leki-orange

Czy Tormentiol i Tormentile forte są tymi samymi maściami?

Tormentiol i Tormentile forte — czy to te same maści?

Z aptecznych półek zniknęła nagle popularna maść Tormentiol. Z tego powodu rodzice się martwią, bo jak mówią, „Tormentiol działał dobrze i nie chce nic zmieniać”.

Tormentiol znany i lubiany

Niektórzy próbują nawet zdobyć, chociaż jedną tubkę z aptecznych zapasów. Jednak w aptece coraz częściej podają pytania: Czym można zastąpić Tormentiol? Czy są inne maści o podobnym działaniu i czy można je stosować u dzieci?

Dlatego śpieszę z odpowiedziami. Warto wspomnieć, że na rynku jest kilka maści o podobnym składzie. Jedną z nich jest Tormentile forte. Ma nie tylko zbliżoną nazwę, łudząco podobnym do Tormentiolu opakowanie, ale także prawie identyczny skład. Tormentiol był sprawdzony przez pokolenia rodziców, zalecany przez lekarzy i zamiana na coś innego budzi niepokój. Jednak chcę uspokoić rodziców i dlatego odpowiem na wszystkie wątpliwości.

Na co stosuje się Tormentiol?

Tormentiol to maść do stosowania miejscowego, stosowana w różnych chorobach skórnych. Najczęściej stosowana jest w przypadku uszkodzeń skóry, takich jak otarcia, zadrapania, rany, jak również w stanach zapalnych i ropnych skóry. Maść posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ściągające.

Tormentiol i Tormentile forte — czym się różnią?

Tormentiol można z powodzeniem zastąpić maścią Tormentile forte. Ponieważ w składzie obydwu maści są identyczne składniki, czyli:

 • wyciąg płynny z kłącza pięciornika (Tormentillae extractum fluidum),
 • ichtamol (Ammonii bituminosulfonas),
 • boraks (Natrii tetraboras),
 • tlenek cynku (Zinci oxidum),
 • oraz podłoże maściowe.

Większość składników działa przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego znalazły zastosowanie w leczeniu niewielkich uszkodzeń skóry, m.in. w pielęgnacji pośladków dziecka, a także w trądziku.

Tormentiol i Tormentile forte zawierają następujące składniki:

 • Wyciąg płynny z kłącza pięciornika

Od lat pomaga w leczeniu skóry, ponieważ działa ściągająco i przeciwbakteryjne. Dlatego stosuje się go w leczeniu wszelkich stanów zapalnych skóry. W innych preparatach jest dodatkiem do leczenia  bólu gardła, jamy ustnej, okolic narządów płciowych oraz żylaków odbytu.

 • Ichtamol

Popularny składnik maści przeciwtrądzikowych. Zewnętrznie wykazuje działanie ściągające, przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu trądzika różowatego lub pospolitego oraz w atopowym zapaleniu skóry.

 • Boraks

Boraks wykazuje działanie przeciwgrzybicze; antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i ściągające. Jest używany jako dodatek płynów do płukania jamy ustnej oraz w leczeniu aft i pleśniawek. Działa także gojąco na niewielkie skaleczenia i stany zapalne skóry.

 • Tlenek cynku

Działa przeciwzapalnie i wysusza skórę, dlatego stosuje się go w leczeniu niewielkich podrażnień, po pieluszkowych stanów zapalnych oraz w trądziku. Wiele kremów używanych do pielęgnacji skóry dziecka zawiera w swoim składzie tlenek cynku.

 
Składniki działające Tormentiol Tormentile forte
zawartość  w 100 g  maści
wyciąg płynny z kłącza pięciornika 2 g 3 g
ichtamol, 2 g 2 g
boraks 1 g 1 g
tlenek cynku 20 g 20 g

Tabela 1. Porównanie składu Tormentiolu i Tormentile forte.

Skład Tormentiol i Tormentile forte jest taki sam. Maści różnią się jedynie zawartością jednego składnika, wyciągu z kłącza pięciornika. Natomiast podłoża są identyczne. W Tormentile forte jest go więcej, co korzystnie wpływ na działanie maści. Efekt działania Tormentile forte będzie podobny jak po Tormentiolu [1,2].

Ostrzeżenia

Jest to ważna wiadomość dla rodziców. Kwas borowy oraz jego związki m.in. boraks są sklasyfikowane przez Unię Europejską  jako związki działające szkodliwie na rozrodczość. Dlatego w ulotce zamieszczono informację:

U  dzieci wieku  poniżej  12  lat,  ze  względu  na  zwiększone  wchłanianie  przez  skórę,  podczas stosowania leku Tormentiol, występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Bor może negatywnie wpływać na płodność dzieci w przyszłości. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, leku Tormentiol, nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 roku życia.

Działanie to uzależnione jest od stężenia substancji w maści. W przypadku maści z pięciornikiem zawartość jest bezpieczna. Jeśli pomimo tego rodzic nie chce stosować ich u swoich dzieci, istnieje możliwość zastosowania maści bez dodatku boraksu. Opiszę je niżej.

Czym zastąpić Tormentiol?

Tormentiol i Tormentile forte to nie jedyne maści z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika. Warto dodać, że na rynku jest jeszcze kilka o podobnym składzie i zastosowaniu. Warto wspomnieć o tych, które nie zawierają boraksu. Przede wszystkim:

Maść pięciornikowa złożona

W jej skład wchodzą trzy składniki działające i podłoże. W tym przypadku zrezygnowano z boraksu [3].

Maść pięciornikowa złożona — skład:

Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Ichtiol 2,0; Tlenek cynku 20,0.

Tormentalum

Druga maści o podobnym składzie to Tormentalum. W jej skład wchodzą jedynie dwa składniki.

Tormentalum — skład: Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Tlenek cynku 20,0 [4].

Tormentiol i inne maści z wyciągiem z pięciornika, porównanie preparatów

Na co uważać, stosująć Tormentiol i Tormentile Forte?

W trakcie stosowania produktów z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika należy zachować następujące środki ostrożności. Przede wszystkim:

 • chronić oczy,
 • nie stosować na uszkodzoną skórę,
 • przed zastosowaniem u dziecka należy skontaktować się z lekarzem,
 • stosowanie w trądziku pospolitym o dużym nasileniu należy skonsultować z lekarzem,
 • lanolina — składnik podłoża może wywoływać reakcje skórne,
 • maści mają intensywny kolor, brudzą ubrania [3].
Omawiane schorzenia
1. Czym są otarcia i jakie są ich przyczyny? Otarcia to jedna z najbardziej pospolitych form urazów, związanych z uszkodzeniem naskórka, czyli najbardziej powierzchownej warstwy skóry. Spowodowane są …
Rana to przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek podskórnych. Dochodzi do niej zazwyczaj w wyniku urazu mechanicznego, ale raną jest również oparzenie (uraz termiczny) czy uszkodzenie skóry przez…
Ropne zapalenie skóry to ograniczone ognisko ropy w przestrzeni tkankowej powstające w wyniku naruszenia bariery ochronnej skóry. Ropień skóry tworzy się w wyniku infekcji bakteryjnej.
1. Definicja i przyczyny zadrapań. Zadrapanie to niewielkie uszkodzenie naskórka, które często wynika z tarcia skóry o szorstką powierzchnię. To jedno z najczęstszych, ale także najmniej poważnych ura…
Omawiane substancje
Boraks-inaczej tetraboran sodu, wykazuje działanie odkażające i ściągające. Stosowany jest w stanach zapalnych błon śluzowych, ranch oraz oparzeniach. Przed zastosowaniem preparatu, skonsultuj się z …
Ichtiol wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dostępny jest w produktach bez recepty jako składnik aktywny w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema, łuszczyca i …
Tlenek cynku jest składnikiem mineralnym różnych preparatów farmakologicznych stosowanych w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry i innych chorób skóry, w celu ochrony naskórka i zapobiegania oparzen…
Ziele pięciornika gęsiego jest rośliną zielarską. Jest stosowane w medycynie naturalnej jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
Podsumowanie
ProduktyTormentille Forte, maść, Tormentalum, maść, 3g+2g+20g/100g
SubstancjeBoraks,
Ichtiol,
Tlenek cynku,
Ziele pięciornika gęsiego
SchorzeniaOtarcia,
Rany,
Ropne zapalenie skóry,
Zadrapanie
KategoriaRany i podrażnienia,
Rany i problemy skórne
TematyMaść na skórę,
Porównywarka leków,
Problemy skórne
AutorKatarzyna Dęga-Krześniak
Ostatnia aktualizacja4 miesiące temu
Data publikacji04.11.2021
Bibliografia4 źródła