aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak zregenerować wątrobę po alkoholu?

Tabletki na wątrobę dla alkoholików – jakie są dostępne i jak działają?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do tego, że nadmierne i przewlekłe spożywanie alkoholu wywiera negatywny wpływ na kondycję organizmu. Nadużywanie etanolu uszkadza wiele narządów – szczególnie wątrobę, ale również żołądek czy trzustkę. Co więcej, alkohol doprowadza do zaburzeń zarówno obwodowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego. 

Jak rozwija się alkoholowa choroba wątroby?

Jedną z najbardziej powszechnych, przewlekłych chorób wątroby jest ALD, czyli alkoholowa choroba wątroby. Dolegliwość może się przekształcić w alkoholowe stłuszczenie wątroby (AFL), a nawet alkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ASH). W miarę postępowania ASH może dochodzić do zwłóknienia oraz marskości wątroby, istnieje również ryzyko rozwoju raka wątrobokomórkowego (HCC) [1].

Te trzy stadia alkoholowej choroby wątroby mogą “nachodzić na siebie”, a nawet występować w tym samym czasie. W tym przypadku ogromne znaczenie mają czynniki genetyczne, ale również ilość spożywanego alkoholu (oczywiście im więcej, tym gorzej), ogólny stan danej osoby oraz sposób odżywiania, płeć (kobiety są bardziej narażone na alkoholowe uszkodzenie wątroby). Nie bez znaczenia pozostają też choroby współistniejące, zaburzenia immunologiczne, a także ewentualne zakażenia wirusami wywołującymi zapalenie wątroby (tzw. wirusy hepatotropowe) [2].

Jakie są objawy chorej wątroby u alkoholika?

Wątroba jest narządem szczególnie wrażliwym na toksyczne działanie alkoholu. Dlaczego? Ponieważ jest naszym “wewnętrznym laboratorium”, czyli miejscem, w którym dochodzi do wielu przemian metabolicznych, m.in. etanolu. Ponieważ związek ten jest toksyną, wątroba metabolizuje go do aldehydu octowego (m.in. odpowiedzialnego za objawy “kaca”), który to z kolei jest rozkładany do wody i dwutlenku węgla.

Jak nietrudno się domyśleć, częste i intensywne spożywanie alkoholu nadmiernie obciąża wątrobę. Pierwsze stadia alkoholowej choroby wątroby mogą być niezauważalne, jednak zdarza się, że pojawia się lekkie pobolewanie nadbrzusza, powiększenie wątroby i niewielka tkliwość podczas badania palpacyjnego.

Drugie stadium choroby, alkoholowe zapalenie wątroby, może objawiać się utratą łaknienia, znużeniem i osłabieniem, a także żółtaczką oraz gorączką.

Z kolei marskość wątroby manifestuje się martwicą komórek wątrobowych (hepatocytów), dochodzi do włóknienia miąższu narządu. U osób borykających się z tą dolegliwością obserwuje się m.in.: żółtaczkę, podskórne wylewy krwi i tzw. pajączki wątrobowe, wzdęcia, znaczne osłabienie i szybką męczliwość, swędzenie skóry, zaburzenia rytmu dobowego [1, 2].

Objawy chorej wątroby u alkoholika.

Jak zregenerować wątrobę po alkoholu?

Proces uszkodzenia wątroby można spowolnić za pomocą środków farmakologicznych. Na aptecznym rynku znajdziemy wiele preparatów dostępnych zarówno z przepisu lekarza, jak i bez recepty.

Leki na wątrobę na receptę

 • kwas tiazolidynokarboksylowy – tymonacyk (Heparegen) – stosowany w różnych schorzeniach wątroby, także tych wywołanych toksycznym działaniem etanolu [3].
 • L-ornityny-L-asparaginian (Hepa-Merz) – wskazaniem do stosowania tego leku jest encefalopatia wątrobowa (zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego) wynikająca m.in. z marskości wątroby i innych chorób przewlekłych tego narządu [4].

Leki na wątrobę bez recepty

 • fosfolipidy sojowe (Essentiale forte, Essentiale Max, Esseliv Forte) – przypisuje się im działanie ochronne na miąższ wątroby, przyspieszające regenerację hepatocytów. Co więcej, fosfolipidy sojowe spowalniają produkcję kolagenu, który jest m.in. odpowiedzialny za włóknienie wątroby [5];
 • sylimaryna (Sylimarol, Silimax) – zawarte w niej flawonolignany chronią hepatocyty poprzez zmniejszenie przenikania toksyn do wnętrza komórek wątrobowych. Sylimaryna jest dostępna w postaci tabletek, stanowi także jedną z substancji czynnych nasion ostropestu plamistego [6];
 • wyciąg z korzenia rzodkwi czarnej z węglem leczniczym, kwas dehydrocholowy, wyciąg z ziela karczocha (Raphacholin C) – mechanizm działania substancji czynnych polega na stymulowaniu produkcji żółci i wspomaganiu eliminacji toksyn z wątroby [7];
 • L-asparaginian-L-ornityny i cholina (Hepatil) – działanie wspomagające przemianę tłuszczów oraz prawidłową pracę wątroby [8];
 • wyciągi z korzenia cykorii i ziela karczocha (Proliver) – uważa się, że zarówno cykoria, jak i karczoch wykazują działanie hepatoprotekcyjne [9, 10].

Bibliografia

 1. O’shea, Robert S., et al. „Alcoholic liver disease.” Hepatology 51.1 (2010): 307-328.
 2. Cichoż-Lach, Halina, et al. „Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby.” Alkoholizm i Narkomania 21.1 (2008): 55-62.
 3. ChPL Heparegen
 4. ChPL Hepa-Merz
 5. ChPL Essentiale Forte
 6. ChPL Sylimarol
 7. ChPL Raphacholin C
 8. Ulotka dołączona do produktu Hepatil
 9. Huber, R., et al. „Artichoke leave extract for chronic hepatitis C–a pilot study.” Phytomedicine 16.9 (2009): 801-804.
 10. Street, Renée A., Jasmeen Sidana, and Gerhard Prinsloo. „Cichorium intybus: Traditional uses, phytochemistry, pharmacology, and toxicology.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2013 (2013).

Omawiane substancje

 • Fosfolipidy z nasion soi

  Fosfolipidy z nasion soi są stosowane w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroby wątroby i wiele innych. Mają one właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwutleniające, co przyczynia się do poprawy zdrowia i redukcji objawów chorób.
  Surowce roślinne
 • L-ornityny-L-asparaginian

  L-ornityny-L-asparaginian to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób wątroby oraz w celu poprawy wydolności fizycznej i redukcji zmęczenia. Jest to aminokwasowa sól, która wpływa na metabolizm białek i węglowodanów w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sylimaryna

  Sylimaryna to substancja pochodząca z ostropestu plamistego. Ma działanie ochronne na wątrobę i wspomaga jej regenerację.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tymonacyk

  Tymonacyk to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z cykorii

  Wyciąg z cykorii jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób wątroby oraz do poprawy trawienia i apetytu. Jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak inulina, witaminy i minerały, co wpływa korzystnie na zdrowie organizmu.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z karczocha

  Wyciąg z karczocha jest substancją leczniczą stosowaną głównie w celu ochrony wątroby i poprawy trawienia. Może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Alkoholowa choroba wątroby

  Alkoholowa choroba wątroby jest poważnym schorzeniem, które rozwija się w wyniku długotrwałego i nadmiernego spożywania alkoholu. Objawy choroby są zwykle niespecyficzne i obejmują m.in. zmęczenie, bóle brzucha oraz utratę masy ciała.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .