy warto mieć pod ręką? Jakie jest ich działanie?

Kiedy można powiedzieć o otarciach skóry?

Każdy miał kiedyś do czynienia z otarciem skóry. Dzieje się to częściej, niż może się wydawać. Wiele z takich otarć jest nawet niezauważanych bądź ignorowanych. Jak można więc je określić? Jest to powierzchowne uszkodzenie skóry, które powstaje w wyniku kontaktu z szorstką powierzchnią. Może dochodzić do niego na skutek uprawiania sportu, upadku czy prostych czynności codziennych. Skóra człowieka składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Otarcie skóry oznacza uszkodzenie naskórka, co powoduje odsłonięcie skóry właściwej. W miejscu uszkodzenia pojawia się wysięk surowiczy z niewielką domieszką krwi. Otarcia pomimo tego, że są płytkimi urazami, są z reguły bolesne, a czasami trudno się goją. Najczęściej jest to wynikiem zanieczyszczeń pozostających w ranie po urazie. Należy odróżnić otarcie od skaleczenia, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki skórnej ostrym narzędziem lub przedmiotem, występuje ból oraz niewielkie krwawienie [1].

Jak goją się rany?

Nawet najdrobniejsza rana przechodzi przez naturalny samoistny proces gojenia. Procesu tego nie powinno się zaburzać, tylko wspomagać. Mechanizm gojenia się rany polega na wypełnianiu się występującego ubytku przez tkankę łączną. W zależności od rozległości rany i stopnia jej zanieczyszczenia ten proces będzie różny. Wyróżnia się dwa sposoby gojenia się ran: przez rychłozrost lub przez ziarninowanie. Rychłozrost jest charakterystyczny dla niewielkich ran, w których nie doszło do utraty tkanki. Rozcięte brzegi skóry zbliżają i zrastają się ze sobą, co rzadko powoduje długo występujące blizny. Ziarninowanie z kolei występuje, gdy rana jest zbyt duża lub ma zbyt wielki ubytek, aby zrosnąć się za pomocą rychłozrostu. Do zasklepienia się rany potrzebna jest ziarnina, czyli nowa tkanka. Jak postępować w przypadku otarcia?  Otarty naskórek, szczególnie taki, który jest silnie zabrudzony, należy najpierw przemyć wodą z mydłem lub roztworem soli fizjologicznej. Po umyciu miejsca otarcia, następnie należy je zdezynfekować. Jeżeli z otarcia sączy się krew, po jej umyciu i zdezynfekowaniu najlepiej zastosować opatrunek, co chroni ranę przed potencjalnym zanieczyszczeniem. Dodatkowo zastosowanie np. opatrunków hydrożelowych spowoduje, że rana szybko i prawidłowo się zagoi. Przyspieszyć regenerację można również po zastosowaniu odpowiednich kremów i maści, które są opisane w tym artykule [1].

Jakie maści i kremy stosować na otarcia skóry?

Produkty lecznicze

Alantan Plus krem 35 g

 • 1 g kremu zawiera 20 mg alantoiny i 50 mg deksopantenolu;
 • produkt leczniczy stosuje się raz lub kilka razy na dobę;
 • preparat może być stosowany do pielęgnacji skóry wysuszonej i podrażnionej, w przypadku leczeniu uszkodzeń skóry takich jak rany, otarcia, niewielkie pęknięcia skóry czy skaleczenia, w oparzeniach słonecznych, po radioterapii i fototerapii, profilaktyce odparzeń u niemowląt, nadmiernym rogowaceniu skóry stóp i dłoni oraz leczeniu wspomagającym AZS, leczeniu wyprysków alergicznych, zapaleniach błon śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi;
 • nie powinno się stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek z jego składników, jak również w ostrych stanach zapalnych skóry przebiegających z wysiękiem oraz do oczu [2].

Alantan Plus maść 30 g

 • 1 g maści zawiera 20 mg alantoiny i 50 mg deksopantenolu;
 • maść powinno stosować się raz do kilku razy na dobę;
 • lek jest stosowany w leczeniu ran takich jak otarcia, niewielkie skaleczenia, pęknięcia skóry, jak również w przypadku oparzeń słonecznych, oparzeń po radioterapii czy fototerapii, maść stosuje się także do pielęgnacji skóry podrażnionej i wysuszonej, przy nadmiernym rogowaceniu skóry dłoni i stóp, wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa oraz owrzodzeniach podudzi;
 • nie powinno stosować się leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu leczniczego, jak również w ostrych stanach zapalnych skóry przebiegających z wysiękiem i nie powinno się stosować się go do oczu [4].

Bepanthen maść 30 g

 • 1 g maści zawiera 50 mg dekspantenolu;
 • produkt leczniczy w zależności od potrzeb stosuje się raz lub kilka razy na dobę;
 • produkt leczniczy stosuje się w leczeniu odparzeń u niemowląt, jak również w codziennej pielęgnacji niemowląt, leczeniu podrażnień, codziennej pielęgnacji brodawek sutkowych matek karmiących piersią oraz zapobiegawczo przy otarciach i pęknięciach skóry.
 • nie należy stosować maści w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu leczniczego [5].

Bepanthen Plus krem 30 g

 • 1 g kremu zawiera 50 mg dekspantenolu i  5 mg chlorowodorku chlorheksydyny;
 • krem stosuje się najczęściej kilka razy dziennie;
 • produkt leczniczy stosuje się w leczeniu i odkażaniu powierzchniowych ran oraz kiedy może dojść do ich zakażenia, jak również w przypadku ran po małych zabiegach chirurgicznych;
 • nie należy stosować preparatu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu oraz w przypadku przerwania błony bębenkowej [7].

Kosmetyki

Sudocrem krem do pielęgnacji skóry 400 g

 • krem zawiera tlenek cynku alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, cynamonian benzylu i lanolinę;
 • krem stosuje tak często jak jest to potrzebne;
 • krem jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych z problemami skórnymi, w szczególności do pielęgnacji skóry narażonej na odparzenia, odleżyny, otarcia czy odpieluszkowe odparzenie skóry [10].

La Roche-Posay Cicaplast B5 kojący balsam regenerujący 15 ml

 • produkt zawiera masło Karite, glicerynę, panthenol, madekasozyd i kompleks mineralny o właściwościach regenerujących;
 • kosmetyk stosuje się w ramach codziennej pielęgnacji oraz w przypadku, gdy pojawia się dyskomfort spowodowany suchą, szorstką czy podrażnioną skórą;
 • może być stosowany u dorosłych, dzieci i niemowląt do skóry popękanej, szorstkiej i suchej z otarciami [11].

Octenisept Protect & Repair krem ochronno-pielęgnacyjny 20 ml

 • krem zawiera pantenol, bisabolol, emolienty, olej parafinowy i oktenidyny;
 • produkt stosuje się od 1 do 3 razy dziennie;
 • kosmetyk stosuje się w przypadku oparzeń, otarć, zadrapań, odparzeń skóry, do pielęgnacji ran pooperacyjnych po zdjęciu szwów, po naświetlaniu, odleżyn, pielęgnacji skóry wrażliwej, łuszczącej się czy popękanej [12]. 

Podsumowanie 

Otarcia na skórze są częstym problemem. Chwila nieuwagi i może dojść do otarcia. Jest to niebezpieczne w przypadku gdy otarcie spowodowane jest przez brudne narzędzia, mające kontakt z ziemią lub innymi potencjalnie zakaźnym miejscami. Dlatego najważniejsze, żeby w pierwszym etapie dobrze oczyścić ranę i ja zdezynfekować. W następnym etapie warto zastosować maści lub kremy, które przyspieszą regenerację naskórka i zmniejszą dolegliwości.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeDekspantenol
KategoriaRany i podrażnienia,
Rany i problemy skórne
TematyMaść na rany,
Porównywarka leków,
Rana
AutorAndrzej Polski
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji21.04.2022
Bibliografia8 źródeł