Skąd się bierze zapalenie spojówek?

Spojówka to błona powlekająca całą powierzchnię gałki ocznej oraz wyścielającą powieki od strony oka. Ze względu na jej położenie w oku jest najbardziej narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego zapalenie spojówek pozostaje jednym z najczęściej występujących chorób oka. Może mieć podłoże alergiczne, bakteryjne, wirusowe, lub być powikłaniem zespołu suchego oka. Leczenie specjalistyczne jest dobierane w zależności od przyczyny występowania objawów. Każde z nich ma cechę charakterystyczną, za pomocą której można wywnioskować, co wywołało zapalenie. W przypadku:

  • bakterii: ropna, lepka wydzielina
  • wirusów: obfita rzadsza wydzielina
  • alergii: mocny świąd
  • zespołu suchego oka: pieczenie

W zapaleniu spojówek zawsze można zauważyć takie objawy jak zaczerwienienie oka, uczucie dyskomfortu [1]. 

Zapalenie spojówek leczenie

Leki na zapalenie spojówek dobiera się pod względem przyczyny jego powstania. Część z nich można dostać bez recepty, po inne w przypadku bakteryjnych i wirusowych zapaleń należy udać się do lekarza specjalisty. W przypadku zespołu suchego oka powinno się zastosować jak najszybciej nawilżające krople do oczu. Zawierają one następujące substancje:

REKLAMA
REKLAMA
  • hialuronian sodu: jest polisacharydem, który naturalnie występuje w filmie łzowym. Jest substancją o lepkości, która pozwala na odpowiednie rozprzestrzenienie się na całej powierzchni oka. Dobrze zabezpiecza przed wysuszaniem oraz usuwa zanieczyszczenia znajdujące się na oku. Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu kropla pozostaje dłużej na powierzchni oka [2]. Krople do oczu z hialuronianem to na przykład: ApoTears, Hyabak, Hialeye, Hyal Drop.

Hyal Drop multi

Hialeye 0,2%; -0,4%

Hyabak

  • ektoina: jest to substancja posiadająca silne właściwości wiążące wodę, dzięki czemu przylega do mokrych powierzchni, tworząc warstwę ochronną, taką powierzchnią jest na przykład oko. Badania dowiodły, że potrafi stabilizować warstwę lipidową naturalnego filmu łzowego oraz działać przeciwzapalnie [3]. Ektoinę można znaleźć w preparatach: Alectoin, Ektin, Hylo-Dual.

Alectoin

Krople do oczu na zapalenie spojówek bez recepty mogą zawierać substancje, które złagodzą objawy alergicznego zapalenia spojówek. Warto sięgnąć po krople zawierające:

  • olopatadynę, ketotifen: są to substancje o działaniu przeciwhistaminowym. W związku z tym hamują działanie głównego mediatora reakcji alergicznej, czyli histaminy. Zastosowanie miejscowe na gałkę oczną chroni nas przed ogólnoustrojowymi działaniami niepożądanymi [4,5]. Bez recepty można dostać krople pod nazwą: Oftahist, Zabak.

Zabak

Oftahist

  • świetlik: zawiera glikozydy o działaniu przeciwzapalnym. Roślina znalazła zastosowanie głównie w okulistyce. W postaci kropel można stosować między innymi w zapaleniu spojówek. Nadaje się do łagodzenia wszystkich postaci zapalenia [6]. Na półce aptecznej znajdziemy preparaty: Zuma Świetlik, Lacrimal Natura.

Lacrimal Natura

ZUMA

Jeśli chodzi o zapalenie spojówek wywołane bakteriami i wirusami, których objawem jest obecność wysięku, należy koniecznie udać się do lekarza. Krople dostępne bez recepty mogą załagodzić objawy tego typu zapalenia. Jednak nie wyleczą go w pełni, w tej sytuacji niezbędne będą krople dostępne na receptę. 

W wyborze kropel warto zwrócić uwagę na obecność substancji konserwujących, ponieważ mogą one dodatkowo powodować podrażnienia przy przewlekłym używaniu. Istnieją systemy opakowań o nazwach abak i comod, które umożliwiają zachowanie jałowości kropel bez konieczności stosowania konserwantów.