aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Jakie są zioła na rozrzedzenie krwi?

Jak rozrzedzić krew naturalnymi sposobami?

W dzisiejszym świecie zakrzepica i inne choroby układu krążenia są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego bardzo ważna jest wszelkiego rodzaju profilaktyka. W celu rozrzedzenia krwi miliony ludzi na całym świecie stosuje leki zawierające substancje takie jak kwas acetylosalicylowy. Czy da się je zastąpić substancjami naturalnymi? Jakie zioła mogą być pomocne? Czy są bezpieczne?
Zioła jako alternatywa dla leków

Czym jest zakrzepica żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która może spotkać każdego człowieka. Polega ona na tworzeniu się zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. W przypadku zakrzepicy może dojść do oderwania się wcześniej powstałej skrzepliny, która wraz z krwiobiegiem dostać się może do płuc, co w konsekwencji może spowodować zatorowość płucną i nawet śmierć pacjenta [1].

Jakie są przyczyny powstawania zakrzepicy?

Zakrzepy mogą powstawać z następujących powodów:

 • choroby takie jak nowotwory, choroby serca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroby płuc;
 • zmniejszony przepływ krwi spowodowany siedzącym trybem życia, paraliżem czy długim bezruchem;
 • poważne uszkodzenia żył spowodowane urazami lub operacjami;
 • przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, ciąża czy inne stany podnoszące poziom estrogenów we krwi;
 • otyłość;
 • genetyka (występowanie choroby u innych członków rodziny);
 • podeszły wiek. [1]

Jak rozrzedzić krew?

W przypadku podejrzenia występowania zakrzepicy lub w przypadku pacjenta, będącego w grupie ryzyka jej wystąpienia, bardzo ważne są działania profilaktyczne ograniczające narastanie skrzepliny i zmniejszające ryzyko oderwania się skrzepu. W leczeniu stosuje się m.in. dostępne na receptę leki przeciwzakrzepowe w zastrzykach, zawierające np. heparynę — preparaty takie jak Clexane.

Alternatywą jest chirurgiczne usunięcie powstałej skrzepliny. Z kolei w profilaktyce zawałów serca oraz udarów niedokrwiennych mózgu stosuje się preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy takie jak Acard czy Polocard [1-3].

Zioła na rozrzedzenie krwi — czy warto po nie sięgać?

Syntetyczne preparaty wykorzystywane na rozrzedzenie krwi czy w leczeniu zakrzepicy żył głębokich mają ograniczenia i potencjalne działania niepożądane. Z tego względu warto zainteresować się naturalnymi ziołami, które mają działania przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe czy fibrynolityczne [1].

Jakie zioła mają działanie przeciwzakrzepowe?

 • Żeń-szeń (Panax Ginseng) – zawiera ginsenozydy, dzięki czemu posiada wiele działań terapeutycznych, a jego działanie przeciwpłytkowe to zmniejszenie agregacji płytek krwi i hamowanie czynników krzepnięcia, co zapobiega tworzeniu skrzepliny (preparaty to np. Naturell Żeń-szeń Forte czy Ginseng 500 Żeńszeń & Miód);
 • miłorząb japoński (Ginkgo biloba) – działa przeciwzakrzepowo i poprawia przepływ krwi (preparaty to np. Bilobil Forte czy Ginkofar Forte);
 • tymianek (Thymus vulgaris L.) – znany przede wszystkim ze swoich właściwości wykrztuśnych, dzięki tymolowi posiada również właściwości antyagregacyjne, poprzez hamowanie agregacji płytek krwi (preparaty to np. Flos Tymianek Ziele czy Belin Tymianek Fix);
 • kurkuma (Curcuma) – jest szeroko stosowaną przyprawą, w szczególności w kuchni azjatyckiej, jej główny składnik kurkumina hamuje agregację płytek krwi (preparaty to np. Humavit Kurkumina kapsułki);
 • imbir (Zingiber officinale) – kolejna szeroko stosowana przyprawa, podobnie jak kurkuma hamuje agregację płytek (preparat np. Herbapol Imbir kapsułki);
 • cynamon (Cinnamomum cassia) – ma korzystny wpływ na wiele chorób układu sercowo-naczyniowego, poprawia krążenie oraz działa przeciwzakrzepowo i przeciwagregacyjnie (preparat to np. Zioła w tabletkach Cynamon);
 • rozmaryn (Rosmarinus officinalis L.) – ma działanie bardzo zbliżone do tymianku (preparaty to np. Flos liść rozmarynu czy Swanson Rosemary Rozmaryn kapsułki);
 • piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – wykazuje korzystny wpływ na krążenie krwi, hamuje agregację płytek krwi oraz działa fibrynolitycznie (preparat to np. MedicHerbs Piwonia kapsułki) [1-9].

Zioła na rozrzedzenie krwi.

Czy rozrzedzenie krwi naturalnymi sposobami jest bezpieczne?

W tradycyjnej medycynie zioła odgrywały kluczową rolę w zachowaniu zdrowia. Należy jednak pamiętać, że zioła, podobnie jak leki syntetyczne, mogą powodować szereg działań niepożądanych i nie zawsze mogą być stosowane, dlatego nie powinno samemu rezygnować z przypisanych przez lekarza preparatów na korzyść preparatów pochodzenia naturalnego.

Chociażby podczas ciąży zioła mogą mieć poważny wpływ na jej przebieg i nie zawsze są wskazane. Mogą powodować również interakcje z innymi lekami. Wymieniony powyżej żeń-szeń wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi np. warfaryną (np. Warfarin) czy acenokumarolem (np. Acenocumarol WZF), powoduje zwiększone zagrożenie krwawień.

Dlatego odpowiedź na pytanie: co naturalnego zamiast Acardu,  nie jest taka oczywista. Jeżeli chodzi o działanie profilaktyczne, to warto dodać wymienione powyżej zioła, takie jak kurkuma czy cynamon, do codziennej diety. Oprócz doskonałego smaku będą one dodatkowo działały przeciwzakrzepowo. Suplementację ziół warto skonsultować się z lekarzem, aby osiągnąć jak najlepszy efekt [1-9].

Podsumowanie

Aby zapobiegać zakrzepicy, warto wiedzieć, jakie są jej przyczyny. Do jednej z najczęstszych należy otyłość i siedzący tryb życia. Z tego względu warto zadbać o prawidłową masę ciała i aktywność fizyczną. Jako dodatek można do diety dodać wymienione wyżej produkty naturalne, które będą działały profilaktycznie. Przed zastosowanie preparatów roślinnych jako alternatywy dla preparatów z kwasem acetylosalicylowym należy pamiętać, że substancje roślinne nie niosą jedynie korzyści, ale mogą również powodować szereg skutków ubocznych, dlatego warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem i na tej podstawie podjąć decyzję o ich potencjalnej suplementacji.

Bibliografia

 1. Kim, K., & Park, K. I. (2019). A review of antiplatelet activity of traditional medicinal herbs on integrative medicine studies. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2019.
 2. What is Venous Thromboembolism?. (2020). Pobrano 2 Czerwca 2022, z https://www.cdc.gov/ncbddd/dvt/facts.html
 3. Windyga, J. (2010). Leczenie wstępne i wtórna profilaktyka zakrzepicy żył głębokich. Hematologia, 1(2), 119-125.
 4. Lee, Y. Y., Kim, S. D., Park, S. C., & Rhee, M. H. (2021). Panax ginseng: Inflammation, platelet aggregation, thrombus formation, and atherosclerosis crosstalk. Journal of Ginseng Research.
 5. Wang, Y., & Ma, R. (1990). Effect of an extract of Paeonia lactiflora on the blood coagulative and fibrinolytic enzymes. Zhong xi yi jie he za zhi= Chinese journal of modern developments in traditional medicine, 10(2), 101-2.
 6. Kim, S. Y., Koo, Y. K., Koo, J. Y., Ngoc, T. M., Kang, S. S., Bae, K., … & Yun-Choi, H. S. (2010). Platelet anti-aggregation activities of compounds from Cinnamomum cassia. Journal of medicinal food, 13(5), 1069-1074.
 7. Nor, N. H. M., Othman, F., Tohit, E. R. M., & Noor, S. M. (2016). Medicinal herbals with antiplatelet properties benefit in coronary atherothrombotic diseases. Thrombosis, 2016.
 8. Okazaki, K., Kawazoe, K., & Takaishi, Y. (2002). Human platelet aggregation inhibitors from thyme (Thymus vulgaris L.). Phytotherapy Research, 16(4), 398-399.
 9. Yamamoto, J., Yamada, K., Naemura, A., Yamashita, T., & Arai, R. (2005). Testing various herbs for antithrombotic effect. Nutrition, 21(5), 580-587.

Omawiane substancje

 • Acenokumarol

  Acenokumarol jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w terapii chorób serca. Substancja ta hamuje krzepliwość krwi poprzez blokowanie działania witaminy K.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cynamon

  Cynamon to substancja lecznicza pochodząca z kory drzewa cynamonowego, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Może być stosowany w leczeniu chorób układu pokarmowego, cukrzycy, a także do poprawy pamięci i koncentracji.
  Surowce roślinne
 • Heparyna

  Heparyna jest substancją stosowaną w medycynie do zapobiegania zakrzepicy. Heparyna działa poprzez hamowanie krzepnięcia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Imbir lekarski

  Imbir lekarski jest rośliną, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do leczenia różnych schorzeń. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, imbir lekarski może pomóc w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego, trawienia oraz bólu stawów.
  Surowce roślinne
 • Kwas acetylosalicylowy

  Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Miłorząb japoński

  Miłorząb japoński to drzewo pochodzące z Azji, które jest cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jego liście zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.
  Surowce roślinne
 • Piwonia lekarska

  Piwonia lekarska to roślina z rodziny piwowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i uspokajającym. Jej korzeń jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do łagodzenia bólu i stanów zapalnych.
  Surowce roślinne
 • Rozmaryn lekarski

  Rozmaryn lekarski to roślina, która zawiera substancje lecznicze, takie jak olejki eteryczne i flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Substancje te są wykorzystywane w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, problemy trawienne czy choroby układu oddechowego.
  Surowce roślinne
 • Warfaryna

  Warfaryna jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w profilaktyce chorób serca. Substancja ta hamuje działanie witaminy K, co wpływa na proces krzepnięcia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z kłącza kurkumy

  Wyciąg z kłącza kurkumy jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z tymianku

  Wyciąg z tymianku jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Może być stosowany do łagodzenia objawów chorób dróg oddechowych.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z żeń-szenia

  Wyciąg z żeń-szenia jest stosowany w medycynie naturalnej jako środek wspomagający w leczeniu różnych schorzeń. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe mogą pomóc w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego i immunologicznego.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .