Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy są objawem subiektywnym. Oznacza to, że nie da się ich potwierdzić żadnymi badaniami lekarskimi. Najczęściej wynikają z uszkodzeń układu równowagi. Ze względu na specyficzne położenie narządu równowagi z problemem zawrotów głowy można udać się zarówno do neurologa jak i otolaryngologa. Istnieją również przypadki, kiedy objaw ten występuje w wyniku ataku paniki, związanym z zaburzeniami lękowymi. W przeprowadzeniu diagnozy bierze się pod uwagę także choroby naczyniowe. Nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca mogą powodować uczucie zawrotów głowy [1,2].

Jak wybrać dobry lek na zawroty głowy?

Leczenie zawrotów głowy musi rozpocząć się od wykrycia przyczyny występowania objawów. Niestety nie ma leków uniwersalnych, każdy z nich jest indywidualnie dobierany do pacjenta.

Ostre napady

W przypadku ostrych napadów lekarze zalecają pozostanie w domu przez 1 do 2 dni. Powinniśmy stosować wtedy tabletki na zawroty głowy, powodujące tłumienie funkcji przedsionka, czyli tej części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie informacji o naszym położeniu. Są to:

REKLAMA
REKLAMA
  • leki przeciwhistaminowe: prometazyna (Diphergan)
  • leki uspokajające o działaniu pobudzającym na układ GABA: klonazepam (Clonazepamum TZF) oraz diazepam (Relanium, Relsed)
  • prochlorperazyna (Chloropernazinum)
  • glikokortykosteroidy

Wszystkie powyższe leki oddziałują na układ nerwowy, powodując tłumienie przesyłania informacji w mózgu. W ten sposób zawroty głowy są stabilizowane. Jeśli objawy nie ustąpią po 2 dniach, osoba, która je odczuwa, musi zacząć się poruszać, aby zmobilizować układ nerwowy. Początkowo może się to okazać ciężkie, jednak przynosi dobre efekty. Warto pamiętać, że powyższe leki są stosowane jedynie doraźnie [2].

Leczenie podstawowe zawrotów głowy

Kluczowe w poprawie stanu zdrowia jest wykrycie choroby podstawowej powodującej występowanie zawrotów głowy. W związku z tym w zależności od schorzenia próbuje się odpowiednio dobrać leki w celu złagodzenia objawów. Oprócz tego bardzo dobre efekty przynosi kinezyterapia. Jest to leczenie rehabilitacyjne, gdzie za pomocą odpowiednich ćwiczeń układ nerwowy jest stymulowany w celu znormalizowania odczuwania położenia ciała. Badania dowiodły, że stosowanie betahistyny podczas kinezyterapii znacznie wzmacnia jej efekty. Jest to lek dostępny na receptę. W aptece znajdziemy go pod nazwami Betaserc, Betahistine Accord, Betanil forte [1,2,3].

Co na zawroty głowy bez recepty?

W przypadku występowania zawrotów głowy można zastosować wspomagająco preparaty dostępne bez recepty. W aptece warto zwrócić uwagę na:

Preparaty z imbirem i Aviomarin

Kiedy zaburzenia występują w wyniku problemów z błędnikiem, warto sięgnąć po preparaty zawierające imbir. Jest to roślina, która ma bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Jej właściwości pozwalają na zmniejszenie nudności i zawrotów głowy. W aptece znajdziemy preparaty z imbirem skierowane marketingowo głównie na choroby lokomocyjne oraz nudności towarzyszące początkowi ciąży. Jednak dokładnie te preparaty (Lokomotiv, Prevomit) można zastosować pomocniczo przy zawrotach głowy. Kolejnym preparatem jest Aviomarin, który zawiera substancję hamującą działanie błędnika. Wykazuje silniejsze efekty od imbiru, aczkolwiek równocześnie daje więcej działań niepożądanych takich jak na przykład senność [4,5].

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) na zawroty głowy

Ekstrakty z miłorzębu japońskiego mają bezpośredni wpływ na poprawę ukrwienia mózgu. Dzięki temu procesy metaboliczne w ośrodkowym układzie nerwowym pozwalają na jego prawidłową pracę. W przypadku zaburzeń ośrodkowych może mieć to kluczowe znaczenie w poprawie stanu zdrowia chorego. Miłorząb japoński znajdziesz pod nazwami Ginkofar, Bilobil [6].