leki-orange

Krople na zapalenie spojówek

Jakie krople na zapalenie spojówek bez recepty wybrać?

Zapalenie spojówek to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn sięgania po krople do oczu. Może objawiać się: pieczeniem, swędzeniem i ropną wydzieliną z oka. W zależności od przyczyny występowania zapalenia spojówek dobiera się odpowiednie leczenie. Istnieją preparaty dostępne bez recepty, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

Skąd się bierze zapalenie spojówek?

Spojówka to błona powlekająca całą powierzchnię gałki ocznej oraz wyścielającą powieki od strony oka. Ze względu na jej położenie w oku jest najbardziej narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego zapalenie spojówek pozostaje jednym z najczęściej występujących chorób oka. Może mieć podłoże: alergiczne, bakteryjne, wirusowe, lub być powikłaniem zespołu suchego oka. Leczenie specjalistyczne jest dobierane w zależności od przyczyny występowania objawów. Każde z nich ma cechę charakterystyczną, za pomocą której można wywnioskować, co wywołało zapalenie. W przypadku:

  • bakterii: ropna, lepka wydzielina
  • wirusów: obfita rzadsza wydzielina
  • alergii: mocny świąd
  • zespołu suchego oka: pieczenie

W zapaleniu spojówek zawsze można zauważyć takie objawy jak zaczerwienienie oka, uczucie dyskomfortu [1]. 

Zapalenie spojówek — ile trwa?

Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek zazwyczaj przechodzi samoistnie i trwa około 2 tygodnie. Wdrożenie odpowiedniego leczenia znacznie skróci czas trwania choroby oraz złagodzi uciążliwe objawy. Alergiczne zapalenie spojówek utrzymuje się w zależności od tego, jak długo oko jest narażone na działanie czynnika uczulającego. Oczywiście leki przeciwalergiczne mogą przerwać występowanie dolegliwości [1].

Jak wygląda zapalenie spojówek?

W zapaleniu spojówek obserwujemy silne zaczerwienienie oczu, któremu często towarzyszy silny świąd. Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku zapalenia pochodzenia bakteryjnego, lub wirusowego, pojawia się wydzielina. Może być ona gęsta i lepka, lub rzadsza. Osoba przechodząca zapalenie spojówek czuje mocny dyskomfort i pieczenie oczu [1].

Zapalenie spojówek — leczenie

Leki na zapalenie spojówek dobiera się pod względem przyczyny jego powstania. Część z nich można dostać bez recepty. Po inne w przypadku bakteryjnych i wirusowych zapaleń należy udać się do lekarza specjalisty. W przypadku zespołu suchego oka powinno się zastosować jak najszybciej nawilżające krople do oczu. Zawierają one następujące substancje:

  • hialuronian sodu: jest polisacharydem, który naturalnie występuje w filmie łzowym. Jest substancją o lepkości, która pozwala na odpowiednie rozprzestrzenienie się na całej powierzchni oka. Dobrze zabezpiecza przed wysuszaniem oraz usuwa zanieczyszczenia znajdujące się na oku. Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu kropla pozostaje dłużej na powierzchni oka [2]. Krople do oczu z hialuronianem to na przykład: ApoTears, Hyabak, Hialeye, Hyal Drop.
  • ektoina: jest to substancja posiadająca silne właściwości wiążące wodę, dzięki czemu przylega do mokrych powierzchni, tworząc warstwę ochronną, taką powierzchnią jest na przykład oko. Badania dowiodły, że potrafi stabilizować warstwę lipidową naturalnego filmu łzowego oraz działać przeciwzapalnie [3]. Ektoinę można znaleźć w preparatach: Alectoin, Ektin, Hylo-Dual.

