Dostępne postaci leku

Tabletki

Działanie

Sertralina działa poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu. Serotonina to neuroprzekaźnik, który wpływa m.in. na nasze samopoczucie i nastrój. Mechanizm działania tego leku opiera się na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, powodując, że dłużej pozostaje ona w szczelinie synaptycznej pomiędzy neuronami, co nasila jej działanie.

Wskazania

Leki zawierające sertralinę są najczęściej stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), czyli niekontrolowane ciągłe myśli i obsesje. Preparaty te są również wykorzystywane do leczenia zespołu stresu pourazowego, fobii społecznej czy zaburzeń lękowych i paniki. Pamiętaj, że leki takie jak sertralina zawsze powinny być stosowane pod nadzorem lekarza.

Przeciwwskazania

Sertralina jest lekiem na depresję i inne zaburzenia psychiczne. Nie powinni jej przyjmować ludzie, którzy są uczuleni na sertralinę. Nie należy też łączyć jej z lekami znanymi jako inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) (np. moklobemidem), ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

Działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych sertraliny należą nudności, oraz zaburzenia ejakulacji u mężczyzn. Wśród innych skutków ubocznych wymienia się między innymi zaburzenia łaknienia, strach, koszmary senne, nerwowość, zmęczenie, omamy, zaburzenia widzenia czy kołatanie serca.

Przedawkowanie

Przedawkowanie sertraliny może objawiać się wymiotami, drgawkami, pobudzeniem, przyspieszonym biciem serca, sennością czy zaburzeniem równowagi. Może dojść również do utraty przytomności. W razie tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.

Środki ostrożności

Pamiętaj, że sertralina nie działa od razu, a pełną skuteczność rozwija w ciągu kilku tygodni. Co więcej, w początkowej fazie leczenia pacjent może czuć się gorzej niż przed leczeniem. Sertralina jest lekiem, który nie może być również nagle odstawiony, gdyż może to prowadzić do powikłań.