aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy Tormentiol i Tormentile forte są tymi samymi maściami?

Tormentiol i Tormentile forte — czy to te same maści?

Z aptecznych półek zniknęła nagle popularna maść Tormentiol. Z tego powodu rodzice się martwią, bo jak mówią, „Tormentiol działał dobrze i nie chce nic zmieniać”.
Zniknięcie Tormentiolu z aptek

Tormentiol znany i lubiany

Niektórzy próbują nawet zdobyć, chociaż jedną tubkę z aptecznych zapasów. Jednak w aptece coraz częściej podają pytania: Czym można zastąpić Tormentiol? Czy są inne maści o podobnym działaniu i czy można je stosować u dzieci?

Dlatego śpieszę z odpowiedziami. Warto wspomnieć, że na rynku jest kilka maści o podobnym składzie. Jedną z nich jest Tormentile forte. Ma nie tylko zbliżoną nazwę, łudząco podobnym do Tormentiolu opakowanie, ale także prawie identyczny skład. Tormentiol był sprawdzony przez pokolenia rodziców, zalecany przez lekarzy i zamiana na coś innego budzi niepokój. Jednak chcę uspokoić rodziców i dlatego odpowiem na wszystkie wątpliwości.

Na co stosuje się Tormentiol?

Tormentiol to maść do stosowania miejscowego, stosowana w różnych chorobach skórnych. Najczęściej stosowana jest w przypadku uszkodzeń skóry, takich jak otarcia, zadrapania, rany, jak również w stanach zapalnych i ropnych skóry. Maść posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ściągające.

Tormentiol i Tormentile forte — czym się różnią?

Tormentiol można z powodzeniem zastąpić maścią Tormentile forte. Ponieważ w składzie obydwu maści są identyczne składniki, czyli:

 • wyciąg płynny z kłącza pięciornika (Tormentillae extractum fluidum),
 • ichtamol (Ammonii bituminosulfonas),
 • boraks (Natrii tetraboras),
 • tlenek cynku (Zinci oxidum),
 • oraz podłoże maściowe.

Większość składników działa przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego znalazły zastosowanie w leczeniu niewielkich uszkodzeń skóry, m.in. w pielęgnacji pośladków dziecka, a także w trądziku.

Tormentiol i Tormentile forte zawierają następujące składniki:

 • Wyciąg płynny z kłącza pięciornika

Od lat pomaga w leczeniu skóry, ponieważ działa ściągająco i przeciwbakteryjne. Dlatego stosuje się go w leczeniu wszelkich stanów zapalnych skóry. W innych preparatach jest dodatkiem do leczenia  bólu gardła, jamy ustnej, okolic narządów płciowych oraz żylaków odbytu.

 • Ichtamol

Popularny składnik maści przeciwtrądzikowych. Zewnętrznie wykazuje działanie ściągające, przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu trądzika różowatego lub pospolitego oraz w atopowym zapaleniu skóry.

 • Boraks

Boraks wykazuje działanie przeciwgrzybicze; antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i ściągające. Jest używany jako dodatek płynów do płukania jamy ustnej oraz w leczeniu aft i pleśniawek. Działa także gojąco na niewielkie skaleczenia i stany zapalne skóry.

 • Tlenek cynku

Działa przeciwzapalnie i wysusza skórę, dlatego stosuje się go w leczeniu niewielkich podrażnień, po pieluszkowych stanów zapalnych oraz w trądziku. Wiele kremów używanych do pielęgnacji skóry dziecka zawiera w swoim składzie tlenek cynku.

 
Składniki działające Tormentiol Tormentile forte
zawartość  w 100 g  maści
wyciąg płynny z kłącza pięciornika 2 g 3 g
ichtamol, 2 g 2 g
boraks 1 g 1 g
tlenek cynku 20 g 20 g

Tabela 1. Porównanie składu Tormentiolu i Tormentile forte.

Skład Tormentiol i Tormentile forte jest taki sam. Maści różnią się jedynie zawartością jednego składnika, wyciągu z kłącza pięciornika. Natomiast podłoża są identyczne. W Tormentile forte jest go więcej, co korzystnie wpływ na działanie maści. Efekt działania Tormentile forte będzie podobny jak po Tormentiolu [1,2].

