Dostępne postaci leku

tabletki, krople doustne

Działanie

Escitalopram jest lekiem, który działa na mózg, aby poprawić nastrój. Robi to, zwiększając poziom pewnej substancji zwanej serotoniną. Serotonina pomaga przesyłać sygnały między komórkami nerwowymi, więc zwiększając jej poziom, escitalopram pomaga poprawić komunikację między nimi, co poprawia nastrój.

Wskazania

Leki zawierające Escitalopram stosuje się głównie w leczeniu depresji, czyli stanów uciążliwego smutku i zniechęcenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą być też pomocne w przypadku zaburzeń lękowych, takich jak napady lęku, obsesyjno-kompulsyjne myśli, czy stres po traumatycznych wydarzeniach.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z escitalopramem, jeśli jesteś uczulony na ten składnik. Jest to też niewskazane jeśli masz ciężką chorobę wątroby, czy bierzesz leki na migrenę (np. tryptany) lub leki na problemy psychiczne (jak np. neuroleptyki). Leki te mogą łatwo wpływać na siebie nawzajem. Nie można również stosować z innymi lekami na depresję.

Działania niepożądane

Escitalopram może powodować takie skutki uboczne jak: nudności, problemy z trawieniem, zmęczenie, bóle głowy, suchość w buzi, bezsenność, wzrost masy ciała, uczucie drżenia, nieregularne bicia serca, zmiany w popędzie seksualnym, a także problemy z koncentracją. W skrajnych przypadkach może prowadzić do myśli samobójczych.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Escitalopramu może objawiać się bólem głowy, nudnościami, drżeniem, szybkim biciem serca, sennością, zawrotami głowy i bezsennością. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić napady drgawek lub utrata przytomności. W razie podejrzenia przedawkowania natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala. Nie próbuj samodzielnie leczyć objawów.

Środki ostrożności

Przyjmując leki z escitalopramem, zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczy. Unikaj spożywania alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Bądź uważny przy prowadzeniu pojazdów lub obsłudze maszyn, lek może wpływać na zdolność koncentracji. Zawsze informuj lekarza o innych przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.