leki-orange

Jakie są zioła na rozrzedzenie krwi?

Jak rozrzedzić krew naturalnymi sposobami?

W dzisiejszym świecie zakrzepica i inne choroby układu krążenia są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, dlatego bardzo ważna jest wszelkiego rodzaju profilaktyka. W celu rozrzedzenia krwi miliony ludzi na całym świecie stosuje leki zawierające substancje takie jak kwas acetylosalicylowy. Czy da się je zastąpić substancjami naturalnymi? Jakie zioła mogą być pomocne? Czy są bezpieczne?

Czym jest zakrzepica żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która może spotkać każdego człowieka. Polega ona na tworzeniu się zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. W przypadku zakrzepicy może dojść do oderwania się wcześniej powstałej skrzepliny, która wraz z krwiobiegiem dostać się może do płuc, co w konsekwencji może spowodować zatorowość płucną i nawet śmierć pacjenta [1].

Jakie są przyczyny powstawania zakrzepicy?

Zakrzepy mogą powstawać z następujących powodów:

  • choroby takie jak nowotwory, choroby serca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroby płuc;
  • zmniejszony przepływ krwi spowodowany siedzącym trybem życia, paraliżem czy długim bezruchem;
  • poważne uszkodzenia żył spowodowane urazami lub operacjami;
  • przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, ciąża czy inne stany podnoszące poziom estrogenów we krwi;
  • otyłość;
  • genetyka (występowanie choroby u innych członków rodziny);
  • podeszły wiek. [1]

Jak rozrzedzić krew?

W przypadku podejrzenia występowania zakrzepicy lub w przypadku pacjenta, będącego w grupie ryzyka jej wystąpienia, bardzo ważne są działania profilaktyczne ograniczające narastanie skrzepliny i zmniejszające ryzyko oderwania się skrzepu. W leczeniu stosuje się m.in. dostępne na receptę leki przeciwzakrzepowe w zastrzykach, zawierające np. heparynę — preparaty takie jak Clexane.

Alternatywą jest chirurgiczne usunięcie powstałej skrzepliny. Z kolei w profilaktyce zawałów serca oraz udarów niedokrwiennych mózgu stosuje się preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy takie jak Acard czy Polocard [1-3].

Zioła na rozrzedzenie krwi — czy warto po nie sięgać?

Syntetyczne preparaty wykorzystywane na rozrzedzenie krwi czy w leczeniu zakrzepicy żył głębokich mają ograniczenia i potencjalne działania niepożądane. Z tego względu warto zainteresować się naturalnymi ziołami, które mają działania przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe czy fibrynolityczne [1].

Jakie zioła mają działanie przeciwzakrzepowe?

  • Żeń-szeń (Panax Ginseng) – zawiera ginsenozydy, dzięki czemu posiada wiele działań terapeutycznych, a jego działanie przeciwpłytkowe to zmniejszenie agregacji płytek krwi i hamowanie czynników krzepnięcia, co zapobiega tworzeniu skrzepliny (preparaty to np. Naturell Żeń-szeń Forte czy Ginseng 500 Żeńszeń & Miód);
  • miłorząb japoński (Ginkgo biloba) – działa przeciwzakrzepowo i poprawia przepływ krwi (preparaty to np. Bilobil Forte czy Ginkofar Forte);
  • tymianek (Thymus vulgaris L.) – znany przede wszystkim ze swoich właściwości wykrztuśnych, dzięki tymolowi posiada również właściwości antyagregacyjne, poprzez hamowanie agregacji płytek krwi (preparaty to np. Flos Tymianek Ziele czy Belin Tymianek Fix);
  • kurkuma (Curcuma) – jest szeroko stosowaną przyprawą, w szczególności w kuchni azjatyckiej, jej główny składnik kurkumina hamuje agregację płytek krwi (preparaty to np. Humavit Kurkumina kapsułki);
  • imbir (Zingiber officinale) – kolejna szeroko stosowana przyprawa, podobnie jak kurkuma hamuje agregację płytek (preparat np. Herbapol Imbir kapsułki);
  • cynamon (Cinnamomum cassia) – ma korzystny wpływ na wiele chorób układu sercowo-naczyniowego, poprawia krążenie oraz działa przeciwzakrzepowo i przeciwagregacyjnie (preparat to np. Zioła w tabletkach Cynamon);
  • rozmaryn (Rosmarinus officinalis L.) – ma działanie bardzo zbliżone do tymianku (preparaty to np. Flos liść rozmarynu czy Swanson Rosemary Rozmaryn kapsułki);
  • piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – wykazuje korzystny wpływ na krążenie krwi, hamuje agregację płytek krwi oraz działa fibrynolitycznie (preparat to np. MedicHerbs Piwonia kapsułki) [1-9].

