aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Ból piersi i sutków przy menopauzie. Jak sobie z nim radzić?

Jak radzić sobie z bólem piersi podczas menopauzy?

Menopauza jest dla wielu kobiet trudnym okresem. Do najbardziej znanych objawów zmian hormonalnych podczas menopauzy bez wątpienia należą uderzenia gorąca. Mniej się mówi o innych, chociażby o bólach piersi. Jaki wpływ na ból piersi ma menopauza? W jaki sposób można sobie z tym radzić? 
Menopauza a ból piersi (fot. Canva).

Czym jest menopauza?

Menopauza, zwana również klimakterium, zaczyna się z reguły pomiędzy 40. a 60. rokiem życia kobiety. Polega na trwałym ustaniu cykli miesiączkowych w następstwie niedoczynności jajników. Dokładnie, definicja menopauzy przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), mówi o ostatniej miesiączce, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie nastąpiło krwawienie. Oczywiście o menopauzie mówimy wtedy, kiedy tego typu zatrzymanie krwawienia nie jest następstwem zabiegów chirurgicznych, chorób przewlekłych, leczenia farmakologicznego, ciąży lub karmienia albo nagłej utraty masy ciała w krótkim okresie czasu, tylko nastąpiło w wyniki procesów fizjologicznych [1].

Skąd wiadomo, że to menopauza?

Kobiety z reguły są w stanie samodzielnie ocenić, na podstawie obserwacji swojego ciała, czy wkroczyły już w stadium klimakterium. Aby mieć pewność, można wykonać test na menopauzę, który ma analogiczne działanie i skuteczność jak testy ciążowe. Wyniki mogą być jednak zafałszowane w przypadku stosowania leków, w szczególności hormonalnej terapii zastępczej. Aby mieć 100% pewność należy wykonać szereg badań diagnostycznych, określających poziom estradiolu, progesteronu, hormonu luteotropowego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH) [2].

Co boli przy menopauzie? Jakie są jej objawy?

Pierwszym objawem zbliżającej się menopauzy są zmiany w miesiączkowaniu, miesiączki  z reguły stają się krótsze, ale często bardziej bolesne. Najczęstszym pierwszym objawem są jednak uderzenia gorąca, pojawić się mogą również problemy ze snem oraz nadmierna potliwość. Mogą wystąpić także reakcje bólowe:

 • częściej niż w przeszłości mogą wystąpić bóle głowy, które są jednocześnie bardziej nasilone;
 • stosunki płciowe mogą być bardziej bolesne, pochwa jest bardziej sucha i odczuwalny może być jej świąd;
 • zdarzają się bóle mięśniowe;
 • podobnie jak podczas okresu, mogą być odczuwalne bóle brzucha;
 • niedobór estrogenu oraz nadmierne uwalnianie gonadotropin przysadkowych z reguły powoduje ból i obrzęk piersi oraz pleców [1,3]. 

Czy styl życia kobiety ma wpływ na ból piersi?

Styl życia ma kolosalny wpływ na ludzkie zdrowie. Odpowiednia dieta, jak również aktywność fizyczna, pozwala na zachowanie zdrowia i jest profilaktyką dla wielu chorób. Podobnie jest w przypadku bólu piersi w przypadku menopauzy, ponieważ dieta i aktywność fizyczna może znacznie go zredukować. Dodatkowo odpowiednie ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie i wzmacniają mięśnie, co bardzo redukuje te bóle.

W przypadku diety, najbardziej pomocne jest ograniczenie alkoholu i kofeiny. Warto również ograniczyć spożycie tłustych produktów zwierzęcych oraz przetworzonej żywności. Do diety z kolei warto wprowadzić więcej warzyw, owoców, orzechów i nasion. Bardzo ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody. Wszystkie te wymienione czynności powinny zmniejszyć odczuwanie bólów piersi [2,3].

Jaki powinien być pierwszy krok w przypadku bólu piersi podczas menopauzy?

Silny ból piersi podczas menopauzy, nie powinien być bagatelizowany. Szczególnie, że może być błędnie zdiagnozowany przez pacjentkę jako następstwo menopauzy, a nie groźnej choroby, takiej jak np. rak piersi. Dlatego w przypadku bólu piersi warto pójść do lekarza i wykonać mammografię, żeby wykluczyć groźniejsze schorzenia. Dodatkowo, jeżeli zmiany hormonalne w przebiegu menopauzy są odpowiedzialne za ból piersi, to i tak najlepszym sposobem będzie leczenie na receptę zaordynowane przez lekarza.

Ból piersi podczas menopauzy.

Terapia hormonalna (HT) ma na celu zrównoważenie poziomu hormonów, co zmniejszenia objawy menopauzy, w tym właśnie ból piersi. Należy pamiętać jednocześnie o wielu potencjalnych działaniach niepożądanych takiej terapii, dlatego o jej zastosowaniu zawsze będzie decydował lekarz na podstawie dostępnych wyników badań [1,3]. 

Co można jeszcze zrobić, gdy bolą sutki i piersi w okresie menopauzy?

Jak wspomniano, najskuteczniejszą metodą leczenia będzie dostępna na receptę terapia hormonalna. Bez recepty można stosować inne preparaty, które mogą okazać się pomocne, przynajmniej jako dodatek do terapii:

 • dziurawiec – nie należy go stosować, gdy przebywa się na słońcu, zmniejsza ból i poprawia nastrój;
 • wiesiołek – jest bogaty w kwasy gamma-linolenowe, łagodzi bóle piersi;
 • szałwia – pomaga w regulacji poziomu hormonów;
 • witamina E – jej przyjmowanie może złagodzić ból piersi;
 • magnez – jego niedobór może powodować tkliwość piersi;
 • maści, kremy lub żele zawierające kamforę lub mentol – będą działały przeciwbólowo. 

Dodatkowo, wiele kobiet wskazuje, że ulgę przynosił im masaż piersi lub przykładanie na piersi na zmianę zimnych i ciepłych kompresów. Nie powinno się również zapominać o noszeniu wygodnych staników [1,2]. 

Podsumowanie

Jednym z często występujących objawów menopauzy jest ból piersi. Jest on związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiet. Z tego względu, jeżeli podczas klimakterium objawy są dla kobiet zbyt uciążliwe, lekarz może zlecić hormonalną terapię zastępczą. Pomocne w przypadku bólu piersi mogą być niektóre zioła, jak wiesiołek czy dziurawiec. Czasami pomocne są magnez czy żele, które mogą złagodzić ból. Najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. W wielu przypadkach zmiana stylu życia wystarczy, żeby pozbyć się niechcianych konsekwencji menopauzy.

Bibliografia

 1. Crandall, Carolyn, et al. „Association of breast cancer and its therapy with menopause-related symptoms.” Menopause 11.5 (2004): 519-530.
 2. Loibl, S., et al. „Management of menopausal symptoms in breast cancer patients.” Maturitas 68.2 (2011): 148-154.
 3. Scurr, Joanna, et al. „The prevalence, severity, and impact of breast pain in the general population.” The Breast Journal 20.5 (2014): 508-513.

Omawiane substancje

 • Chlorek magnezu

  Chlorek magnezu to biały, krystaliczny związek chemiczny. Jest stosowany jako suplement diety oraz w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dziurawiec zwyczajny

  Dziurawiec zwyczajny to roślina zielarska, która ma właściwości przeciwdepresyjne. Można go stosować w postaci herbatki lub tabletek.
  Surowce roślinne
 • Kamfora

  Kamfora to biały, krystaliczny związek chemiczny o charakterystycznym zapachu. Substancja ta jest stosowana w medycynie jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Szałwia lekarska

  Szałwia lekarska to roślina o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych, która pomaga zwalczać infekcje. Dodatkowo, działa przeciwzapalnie, ściągająco, łagodzi ból i przyspiesza gojenie ran.
  Surowce roślinne
 • Wiesiołek dwuletni

  Wiesiołek dwuletni to roślina, której olej jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak GLA. GLA przekształca się w naszym organizmie w prostaglandyny, substancje działające podobnie do hormonów, które wspomagają funkcjonowanie układu immunologicznego oraz wpływają na zdrowie skóry i włosów.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból kręgosłupa piersiowego

  Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, choroby zwyrodnieniowe lub problemy z postawą ciała. W przypadku wystąpienia bólu należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.
 • Menopauza

  Menopauza to naturalny proces, który występuje u kobiet w okresie późnej reprodukcji i wiąże się z wygaśnięciem funkcji jajników. Objawy menopauzy mogą być różne i wpływać na jakość życia kobiety.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .