Metotreksat zakłóca wzrost niektórych komórek organizmu, zwłaszcza komórek, które szybko się rozmnażają, takich jak komórki nowotworowe, komórki szpiku kostnego i komórki skóry. Lek jest stosowany w leczeniu białaczki i niektórych rodzajów raka piersi, skóry, głowy i szyi, płuc lub macicy. Metotreksat ma również zastosowanie w leczeniu ciężkiej łuszczycy i reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych. Jest on także przyjmowany w leczeniu aktywnego wielostawowego przebiegu młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów u dzieci.
Może nie być konieczne codzienne przyjmowanie metotreksatu. Lek ten jest czasami przyjmowany tylko raz w tygodniu lub 2 do 4 razy w tygodniu. Niektóre schorzenia leczy się codziennie przez kilka dni, po czym następuje okres odpoczynku trwający 1 tydzień lub dłużej przed ponownym zastosowaniem leku.
Aby upewnić się, że ten lek jest dla bezpieczny dla pacjenta, należy powiedzieć swojemu lekarzowi, jeśli kiedykolwiek występowały miał:
problemy z wątrobą, szczególnie płyn w żołądku (wodobrzusze);
choroby nerek;
problemy z płucami, w szczególności płyn w płucach (wysięk opłucnowy);
radioterapia;
wrzód żołądka lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę. Metotreksat może spowodować uszkodzenie ciała lub śmierć nienarodzonego dziecka i nie powinien być stosowany w czasie ciąży w leczeniu zapalenia stawów lub łuszczycy. Jednakże, metotreksat jest czasami stosowany w leczeniu raka w czasie ciąży.
Działania niepożądane:
Metotreksat może powodować poważne lub śmiertelne działania niepożądane. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią:
nagły ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, suchy kaszel, kaszel ze śluzem, ból w klatce piersiowej, uczucie braku tchu;
gorączka, dreszcze, obrzęk gruczołów chłonnych, nocne poty, utrata wagi;
pęcherze lub wrzody w jamie ustnej, czerwone lub opuchnięte dziąsła, trudności w połykaniu;
wymioty, biegunka, krew w moczu lub stolcu;
zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk lub sączenie;
problemy z nerkami – niewielkie oddawanie moczu lub brak oddawania moczu, obrzęk stóp lub kostek;
mała liczba krwinek – gorączka, dreszcze, zmęczenie, owrzodzenia w jamie ustnej, owrzodzenia skóry, łatwe powstawanie siniaków, nietypowe krwawienia, bladość skóry, zimne dłonie i stopy, uczucie oszołomienia lub brak tchu;
problemy z wątrobą – obrzęk w okolicy śródpiersia, prawostronny ból w górnej części brzucha, nudności, utrata apetytu, ciemny mocz, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu);
problemy z nerwami – dezorientacja, osłabienie, senność, problemy z koordynacją, uczucie rozdrażnienia, ból głowy, sztywność karku, problemy z widzeniem, utrata ruchu w dowolnej części ciała, napad;
oznaki rozpadu komórek nowotworowych – zmęczenie, osłabienie, skurcze mięśni, nudności, wymioty, biegunka, szybkie lub wolne bicie serca, mrowienie w dłoniach i stopach lub wokół ust.
Częste działania niepożądane metotreksatu mogą obejmować:
gorączkę, dreszcze, zmęczenie, złe samopoczucie;
niską liczbę krwinek;
owrzodzenia w jamie ustnej;
mdłości, ból brzucha;
nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby;
utrata włosów;
piekących zmian skórnych;
zwiększona wrażliwość na światło.