Zioła na rozrzedzenie krwi.

Czy rozrzedzenie krwi naturalnymi sposobami jest bezpieczne?

W tradycyjnej medycynie zioła odgrywały kluczową rolę w zachowaniu zdrowia. Należy jednak pamiętać, że zioła, podobnie jak leki syntetyczne, mogą powodować szereg działań niepożądanych i nie zawsze mogą być stosowane, dlatego nie powinno samemu rezygnować z przypisanych przez lekarza preparatów na korzyść preparatów pochodzenia naturalnego.

Chociażby podczas ciąży zioła mogą mieć poważny wpływ na jej przebieg i nie zawsze są wskazane. Mogą powodować również interakcje z innymi lekami. Wymieniony powyżej żeń-szeń wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi np. warfaryną (np. Warfarin) czy acenokumarolem (np. Acenocumarol WZF), powoduje zwiększone zagrożenie krwawień.

Dlatego odpowiedź na pytanie: co naturalnego zamiast Acardu,  nie jest taka oczywista. Jeżeli chodzi o działanie profilaktyczne, to warto dodać wymienione powyżej zioła, takie jak kurkuma czy cynamon, do codziennej diety. Oprócz doskonałego smaku będą one dodatkowo działały przeciwzakrzepowo. Suplementację ziół warto skonsultować się z lekarzem, aby osiągnąć jak najlepszy efekt [1-9].

Podsumowanie

Aby zapobiegać zakrzepicy, warto wiedzieć, jakie są jej przyczyny. Do jednej z najczęstszych należy otyłość i siedzący tryb życia. Z tego względu warto zadbać o prawidłową masę ciała i aktywność fizyczną. Jako dodatek można do diety dodać wymienione wyżej produkty naturalne, które będą działały profilaktycznie. Przed zastosowanie preparatów roślinnych jako alternatywy dla preparatów z kwasem acetylosalicylowym należy pamiętać, że substancje roślinne nie niosą jedynie korzyści, ale mogą również powodować szereg skutków ubocznych, dlatego warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem i na tej podstawie podjąć decyzję o ich potencjalnej suplementacji.

Omawiane produkty
Omawiane schorzenia
Omawiane substancje
Acenokumarol jest lekiem przeciwzakrzepowym stosowanym w terapii chorób serca. Substancja ta hamuje krzepliwość krwi poprzez blokowanie działania witaminy K.
Cynamon pozyskiwany jest z kory cynamonowca. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, antyoksydacyjne i rozgrzewające. Surowiec ma dodatkowo korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi…
Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym (rozrzedzającym krew), który zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi. Heparyna jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu zakrzepów krwi spowodowanych pewnymi sta…
Imbir lekarski to roślina, której kłącze zawiera węglowodany, witaminę C, B1 i B2, E, A i K, kwas foliowy oraz wapń, fosfor, żelazo i potas. Ze względu na obecność tych substancji imbir lekarski posia…
Kwas acetylosalicylowy jest stosowany w celu obniżenia gorączki i łagodzenia łagodnego do umiarkowanego bólu w takich stanach, jak bóle mięśni, bóle zębów, przeziębienie i bóle głowy. Może być również…
Ginkgo biloba L. – Miłorząb dwuklapowy (Miłorząb chiński, Miłorząb japoński) Surowiec zielarski: Ginkgo folium Skład chemiczny: – Flawonoidy: B…
Piwonia lekarska wykazuje działanie odtruwające, rozkurczowe, uspokajające, ponadto wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi. Znalazła zastosowanie w leczeniu schorzeń skóry i błony śluzo…
Rozmaryn to ziele o licznych właściwościach leczniczych. Surowiec zawiera dużo substancji aktywnych, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dodatkowo rozmaryn ma działanie rozku…
Warfaryna jest lekiem przeciwzakrzepowym (rozrzedzającym krew). Lek ten ogranicza powstawanie zakrzepów krwi. Warfaryna jest stosowana do leczenia lub zapobiegania zakrzepom krwi w żyłach lub tętnica…
Wyciąg z kłącza kurkumy wykazuje wiele właściwości leczniczych. Stanowi często składnik różnych suplementów diety. Surowiec wspiera odporność, ponieważ zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym i an…
Macierzanka tymianek to roślina, której ziele jest wykorzystywane do produkcji leków. Ma właściwości przeciwskurczowe, łagodzi podrażnienia dróg oddechowych, działa wykrztuśnie. Ponadto, ze względu na…
Wyciąg z żeń-szenia ma wiele właściwości leczniczych. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz pobudza pracę serca. Surowiec łagodzi objawy menopauzy, dodaje energii oraz poprawia pamięć i konc…
Podsumowanie