Krople na zapalenie spojówek bez recepty mogą zawierać substancje, które złagodzą objawy alergicznego zapalenia spojówek. Warto sięgnąć po krople zawierające:

  • olopatadynę, ketotifen: są to substancje o działaniu przeciwhistaminowym. W związku z tym hamują działanie głównego mediatora reakcji alergicznej, czyli histaminy. Zastosowanie miejscowe na gałkę oczną chroni nas przed ogólnoustrojowymi działaniami niepożądanymi [4,5]. Bez recepty można dostać krople pod nazwą: Oftahist, Zabak.
  • świetlik: zawiera glikozydy o działaniu przeciwzapalnym. Roślina znalazła zastosowanie głównie w okulistyce. W postaci kropel można ją stosować między innymi przy zapaleniu spojówek. Nadaje się do łagodzenia wszystkich postaci zapalenia [6]. Na półce aptecznej znajdziemy preparaty: Zuma Świetlik, Lacrimal Natura.

W wyborze kropli warto zwrócić uwagę na obecność substancji konserwujących, ponieważ mogą one dodatkowo powodować podrażnienia przy przewlekłym stosowaniu. Istnieją systemy opakowań o nazwach abak i comod (np. Hylo-Comod czy wspomniany wcześniej Hyabak), które umożliwiają zachowanie jałowości kropel bez konieczności stosowania konserwantów. 

Jeśli chodzi o zapalenie spojówek wywołane bakteriami i wirusami, których objawem jest obecność wysięku, należy koniecznie udać się do lekarza. Krople dostępne bez recepty mogą załagodzić objawy tego typu zapalenia, jednak nie wyleczą go w pełni. W tej sytuacji niezbędne będą krople dostępne na receptę. 

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Ciężko wyleczyć zapalenie spojówek domowymi sposobami, ze względu na to, że nie posiadamy leków nadających się do podania do oka. Jedyne, o co możemy zadbać, co znacząco przyspieszy i ułatwi gojenie, to higiena oczu. Warto codziennie zmywać makijaż i używać osobnych ręczników do wycierania twarzy. Oczy można przemywać przygotowanym w domu naparem ze świetlika, lub rumianku. Obie rośliny mają działanie przeciwzapalne [1].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Alergiczne zapalenie spojówek jest reakcją zapalną spojówek na alergen. Jest częścią większej ogólnoustrojowej reakcji atopowej i zwykle występuje sezonowo z towarzyszącymi objawami ze strony górnych …
Zapalenie spojówki wywołane przez różne czynniki bakteryjne. Ropne zakażenia spojówek wywołane przez kilka gatunków bakterii Gram-ujemnych, Gram-dodatnich lub kwasoopornych. Niektóre z częściej występ…
Zapalenie spojówek to stan, w którym spojówka (błona wyściełająca powieki i pokrywająca białą część oka) ulega zapaleniu lub zakażeniu. Może być ono spowodowane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, grzy…
Omawiane substancje
Ektoina jest substancją, która naturalnie występuje u niektórych szczepów bakterii.  Wykazuje działanie przeciwzapalne i nawilżające. Z tego względu znalazła swoje zastosowanie w zapaleniu spojów…
Hialuronian sodu, dzięki zdolności wiązania dużej ilości wody, działa silnie nawilżająco i tworzy na powierzchni błon śluzowych wilgotną powłokę. Jego działanie wykorzystywane jest również w regenerac…
Ketotifen jest lekiem przeciwhistaminowym, który zmniejsza działanie naturalnej substancji chemicznej histaminy w organizmie. Histamina może powodować objawy takie jak kichanie, swędzenie, łzawienie o…
Olopatadyna jest względnie selektywnym antagonistą receptorów histaminowych H1 i stabilizatorem mastocytów. Lek ten jest stosowany w leczeniu świądu oczu spowodowanego alergią, a także jest stosowany…
Podsumowanie
SubstancjeEktoina,
Hialuronian sodu,
Ketotifen,
Olopatadyna
SchorzeniaAlergiczne zapalenie spojówek,
Śluzowo-ropne zapalenie spojówek,
Zapalenie spojówek
KategoriaOczy,
Podrażnienie i infekcje
TematyChoroby oczu
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja6 miesięcy temu
Data publikacji04.01.2022
Bibliografia6 źródeł