Dostępne postaci leku

tabletki, syrop

Działanie

Prometazyna to lek, który blokuje działanie substancji w organizmie nazywanej histaminą. Histamina to naturalny składnik ciała, który powoduje objawy alergii. Blokując ją, prometazyna pomaga zmniejszyć takie objawy jak katar, kaszel, swędzenie czy duszność.

Wskazania

Leki z prometazyną stosuje się przede wszystkim jako środek przeciwhistaminowy, czyli w leczeniu alergii. Pomagają one łagodzić objawy takie jak katar, łzawienie oczu, swędzenie czy pokrzywka.

Przeciwwskazania

Prometazyny nie powinno się stosować, jeżeli mamy uczulenie na składnik leku. Również nie jest ona wskazana dla osób z niewydolnością oddechową, z zaburzeniami czynności wątroby, nerek czy serca. Kolejną przeciwwskazaną grupą są osoby z problemami z trawieniem (np. z zaparciami, chorobą wrzodową).

Działania niepożądane

Prometazyna może powodować senność, zawroty głowy, suchość w ustach, niepokój, zmęczenie, problemy z koordynacją ruchów, a także możliwe problemy z pamięcią. Mogą także wystąpić nudności, wymioty, biegunka czy utrata apetytu. W rzadkich przypadkach może dojść do zaburzeń rytmu serca.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Prometazyny może objawiać się sennością, zamazanym widzeniem, suchością w ustach, szybkim lub nieregularnym biciem serca, drżeniem, halucynacjami, drgawkami, utratą świadomości.

Środki ostrożności

Podczas używania Prometazyny, unikaj prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ lek może powodować senność. Nie pij alkoholu, ponieważ może to zwiększyć efekty uboczne. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.