, ,

Co zrobić, żeby nie mieć kaca?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co wziąć przed piciem alkoholu, aby nie mieć kaca?

Sporadyczne spożywanie alkoholu w niedużych ilościach nie powoduje z reguły żadnych nieprzyjemnych konsekwencji. Niekiedy alkohol może mieć nawet pewne prozdrowotne właściwości. Zdecydowanie jednak nie dotyczy to spożywania go w dużych ilościach i przez dłuższy czas. Oprócz objawów tak zwanego kaca, alkohol może wyrządzić wiele szkód w organizmie. Co należy jeść przed spożywaniem alkoholu, żeby zmniejszyć kaca? Jakie preparaty mogą być pomocne?
Co wziąć przed piciem alkoholu? (fot. Canva)

Czym jest kac?

Kac, zwany także „syndromem dnia następnego”, jest częstym przykrym wspomnieniem dobrej zabawy, podczas której spożyto zbyt duże ilości alkoholu. Zależy on od poziomu alkoholu we krwi, który z kolei jest powiązany z ilością i tempem wypitego alkoholu, metabolizmu organizmu czy masy ciała osoby pijącej. Bezpośrednio za objawy kaca odpowiada z kolei metabolizowany z etanolu w wątrobie związek chemiczny pod nazwą aldehyd octowy. Jeśli alkohol jest spożywany stopniowo, wątroba jest w stanie przekształcić aldehyd do niegroźnego kwasu octowego. Jeśli jednak naraz wypito dużo alkoholu, aldehyd się gromadzi i powoduje toksyczne objawy takie jak np.:

 • silne bóle głowy;
 • ogólne rozbicie organizmu;
 • odczuwanie bardzo silnego pragnienia;
 • problemy gastryczne [1].

Co zjeść przed piciem alkoholu?

Większość osób spożywających alkohol zauważyła, że trudniej się upijała jeżeli jednocześnie spożywała jedzenie. Dzieje się tak, ponieważ etanol wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego. Wchłanianie jest jednak zdecydowanie szybsze z jelita cienkiego niż z żołądka, dlatego jeżeli przez obecność pokarmu opróżnienie żołądka jest wolniejsze, alkohol wchłania się wolniej. Dlatego faktycznie zjedzenie solidnego posiłku przed spożywaniem alkoholu, pozwala na wypicie jego większej ilości. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre popularne przekąski do alkoholu, zawierające ocet czy ostre przyprawy, mogą w połączeniu z nim mocno podrażniać śluzówkę [2]. 

Jak nie mieć kaca – czy mieszanie alkoholi jest groźne? 

Z biologicznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy pijemy jeden rodzaj alkoholu, czy mieszamy różne. Ostatecznie i tak liczy się jedynie ilość wypitego czystego etanolu. Wpływ na kaca mają za to dodatkowe składniki zawarte szczególnie w kolorowych alkoholach, takich jak rum, koniak czy whisky. Zawierają one produkty uboczne procesu fermentacji (kongenery), które często mają własne szkodliwe działania. Najmniej tego typu substancji zawiera dobrze przedestylowana wódka. Reasumując, szybsze upicie się po mieszaniu różnych rodzajów alkoholu jest mitem [1,2]. 

Co zrobić, żeby nie mieć kaca?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to: nie spożywać alkoholu. Co jednak, jeżeli wychodzimy na imprezę i chcemy wypić kilka drinków? Najlepiej, aby uniknąć kaca, zastosować się do tych kilku podstawowych zasad:

 • warto unikać napojów gazowanych, które zawierają dwutlenek węgla (pobudza on opróżnianie żołądka, co przyspiesza wchłanianie etanolu do krwi);
 • nie należy podczas spożywania alkoholu pić kawy czy napojów energetycznych zawierających kofeinę (wywołuje ona przyspieszenie częstości skurczów serca, co przyspiesza utratę płynów i może doprowadzić do zaburzeń kardiologicznych);
 • nie należy pić etanolu na pusty żołądek;
 • warto z kolei pić wodę niegazowaną, co zmniejszy ryzyko odwodnienia (które jest oprócz aldehydu octowego drugim powodem kaca);
 • aby uniknąć kaca należy pić alkohol w miarę wolno (kieliszek wódki czy lampkę wina na około godzinę) oraz z umiarem (jest to sprawa indywidualna);
 • dla większości ludzi około 0,5 promila alkoholu we krwi nie powinno dawać toksycznych objawów i powodować kaca;
 • można zastosować preparaty na kaca dostępne w aptece [1,2].

Co wziąć przed piciem alkoholu – przykładowe preparaty 

W aptece można znaleźć szereg produktów, które są reklamowane jako pogromcy kaca. Niektóre z nich są polecane przed piciem, w trakcie lub już po spożyciu alkoholu. Poniżej przedstawiono najbardziej znane preparaty, mające pomóc zwalczyć lub uniknąć kaca.

2KC, tabletki

2KC Xtreme,  tabletki 

Litorsal Alko-Detox, tabletki musujące 

ReduKAC Shot, fiołka

Podsumowanie

Na rynku jest wiele preparatów, które pozwalają na zmniejszenie objawów kaca. Najczęściej są one jednak stosowane w trakcie spożywania alkoholu lub po spożyciu. Nie ma za to cudownych środków, które przyjęte przed spożyciem alkoholu będą w stanie wyeliminować jego przykre skutki, jeżeli będzie spożyty w nadmiarze. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest więc umiar i nie picie alkoholu zbyt szybko. Dodatkowo warto wcześniej zjeść porządny posiłek. Jednocześnie trzeba pamiętać, żeby pić wodę niegazowaną. Jeżeli już jednak po fakcie wystąpi kac, to warto zastosować elektrolity. 

Bibliografia

 1. C Verster, Joris, and Renske Penning. „Treatment and prevention of alcohol hangover.” Current Drug Abuse Reviews 3.2 (2010): 103-109.
 2. Jayawardena, Ranil, et al. „Interventions for treatment and/or prevention of alcohol hangover: Systematic review.” Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental 32.5 (2017): 2600.
 3. https://www.colfarm.pl/pl/produkty/2kc (26.02.2024 17:32)
 4. https://www.colfarm.pl/pl/produkty/2kc-xtreme (26.02.2024 17:44)
 5. https://zdrovit.pl/product/zdrovit-litorsal-alko-detox (26.02.2024 17:50)
 6. https://olimp-labs.pl/produkty/redukac-shot/ (26.02.2024 18:10)

Powiązane produkty

 • Zdrovit Litorsal Alko-Detox, tabletki musujące
  Suplement diety
  tabletki musujące
 • OLIMP ReduKAC, płyn doustny
  Suplement diety
  płyn doustny
 • 2KC, tabletki
  Suplement diety
  tabletki

Omawiane substancje

 • Kwas bursztynowy

  Kwas bursztynowy jest naturalnie występującym związkiem chemicznym, który pełni ważną rolę w metabolizmie organizmu człowieka. Jednakże jego nadmiar może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak choroba metaboliczna lub kamica nerkowa.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas fumarowy

  Kwas fumarowy jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu chorób skóry, reumatyzmu oraz chorób układu moczowego. Jest to organiczny związek chemiczny, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • L-glicyna

  L-glicyna jest aminokwasem, który może być stosowany jako substancja lecznicza w leczeniu zaburzeń neurologicznych i metabolicznych. Jest również stosowana jako suplement diety w celu poprawy funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z korzenia żeń-szenia

  Wyciąg z korzenia żeń-szenia jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości adaptogenne i pobudzające.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Kac

  Kac to dolegliwość występująca po spożyciu alkoholu, charakteryzująca się bólem głowy, nudnościami i ogólnym złym samopoczuciem. Jest to częste schorzenie, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .