,

Maść na otarcia skóry – który preparat będzie najlepszy?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak przyspieszyć gojenie otarć skóry?

Otarcia skóry są bez wątpienia najpopularniejszymi urazami naskórka. Mogą się zdarzyć praktycznie wszędzie i każdemu. Skóra jest pierwszą linią oporu organizmu przed złymi drobnoustrojami. Same w sobie otarcia skóry najczęściej nie powodują trudnych do wytrzymania dolegliwości bólowych, ale zignorowanie nawet pozornie niegroźnego zaczerwienia skóry, może być przyczyną infekcji. Oczywiście odpowiednie zadbanie o wszelkiego rodzaju otarcia skóry powoduje, że nie są one w żaden sposób groźne dla zdrowia. Jakie maści czy kremy warto mieć pod ręką? Jakie jest ich działanie?
Poradnik: Jak leczyć otarcia skóry

Czym są otarcia skóry?

Każdy miał kiedyś do czynienia z otarciem skóry. Dzieje się to częściej, niż może się wydawać. Wiele z takich otarć jest nawet niezauważanych bądź ignorowanych. Jak można więc je określić? Jest to powierzchowne uszkodzenie skóry, które powstaje w wyniku kontaktu z szorstką powierzchnią. Może dochodzić do niego na skutek uprawiania sportu, upadku czy prostych czynności codziennych. Skóra człowieka składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Otarcie skóry oznacza uszkodzenie naskórka, co powoduje odsłonięcie skóry właściwej. W miejscu uszkodzenia pojawia się wysięk surowiczy z niewielką domieszką krwi. Otarcia pomimo tego, że są płytkimi urazami, są z reguły bolesne, a czasami trudno się goją. Najczęściej jest to wynikiem zanieczyszczeń pozostających w ranie po urazie. Należy odróżnić otarcie od skaleczenia, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki skórnej ostrym narzędziem lub przedmiotem, występuje ból oraz niewielkie krwawienie [1].

Jak goją się rany i otarcia?

Nawet najdrobniejsza rana przechodzi przez naturalny samoistny proces gojenia. Procesu tego nie powinno się zaburzać, tylko wspomagać. Mechanizm gojenia się rany polega na wypełnianiu się występującego ubytku przez tkankę łączną. W zależności od rozległości rany i stopnia jej zanieczyszczenia ten proces będzie różny. Wyróżnia się dwa sposoby gojenia się ran: przez rychłozrost lub przez ziarninowanie. Rychłozrost jest charakterystyczny dla niewielkich ran, w których nie doszło do utraty tkanki. Rozcięte brzegi skóry zbliżają i zrastają się ze sobą, co rzadko powoduje długo występujące blizny. Ziarninowanie z kolei występuje, gdy rana jest zbyt duża lub ma zbyt wielki ubytek, aby zrosnąć się za pomocą rychłozrostu. Do zasklepienia się rany potrzebna jest ziarnina, czyli nowa tkanka.

Jak postępować w przypadku otarcia?

Otarty naskórek, szczególnie taki, który jest silnie zabrudzony, należy najpierw przemyć wodą z mydłem lub roztworem soli fizjologicznej. Po umyciu miejsca otarcia, następnie należy je zdezynfekować. Jeżeli z otarcia sączy się krew, po jej umyciu i zdezynfekowaniu najlepiej zastosować opatrunek, co chroni ranę przed potencjalnym zanieczyszczeniem. Dodatkowo zastosowanie np. opatrunków hydrożelowych spowoduje, że rana szybko i prawidłowo się zagoi. Przyspieszyć regenerację można również po zastosowaniu odpowiednich kremów i maści, które są opisane w tym artykule [1].

Jaka maść na otarcia jest najlepsza? Co kupisz w aptece?

Tyrosur Care, żel

Tyrosur CareExpert, żel na rany

Alantan Plus, krem 35 g, lek bez recepty

Alantan Plus, krem, 20 mg+50 mg/g

Alantan Plus, maść 30 g, lek bez recepty

Alantan Plus, maść, 20 mg+50 mg/g

Bepanthen Plus, krem 30 g, lek bez recepty

Bepanthen Plus, krem

La Roche-Posay Cicaplast B5, kojący balsam regenerujący 15 ml, kosmetyk

 • produkt zawiera masło Karite, glicerynę, panthenol, madekasozyd i kompleks mineralny o właściwościach regenerujących;
 • kosmetyk stosuje się w ramach codziennej pielęgnacji oraz w przypadku, gdy pojawia się dyskomfort spowodowany suchą, szorstką czy podrażnioną skórą;
 • może być stosowany u dorosłych, dzieci i niemowląt do skóry popękanej, szorstkiej i suchej z otarciami [11].

Octenisept Protect & Repair, krem ochronno-pielęgnacyjny 20 ml, kosmetyk

 • krem zawiera pantenol, bisabolol, emolienty, olej parafinowy i oktenidyny;
 • produkt stosuje się od 1 do 3 razy dziennie;
 • kosmetyk stosuje się w przypadku oparzeń, otarć, zadrapań, odparzeń skóry, do pielęgnacji ran pooperacyjnych po zdjęciu szwów, po naświetlaniu, odleżyn, pielęgnacji skóry wrażliwej, łuszczącej się czy popękanej [12].

Podsumowanie

Otarcia na skórze są częstym problemem. Chwila nieuwagi i może dojść do otarcia. Jest to niebezpieczne w przypadku gdy otarcie spowodowane jest przez brudne narzędzia, mające kontakt z ziemią lub innymi potencjalnie zakaźnym miejscami. Dlatego najważniejsze, żeby w pierwszym etapie dobrze oczyścić ranę i ja zdezynfekować. W następnym etapie warto zastosować maści lub kremy, które przyspieszą regenerację naskórka i zmniejszą dolegliwości.

Bibliografia

 1. Kostkowski, W.; Hermana, Z.S. (2010), Farmakologia: Podstawy farmakoterapii, cz. 1 i 2, wydanie 3, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 2. Alantan plus krem charakterystyka produktu leczniczego
 3. Alantan plus maść charakterystyka produktu leczniczego
 4. Bepanthen maść charakterystyka produktu leczniczego
 5. Bepanthen plus krem charakterystyka produktu leczniczego
 6. https://sudocrempolska.pl/ (03.04.2022 21:11)
 7. https://www.laroche-posay.pl/ (03.04.2022 21:40)
 8. https://octenisept.pl/krem/ (03.04.2022 21:55)

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Alantoina

  Alantoina to organiczny związek chemiczny o właściwościach łagodzących i regenerujących skórę. Jest stosowana w kosmetyce i medycynie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Chlorheksydyna

  Chlorheksydyna to antyseptyczna substancja stosowana do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów, dlatego często używana jest w medycynie i kosmetologii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dekspantenol

  Dekspantenol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie ze względu na swoje właściwości nawilżające i regenerujące skórę.
  substancje syntetyczne

Omawiane schorzenia

 • Otarcia

  Otarcia to uszkodzenia skóry, które powstają w wyniku tarcia lub nacisku na jej powierzchnię. Mogą występować na różnych częściach ciała i w różnym stopniu nasilenia.
 • Rany

  Rany to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które mogą powstać w wyniku urazu, cięcia, oparzenia lub infekcji. W zależności od rodzaju i głębokości rany, wymagają one różnego rodzaju leczenia i opieki medycznej.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .