Tormentiol znany i lubiany 

Niektórzy próbują nawet zdobyć, chociaż jedną tubkę z aptecznych zapasów. Jednak w aptece coraz częściej podają pytania:

Co w takiej sytuacji zrobić? Czym można zastąpić Tormentiol? Czy są inne maści o podobnym działaniu i czy można je stosować u dzieci?

Dlatego śpieszę z odpowiedziami. Warto wspomnieć, że na rynku jest kilka maści o podobnym składzie. Jedną z nich jest Tormentile forte. Ma nie tylko zbliżoną nazwę, łudząco podobnym do Tormentiolu opakowanie, ale także prawie identyczny skład. Tormentiol był sprawdzony przez pokolenia rodziców, zalecany przez lekarzy i zamiana na coś innego budzi niepokój. Jednak chcę uspokoić rodziców i dlatego odpowiem na wszystkie wątpliwości. 

REKLAMA
REKLAMA

Tormentiol i Tormentile forte mają identyczny skład? 

Tormentiol można z powodzeniem zastąpić maścią Tormentile forte. Ponieważ w składzie obydwu maści są identyczne składniki, czyli:

 • wyciąg płynny z kłącza pięciornika (Tormentillae extractum fluidum),
 • ichtamol (Ammonii bituminosulfonas),
 • boraks (Natrii tetraboras),
 • tlenek cynku (Zinci oxidum),
 • oraz podłoże maściowe.

Większość składników działa przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego znalazły zastosowanie w leczeniu niewielkich uszkodzeń skóry, m.in. w pielęgnacji pośladków dziecka, a także w trądziku.

Tormentiol i Tormentile forte zawierają następujące składniki:

 • Wyciąg płynny z kłącza pięciornika

Od lat pomaga w leczeniu skóry, ponieważ działa ściągająco i przeciwbakteryjne. Dlatego stosuje się go w leczeniu wszelkich stanów zapalnych skóry. W innych preparatach jest dodatkiem do leczenia  bólu gardła, jamy ustnej, okolic narządów płciowych oraz żylaków odbytu.

 • Ichtamol

Popularny składnik maści przeciwtrądzikowych. Zewnętrznie wykazuje działanie ściągające, przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu trądzika różowatego lub pospolitego oraz w atopowym zapaleniu skóry. 

 • Boraks

Boraks wykazuje działanie przeciwgrzybicze; antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i ściągające. Jest używany jako dodatek płynów do płukania jamy ustnej oraz w leczeniu aft i pleśniawek. Działa także gojąco na niewielkie skaleczenia i stany zapalne skóry.

 • Tlenek cynku 

Działa przeciwzapalnie i wysusza skórę, dlatego stosuje się go w leczeniu niewielkich podrażnień, po pieluszkowych stanów zapalnych oraz w trądziku. Wiele kremów używanych do pielęgnacji skóry dziecka zawiera w swoim składzie tlenek cynku. 

 
Składniki działające TormentiolTormentile forte
zawartość  w 100 g  maści 
wyciąg płynny z kłącza pięciornika2 g3 g
ichtamol, 2 g2 g
boraks 1 g1 g
tlenek cynku 20 g20 g

Tabela 1. Porównanie składu Tormentiolu i Tormentile forte. 

Skład Tormentiol i Tormentile forte jest taki sam. Maści różnią się jedynie zawartością jednego składnika, wyciągu z kłącza pięciornika. Natomiast podłoża są identyczne. W Tormentile forte jest go więcej, co korzystnie wpływ na działanie maści. Efekt działania Tormentile forte będzie podobny jak po Tormentiolu [1,2]. 

Ostrzeżenia 

Jest to ważna wiadomość dla rodziców. Kwas borowy oraz jego związki m.in. boraks są sklasyfikowane przez Unię Europejską  jako związki działające szkodliwie na rozrodczość. Dlatego w ulotce zamieszczono informację:

U  dzieci wieku  poniżej  12  lat,  ze  względu  na  zwiększone  wchłanianie  przez  skórę,  podczas stosowania leku Tormentiol, występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Bor może negatywnie wpływać na płodność dzieci w przyszłości. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, leku Tormentiol, nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 roku życia.

Działanie to uzależnione jest od stężenia substancji w maści. W przypadku maści z pięciornikiem zawartość jest bezpieczna. Jeśli pomimo tego rodzic nie chce stosować ich u swoich dzieci, istnieje możliwość zastosowania maści bez dodatku boraksu. Opiszę je niżej.  

Maści podobne do Tormentiolu 

Tormentiol i Tormentile forte to nie jedyne maści z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika. Warto dodać, że na rynku jest jeszcze kilka o podobnym składzie i zastosowaniu. Warto wspomnieć o tych, które nie zawierają boraksu. Przede wszystkim:

Maść pięciornikowa złożona

W jej skład wchodzą trzy składniki działające i podłoże. W tym przypadku zrezygnowano z boraksu [3]. 

Maść pięciornikowa złożona — skład:

Wyciąg płynny z kłącza pięciornika   3,0

Ichtiol                                                 2,0

Tlenek cynku                                    20,0 

Tormentalum 

Druga maści o podobnym składzie to Tormentalum. W jej skład wchodzą jedynie dwa składniki.

Tormentalum — skład:

Wyciąg płynny z kłącza pięciornika   3,0

Tlenek cynku                                    20,0 [4].

Tormentiol - porównanie preparatów

Tormentiol i inne maści z wyciągiem z pięciornika, porównanie preparatów

Środki ostrożności przy stosowaniu Tormentiolu i Tormentile forte 

W trakcie stosowania produktów z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika należy zachować następujące środki ostrożności. Przede wszystkim:

 • chronić oczy,
 • nie stosować na uszkodzoną skórę,
 • przed zastosowaniem u dziecka należy skontaktować się z lekarzem,
 • stosowanie w trądziku pospolitym o dużym nasileniu należy skonsultować z lekarzem,
 • lanolina — składnik podłoża może wywoływać reakcje skórne,   
 • maści mają intensywny kolor, brudzą ubrania [3].