Ostrzeżenia

Jest to ważna wiadomość dla rodziców. Kwas borowy oraz jego związki m.in. boraks są sklasyfikowane przez Unię Europejską  jako związki działające szkodliwie na rozrodczość. Dlatego w ulotce zamieszczono informację:

U  dzieci wieku  poniżej  12  lat,  ze  względu  na  zwiększone  wchłanianie  przez  skórę,  podczas stosowania leku Tormentiol, występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Bor może negatywnie wpływać na płodność dzieci w przyszłości. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, leku Tormentiol, nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 roku życia.

Działanie to uzależnione jest od stężenia substancji w maści. W przypadku maści z pięciornikiem zawartość jest bezpieczna. Jeśli pomimo tego rodzic nie chce stosować ich u swoich dzieci, istnieje możliwość zastosowania maści bez dodatku boraksu. Opiszę je niżej.

Czym zastąpić Tormentiol?

Tormentiol i Tormentile forte to nie jedyne maści z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika. Warto dodać, że na rynku jest jeszcze kilka o podobnym składzie i zastosowaniu. Warto wspomnieć o tych, które nie zawierają boraksu. Przede wszystkim:

Maść pięciornikowa złożona

W jej skład wchodzą trzy składniki działające i podłoże. W tym przypadku zrezygnowano z boraksu [3].

Maść pięciornikowa złożona — skład:

Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Ichtiol 2,0; Tlenek cynku 20,0.

Tormentalum

Druga maści o podobnym składzie to Tormentalum. W jej skład wchodzą jedynie dwa składniki.

Tormentalum — skład: Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Tlenek cynku 20,0 [4].

Tormentiol - porównanie preparatów

Tormentiol i inne maści z wyciągiem z pięciornika, porównanie preparatów

Na co uważać, stosująć Tormentiol i Tormentile Forte?

W trakcie stosowania produktów z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika należy zachować następujące środki ostrożności. Przede wszystkim:

 • chronić oczy,
 • nie stosować na uszkodzoną skórę,
 • przed zastosowaniem u dziecka należy skontaktować się z lekarzem,
 • stosowanie w trądziku pospolitym o dużym nasileniu należy skonsultować z lekarzem,
 • lanolina — składnik podłoża może wywoływać reakcje skórne,
 • maści mają intensywny kolor, brudzą ubrania [3].

Bibliografia

 1. karta charakterystyki leku Tormentiol
 2. karta charakterystyki leku Tormentile forte
 3. ulotka Maści Pięciornikowej Złożonej prod. Ziaja
 4. ulotka maści Tormentalum

Omawiane substancje

 • Boraks

  Boraks to biały proszek o właściwościach detergentowych i antyseptycznych. Jest stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz jako dodatek do detergentów i środków czyszczących.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ichtiol

  Ichtiol to substancja pochodzenia naturalnego, stosowana w leczeniu chorób skóry i układu oddechowego. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tlenek cynku

  Tlenek cynku to biały proszek o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowany w kosmetykach i lekach przeciwtrądzikowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ziele pięciornika gęsiego

  Ziele pięciornika gęsiego jest rośliną zielarską. Jest stosowane w medycynie naturalnej jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Otarcia

  Otarcia to uszkodzenia skóry, które powstają w wyniku tarcia lub nacisku na jej powierzchnię. Mogą występować na różnych częściach ciała i w różnym stopniu nasilenia.
 • Rany

  Rany to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które mogą powstać w wyniku urazu, cięcia, oparzenia lub infekcji. W zależności od rodzaju i głębokości rany, wymagają one różnego rodzaju leczenia i opieki medycznej.
 • Ropne zapalenie skóry

  Ropne zapalenie skóry jest chorob�� skórną, która charakteryzuje się występowaniem ropnych zmian na skórze. Może być spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby.
 • Zadrapanie

  Zadrapanie to drobne uszkodzenie skóry, które może powstać na skutek różnych czynników, takich jak np. drapanie, otarcie czy ukąszenie owada. Zazwyczaj jest to schorzenie łatwe do wyleczenia i nie wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .