aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Poznaj najnowsze leki na marskość wątroby

Jakie są nowe leki na marskość wątroby?

Spośród najczęstszych chorób stanowiących bezpośrednią przyczyną śmierci na całym świecie, marskość wątroby umieszcza się na 14. miejscu. Co ciekawe, na Starym Kontynencie dolegliwość ta znajduje się w pierwszej piątce, zajmując niechlubne czwarte miejsce. W skali roku przekłada się to na ok. 1,03 mln zgonów na całym świecie i ok. 170 tys. w Europie [1].

Co to jest marskość wątroby?

Marskość wątroby to dolegliwość, która polega na uszkodzeniu miąższu narządu, jego prawidłowej struktury, a co za tym idzie, zaburzeniu właściwego funkcjonowania gruczołu. Wątroba ulega stopniowemu zwłóknieniu — komórki wątrobowe zaczynają być otaczane przez pasma tkanki łącznej. Tworzą się tzw. guzki regeneracyjne, co zaburza prawidłowy przepływ krwi i żółci. Upośledzeniu ulega więc wymiana składników odżywczych oraz metabolitów (produktów przemiany materii). Długotrwałe niedokrwienie prowadzi do martwicy hepatocytów (komórek wątrobowych) i poważnych zaburzeń czynnościowych narządu.

W skrajnych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie przeszczepienia narządu. Szacuje się,  że w Europie wykonuje się rocznie średnio 5,5 tys. zabiegów transplantacji wątroby u pacjentów dotkniętych marskością tego gruczołu.

Wśród głównych przyczyn marskości wątroby upatruje się najczęściej: nadużywanie alkoholu, zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, a także niealkoholową chorobę wątroby [2].

Przyczyny marskości wątroby.

Jak wygląda leczenie marskości wątroby?

To, jaką metodę leczenia marskości wątroby wybierze lekarz prowadzący, zależy od przyczyny występowania dolegliwości. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby (WZW) konieczne będzie stosowanie leków przeciwwirusowych. Jeśli natomiast pacjent zmaga się z towarzyszącym wodobrzuszem, specjalista może zlecić stosowanie diuretyków (np. furosemid, spironolakton, eplerenon), które pozwolą pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu. Problemem może być również uporczywy świąd skóry, a także nadciśnienie wrotne (stosuje się wówczas m.in. propranolol lub nitraty).

Postępowanie z chorymi polega nie tylko na stosowaniu leków, ale również przeprowadzaniu badań profilaktycznych. Dzięki temu nie tylko ustabilizujemy i wyrównamy chorobę, ale również unikniemy dekompensacji marskości. Ta ostatnia polega na pogorszeniu funkcji wątroby i — jak nietrudno się domyśleć — stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego [2].

Marskość wątroby a WZW typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) to jedna z najczęstszych przyczyn marskości wątroby. Do zakażenia wirusem może dojść podczas kontaktu z krwią osoby zainfekowanej, w trakcie zabiegów medycznych (np. chirurgicznych, stomatologicznych), a także w przypadku używania niesterylnych narzędzi kosmetycznych, strzykawek czy igieł.

Nieleczone i niewyrównane wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do uszkodzenia wątroby, niekorzystnego przekształcenia jej struktury, marskości narządu, a nawet śmierci. Jeszcze do niedawna, aby zapobiec rozwojowi choroby, stosowano głównie terapię interferonową, jednak jest ona obarczona ryzykiem rozwoju licznych skutków ubocznych. Z tego względu wciąż poszukuje się nowych opcji terapeutycznych [2,3].

Jakie są nowe leki na marskość wątroby?

Terapia bezinterferonowa i program B.71

B.71 to program lekowy, który obejmuje leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C u pacjentów powyżej 18. roku życia. Aby się do niego zakwalifikować, należy spełniać ściśle określone warunki, takie jak np. obecność materiału genetycznego HCV w tkance wątrobowej lub surowicy krwi, obecność przeciwciał anty-HCV, a także zdiagnozowane włóknienie narządu (należy przeprowadzić elastografię wątroby — bezinwazyjne badanie polegające na ocenie kondycji wątroby pod kątem jej włóknienia i marskości).

Terapia polega na doustnym przyjmowaniu dwuskładnikowych leków przeciwwirusowych. To, jakie substancje czynne zostaną podane pacjentowi, zależy od genotypu wirusa. I tak, genotyp 1 HCV kwalifikuje pacjenta do podjęcia leczenia sofosbuwirem w połączeniu z ledipaswirem (lub rybawiryną), zaś genotyp 1 bądź 4 HCV uprawnia do terapii grazoprewirem skojarzonym z elbaswirem.

Z kolei genotyp 1, 2, 3, 4, 5, 6 HCV umożliwia zakwalifikowanie pacjenta do kuracji sofosbuwirem w skojarzeniu z welpataswirem bądź glekaprewirem i pibrentaswirem.

Bywa, że oznaczenie genotypu wirusa jest niemożliwe ze względu na tzw. niską wiremię (niewielka ilość wirusa w organizmie) – w takiej sytuacji pacjent może zostać zakwalifikowany do terapii lekiem pangenotypowym (glekaprewir + pibrentaswir lub sofosbuwir + welpataswir).

Zanim jednak pacjent zostanie zakwalifikowany do programu B.71, musi zostać poddany szeregowi badań, m.in. ocenie morfologii krwi, prób wątrobowych, poziomu kreatyniny, stężenia albumin czy krzepliwości. Prawdopodobnie niezbędne będzie również wykonanie badań obrazowych, np. USG jamy brzusznej [3,4].

Bibliografia

 1. Sepanlou, Sadaf G., et al. „The global, regional, and national burden of cirrhosis by cause in 195 countries and territories, 1990–2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017.” The Lancet gastroenterology & hepatology 5.3 (2020): 245-266.
 2. Tsochatzis, Emmanuel A., Jaime Bosch, and Andrew K. Burroughs. „Liver cirrhosis.” The Lancet 383.9930 (2014): 1749-1761.
 3. Mach, Tomasz. „Nowe leki w hepatologii dostępne w Polsce.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 10.2 (2018): 64-70.
 4. https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-lutego-2023-r-w-sprawie-wykazu-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-na-1-marca-2023-r [dostęp 14.03.2023]

Omawiane substancje

 • Elbaswir

  Elbaswir jest substancją aktywną stosowaną w leczeniu wirusa zapalenia wątroby typu C. Jest to inhibitor białka NS5A, które jest niezbędne do replikacji wirusa.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Eplerenon

  Eplerenon jest lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów aldosteronowych, co prowadzi do zmniejszenia retencji sodu i wody w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Furosemid

  Furosemid jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu obrzęków. Substancja ta działa poprzez hamowanie wchłaniania sodu, co prowadzi do zwiększenia wydalania wody z organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Glekaprewir

  Glekaprewir jest substancją stosowaną w leczeniu wirusa zapalenia wątroby typu C. Substancja ta działa poprzez hamowanie replikacji wirusa i zmniejszenie jego ilości we krwi.
  substancje syntetyczne
 • Grazoprewir

  Grazoprewir jest lekiem stosowanym w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Substancja ta hamuje replikację wirusa i poprawia stan zdrowia pacjenta.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ledipaswir

  Ledipaswir jest lekiem stosowanym w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Substancja ta działa poprzez hamowanie replikacji wirusa HCV.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pibrentaswir

  Pibrentaswir to substancja stosowana w leczeniu wirusa zapalenia wątroby typu C. Pibrentaswir działa poprzez hamowanie replikacji wirusa i zmniejszenie jego ilości we krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Rybawiryna

  Rybawiryna jest lekiem stosowanym w leczeniu wirusowych chorób wątroby. Substancja ta hamuje replikację wirusa i zmniejsza jego ilość w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sofosbuwir

  Sofosbuwir jest lekiem stosowanym w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Substancja ta hamuje replikację wirusa HCV.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Spironolakton

  Spironolakton jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu nadciśnienia i obrzęków. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów aldosteronowych w nerkach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Welpataswir

  Welpataswir to substancja stosowana w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Welpataswir działa na enzymy wirusa HCV, co hamuje jego replikację i zmniejsza ilość wirusa we krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Alkoholowa marskość wątroby

  Alkoholowa marskość wątroby jest chorobą, która rozwija się w wyniku długotrwałego i nadmiernego spożywania alkoholu. Jest to poważne schorzenie, które prowadzi do uszkodzenia wątroby i może prowadzić do śmierci.
 • Zwłóknienie i marskość wątroby

  Zwłóknienie i marskość wątroby to poważne schorzenia, które prowadzą do uszkodzenia i zniszczenia tkanki wątroby, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne wykrycie i leczenie tych chorób jest kluczowe dla zachowania zdrowia i uniknięcia poważnych powikłań.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .