,

Czy probiotyki dobrze działają na jelita dzieci?

Data publikacji:

Jaki jest najlepszy probiotyk dla dzieci na jelita?

Jak zadbać o zdrowie jelit u dzieci? Czy warto brać probiotyki, a jeśli tak, to jak je przyjmować? Czy szczepy w probiotykach mają znaczenie?
Jaki jest najlepszy probiotyk dla dzieci na jelita?

Jak działają probiotyki na jelita dzieci?

Ludzkie jelita zasiedlone są przez wiele różnych bakterii. Są one niezbędne do prawidłowej pracy tego organu, ale wpływają także korzystnie na ogólne zdrowie. W probiotykach znajdują się mikroorganizmy, które dostarczone w odpowiednich ilościach, wywierają szereg pozytywnych skutków zdrowotnych. Probiotyki dla dzieci na jelita stosuje się głównie podczas antybiotykoterapii. Jest to dobre działanie, ale można je przyjmować nie tylko wtedy [1].

Większość infekcji u dzieci dotyczy górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Najczęściej są to infekcje wirusowe, więc zwykle antybiotyki nie powinny być włączane, dlatego stosowanie probiotyków nie jest czymś normalnym. Natomiast istnieją pewne dowody, które wskazują na to, że u dzieci regularnie przyjmujących probiotyki spada ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Największe korzyści uzyskiwano, stosując szczepy takie jak: Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) oraz Bifidobacterium lactis BB-12 [2].

Istnieją rekomendacje towarzystw naukowych dotyczące leczenia biegunki szpitalnej u dzieci. Zalecają one dołączenie do terapii szczepu LGG lub Saccharomyces boulardii. Istotnie skraca to długość hospitalizacji i czas leczenia. Natomiast wspomniane zalecenia nie dotyczą prewencji tejże choroby, ale można wnioskować, że wyszczególniony szczep ma korzystny wpływ na mikrobiotę jelit [2].

Trzeci ważny aspekt dotyczy chorób alergicznych, które aktualnie zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Zalecenia wskazują, że probiotyki powinny być stosowane przez kobiety z wysokim ryzykiem rozwoju chorób alergicznych podczas ciąży i karmienia piersią oraz przez dzieci ze skłonnościami do zmian atopowych. Nie wyróżnia się tutaj konkretnych szczepów [2].

Jakie są dobre probiotyki na jelita?

W aptece znajdziemy mnóstwo dobrych probiotyków na jelita dla dzieci. Będą to głównie leki i suplementy diety. Większość probiotyków można stosować praktycznie od 1. dnia życia dziecka. Występuje one w kropelkach, dlatego są łatwe i bezpieczne w aplikacji. Oczywiście inne probiotyki dla dzieci na jelita znajdziemy też w formie saszetek, kapsułek, a nawet smakowych tabletek do ssania. Wybór jest szeroki. Jeśli zastanawiacie się, jaki probiotyk na jelita wybrać, to poniżej prezentujemy wybrane produkty.

Enterol, kapsułki

Vivomixx 225, saszetki

Sanprobi IBS, krople doustne

Acidolac Junior, tabletki do ssania

Enteromax Forte, kapsułki

Jaki probiotyk wybrać na jelita?

Dobry probiotyk na jelita oprócz dobrego składu musi odpowiadać dziecku. Większość dostępnych produktów w aptekach, a szczególnie te przedstawione, zawierają przebadane naukowo szczepy. Praktycznie wszystkie mogą być stosowane już od urodzenia. Jeśli probiotyk występuje w formie kapsułek, a dziecko nie potrafi jej połknąć, to zawartość można wysypać i rozprowadzić w wodzie.

Dawkowanie najpopularniejszych probiotyków dla dzieci na jelita to zwykle 1 kapsułka lub 5 kropli na dobę, ale zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta. Podczas stosowania probiotyków pamiętajmy, że należy je przyjmować przez dłuższy czas – minimum miesiąc. To niezbędny okres, aby osiągnąć zamierzony wpływ. Jest to szczególnie ważne w przypadku antybiotykoterapii. Nie wystarczy przyjmować probiotyki jedynie podczas brania antybiotyku. Kuracja szczepami bakterii powinna zostać przedłużona minimum do 2 tygodni po leczeniu.

Bibliografia

 1. L. Depoorter i Y. Vandenplas, „Probiotics in Pediatrics. A Review and Practical Guide”, Nutrients, t. 13, nr 7, s. 2176, cze. 2021, doi: 10.3390/nu13072176.
 2. I. Hojsak i in., „Guidance on the use of probiotics in clinical practice in children with selected clinical conditions and in specific vulnerable groups”, Acta Paediatr. Oslo Nor. 1992, t. 107, nr 6, s. 927–937, cze. 2018, doi: 10.1111/apa.14270.

Powiązane produkty

 • Enterol, kapsułki, 250 mg

Omawiane substancje

 • Bifidobacterium lactis BB-12

  Bifidobacterium lactis BB-12 to szczep bakterii probiotycznych, który może pomóc w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej. Jest stosowany w suplementach diety i produktach spożywczych funkcjonalnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lactobacillus rhamnosus GG

  Lactobacillus rhamnosus GG to szczep bakterii probiotycznych, który może pomóc w leczeniu różnych schorzeń. Jego działanie polega na poprawie równowagi mikroflory jelitowej i wzmocnieniu układu odpornościowego.
  brak danych
 • Saccharomyces boulardii

  Saccharomyces boulardii to probiotyczna substancja, która pomaga w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej jelit. Może być stosowana w leczeniu biegunek i innych zaburzeń trawienia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .