, ,

Leki na uspokojenie w ciąży. Co można bezpiecznie stosować?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na uspokojenie w ciąży?

Ciąża to niezwykle ważny czas w życiu kobiety. Dobry stan zdrowia, dbałość o zdrową dietę, regularne wizyty kontrolne u lekarza to zdecydowanie konieczność, aby zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży i porodu. jednak w okresie ciąŻy może kobiecie towarzyszyć także silny stres. Jak sobie z nim poradzić? Co można stosować?
Co stosować na uspokojenie w ciąży?

Stosowanie leków w trakcie ciąży

Wiadomo, że w okresie ciąży nie wolno nadużywać ani wprowadzać nowych leków czy suplementów diety. Wiele z nich bowiem jest przeciwwskazanych w okresie ciąży i karmienia piersią. Wywołać mogą one problemy z rozwojem płodu czy wpłynąć niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie matki. Leki z przepisu lekarza powinny zostać zrewidowane z chwilą potwierdzenia ciąży u kobiety. Lekarz ginekolog we współpracy z lekarzem specjalistą dobiera odpowiednie leki i ich dawki w przypadku choroby przewlekłej matki, a także wtedy gdy kobieta karmi piersią. Jak bezpiecznie stosować leki w ciąży? Dowiesz się w tym artykule.

Jakich leków uspokajających nie wolno stosować w ciąży?

Leki uspokajające należą do grup: benzodiazepin, pochodnych kwasu barbiturowego, anksjolityków i neuroleptyków.

Benzodiazepiny w ciąży

Benzodiazepiny przenikają przez barierę krew-mózg, są związkami o charakterze lipofilnym. Przenikają one również przez łożysko i mogą wpływać na rozwój płodu. Najbardziej niekorzystne dla kobiety ciężarnej są benzodiazepiny krótko działające, mogące spowodować wady rozwojowe płodu.

Chlordiazepoksyd i diazepam należą do kategorii D leków stosowanych w ciąży, które mogą uszkodzić płód, ale są stosowane, gdy ryzyko wad rozwojowych płodu jest mniejsze niż zagrożenie życia kobiety ciężarnej. Najsilniejsze działanie uszkadzające płód wywołują, gdy są podawane ciężarnym w pierwszym trymestrze ciąży. Do najczęstszych wad płodu po stosowaniu tych leków należą: rozszczep podniebienia i rozszczep wargi. Długotrwałe podawanie benzodiazepin u ciężarnej może po porodzie wywołać zespół odstawienny u dziecka. Cechuje się on nadpobudliwością, rozdrażnieniem, niepokojem i problemami z zaśnięciem. Spośród innych benzodiazepin triazolam i temazepam należą do kategorii X-leków bezwzględnie przeciwwskazany w okresie ciąży.

Barbiturany w ciąży

Barbiturany również przenikają przez łożysko, a ich stosowanie wiąże się z większym ryzykiem wad rozwojowych (około sześć razy częściej występuje rozszczepienie podniebienia i warg). Stosowanie ich przez matkę karmiącą powoduje zaburzenia układu nerwowego u noworodków, z powodu przenikania ich do mleka. Oprócz senności i zaburzenia napięcia mięśniowego, po zaprzestaniu karmienia piersią, u dziecka może rozwinąć się zespół odstawienny.

Jakie są ziołowe leki na uspokojenie w ciąży?

Leki uspokajające, dostępne bez recepty to preparaty zawierające wyciągi ziołowe, w tym wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego, różeńca górskiego, męczennicy. Jednakże w przypadku kobiet w ciąży brak jest wystarczających danych wskazujących na wysokie bezpieczeństwo tych wyciągów roślinnych. Skuteczność surowców o działaniu uspokajającym oparta jest o długotrwałe i regularne stosowanie. Dlatego też doraźne ich zażywanie, w przypadku silnego stresu, nerwów i spadku nastroju może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Z wymienionych środków jedynie melisa jest zalecana do stosowania w ciąży. Napar z melisy działa łagodnie uspokajająco i relaksująco, pomagając w zasypianiu. Aby osiągnąć ten efekt, melisę należy stosować regularnie przez dłuższy czas, a nie tylko sporadycznie w momentach wzmożonego stresu. Przykładowe preparaty z melisą to:

 • Melisa fix, saszetki do zaparzania;
 • Melisa Ekamedica, płyn doustny;
 • Melisa (Colfarm), tabletki powlekane.

Czy warto stosować magnez na uspokojenie?

Korzystny wpływ na układ nerwowy posiada magnez. Jest on kofaktorem wielu reakcji enzymatycznych, zachodzących w naszym organizmie. W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na magnez, którego niedobór może przyczyniać się do zaburzeń nastroju, zwiększonej nerwowości, problemów z zasypianiem, koncentracją i pamięcią, a także powodować drżenie mięśniowe i kołatanie serca. Uzupełnienie niedoborów magnezu może pomóc złagodzić te objawy, przynosząc ulgę w postaci zmniejszenia uczucia napięcia i niepokoju. Dawka magnezu powinna być ustalona przez lekarza na podstawie wyników badań laboratoryjnych. Warto jednak, aby kobiety ciężarne wzbogacały swoją dietę o produkty bogate w magnez, takie jak orzechy, nasiona, pestki oraz produkty pełnoziarniste. Wśród preparatów aptecznych z magnezem dla kobiet ciężarnych warto wyróżnić:

 • Magvit B6, tabletki powlekane;
 • Magne B6, tabletki powlekane;
 • Filomag B6, tabletki.

Jakie są leki na receptę na uspokojenie w ciąży?

Leki na uspokojenie na receptę dla kobiet w ciąży powinny być wybierane z dużą ostrożnością ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu. Spośród dostępnych leków stosowanych w terapii depresji i zaburzeń lękowych, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są obecnie preferowane ze względu na ich lepszy profil bezpieczeństwa w porównaniu z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (TLPD). Wyjątek stanowi paroksetyna, która wiąże się z większym ryzykiem negatywnego wpływu na płód.

Stosowanie SSRI w ciąży może jednak zwiększać ryzyko stanu przedrzucawkowego oraz krwawienia z dróg rodnych po porodzie. Trwają również badania nad potencjalnym wpływem tych leków na rozwój wad serca u noworodków i spektrum autyzmu. Ważnym elementem terapii jest psychoterapia, która jest całkowicie bezpieczna dla ciężarnych i stanowi istotne wsparcie w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.

Do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) należą następujące związki:

 1. fluoksetyna – przykładowe nazwy leków: Seronil;
 2. sertralina – przykładowe nazwy leków: Zoloft, Asentra;
 3. citalopram – przykładowe nazwy leków: Cital;
 4. escitalopram – przykładowe nazwy leków: Lexapro;
 5. fluwoksamina – przykładowe nazwy leków: Fevarin;
 6. paroksetyna – przykładowe nazwy leków: Paxil, Seroxat (zalecana ostrożność w stosowaniu podczas ciąży!!)

Te leki są szeroko stosowane w terapii depresji i zaburzeń lękowych, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz oceny ryzyka i korzyści związanych z ich stosowaniem w ciąży.

Stres a ciąża – podsumowanie

Większość leków stosowanych w okresie ciąży przechodzi do łożyska i może wywierać wpływ na funkcjonowanie młodego organizmu. Badania kliniczne nie są często przeprowadzane na grupie ciężarnych kobiet ani karmiących piersią. Dane pozyskuje się po ich zakończeniu, stąd informacje o bezpieczeństwie leków ziołowych  są niewystarczające. Niemniej, bezpiecznie u kobiet ciężarnych można stosować melisę oraz magnez na uspokojenie. Dostępne są również bezpieczne leki na receptę, lecz można je stosować jedynie po przepisaniu ich przez lekarza.

Bibliografia

 1. Charakterystyka produktów leczniczych: Melissa officinalis, Valerianae radix, Passiflorae herba.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Chlordiazepoksyd

  Chlordiazepoksyd jest lekiem przeciwlękowym i uspokajającym. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych i bezsenności.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Citalopram

  Citalopram to substancja lecznicza stosowana w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diazepam

  Diazepam jest lekiem przeciwlękowym i uspokajającym. Działanie diazepamu polega na zmniejszeniu aktywności układu nerwowego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Escitalopram

  Escitalopram jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w terapii zaburzeń nastroju. Substancja ta działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Fluoksetyna

  Fluoksetyna to lek przeciwdepresyjny stosowany w terapii zaburzeń nastroju. Substancja ta wpływa na poziom serotoniny w mózgu, poprawiając samopoczucie pacjenta.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Fluwoksamina

  Fluwoksamina jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w terapii zaburzeń nastroju. Substancja ta działa poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Magnez

  Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Melisa lekarska

  Melisa lekarska to roślina, której ekstrakt wykorzystywany jest w medycynie naturalnej jako środek uspokajający i przeciwdepresyjny.
  Surowce roślinne
 • Paroksetyna

  Paroksetyna to substancja lecznicza stosowana głównie w leczeniu depresji, lęku i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Jest to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny, który wpływa na poprawę nastroju i zmniejszenie objawów psychicznych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sertralina

  Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu zaburzeń nastroju. Substancja ta wpływa na poziom serotoniny w mózgu, poprawiając samopoczucie pacjenta.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Temazepam

  Temazepam jest lekiem przeciwlękowym i nasennym. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń snu i lęku.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ciąża

  Ciąża to stan, w którym kobieta nosi dziecko w swoim łonie przez okres około 9 miesięcy. Jest to naturalny proces, który wymaga odpowiedniej opieki i dbałości o zdrowie matki i dziecka.
 • Stres

  Stres jest jednym z najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, depresja czy choroby autoimmunologiczne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .