👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Jakie są preparaty na obniżenie cukru bez recepty?

Dobry preparat na cukrzycę bez recepty – czy taki istnieje?

Cukrzyca jest chorobą, która dotyczy coraz większej ilości osób. W jej przebiegu w organizmie poziom cukru jest podwyższony, a nasze naturalne mechanizmy regulacji nie radzą sobie z jego obniżeniem. W celu zapobiegnięcia rozwojowi choroby można znaleźć dobry preparat na cukrzycę bez recepty.

Dlaczego powinniśmy obniżać cukier?

Stale podwyższony poziom cukru może spowodować rozwój otyłości oraz zaburzeń metabolicznych takich jak insulinooporność oraz cukrzyca. Początkowo nie daje żadnych objawów, przez co nie jesteśmy świadomi rozwoju tak groźnego schorzenia w naszym organizmie. Cukrzyca polega na tym, że nasz naturalny mechanizm obniżania poziomu cukru zawodzi, wobec czego cukier jest stale podniesiony. Prowadzi to do uszkodzeń narządów w całym organizmie. Dlatego warto badać poziom cukru i reagować, zanim dojdzie do rozwoju cukrzycy [1].

Produkty na obniżenie cukru we krwi bez recepty

Produkty dostępne bez recepty mają rejestrację suplementów diety. Przy zbyt wysokim poziomie cukru we krwi można wspomagać się, stosując tabletki na cukrzycę bez recepty. W aptece znajdziemy sporą ilość preparatów pod różnymi nazwami handlowymi. Pojawia się pytanie: jaki lek na cukrzycę bez recepty wybrać? Niestety nie istnieją leki na cukrzycę bez recepty. Za to można dostać kilka suplementów diety, które wspomogą regulację poziomu cukru. Poniżej porównanie najpopularniejszych preparatów.

Insulan

 • Liście gurmaru 200 mg
 • Ekstrakt z liści morwy białej 100 mg
 • Witamina B6 1 mg
 • Kwas foliowy 200 μg
 • Chrom 100 μg
 • Witamina B12 1,25 μg

Ma w składzie ekstrakt z liści gurmaru, który w przeliczeniu na 1 tabletkę zawiera 50 mg kwasów gymnemowych, które odpowiadają za działanie obniżające poziom cukru we krwi. Dzieje się to na skutek zmniejszenia wchłaniania cukru z pożywienia w jelitach. Ponadto kwasy mają zdolność do pobudzania wytwarzania komórek trzustkowych, które są odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. Liście gurmaru powodują też zmniejszenie rozpoznawania słodkiego smaku, co skutkuje mniejszym spożyciem słodkich wyrobów [2].

Oprócz liści gurmaru Insulan ma w składzie morwę białą, której liście mają zdolność do hamowania rozkładania węglowodanów z posiłków. Dzięki temu mniej cukrów z posiłków trafia do krążenia ogólnego [3].

Chrom zawarty w preparacie również ma wpływ na gospodarkę cukru. Poprawia powinowactwo insuliny do komórek i wzmacnia jej wiązanie się. Dzięki temu nasz organizm sprawniej trawi cukry, a ich poziom obniża się w prawidłowym tempie [4].

Insulan jest dostępny w opakowaniach po 30 i 60 szt, a jego koszt waha się między 20-30 zł za małe opakowanie oraz 30-40zł za duże.

Morwa biała Colfarm

 • Morwa Biała 600 mg

Jest to preparat zawierający wyciąg z liści morwy białej w ilości 600 mg, co w przeliczeniu na suszony liść daje 6000 mg. Działanie morwy białej zostało opisane wyżej. W porównaniu do Insulanu jest jej znacznie więcej, więc jako preparat z samą morwą białą jest jednym z lepszych. Jego cena waha się między 15-20 zł.

Kurkuma i piperyna Altermedica

 • Ekstrakt z korzenia kurkumy 250 mg (175 mg kurkuminy)
 • Ekstrakt z czarnego pieprzu 2,5 mg

Zawarta w preparacie kurkumina powoduje wzrost wrażliwości na insulinę. Dzięki temu poprawia metabolizm cukrów. Działanie kurkuminy na nasz organizm powoduje hamowanie rozwoju cukrzycy typu II. Ponadto kurkumina ma sporo innych drogocennych właściwości związanych z działaniem antyoksydacyjnym [1]. Preparat kosztuje około 30 zł.

Berberys Fit

 • Ekstrakt z korzenia berberysu 200 mg
 • Ekstrakt z liści karczocha 200 mg

Berberys jest rośliną, z której pozyskujemy berberynę. Substancja ta oddziałuje na gospodarkę cukru pod różnym kątem. Podnosi wrażliwość komórek organizmu na insulinę, spowalnia wchłanianie węglowodanów z pożywienia oraz przyspiesza metabolizm węglowodanów zgromadzonych w organizmie. Tak wielotorowy mechanizm działania zapewnia skuteczne obniżanie poziomu cukru we krwi. Preparaty z berberysem kosztują około 50 zł [5].

Tabletki na cukrzycę bez recepty: które wybrać?

Ze względu na mnogość mechanizmów działania godne polecenia będą preparaty Insulan oraz Berberys Fit. Jednak zaleca się zmianę preparatu co parę miesięcy. Nasz organizm wtedy nie przyzwyczaja się do oddziaływania jednej substancji. W związku z tym można zmienić preparat na któryś z pozostałych. Wszystkie mają udowodnione działanie obniżające cukier we krwi. Należy jednak pamiętać, że stale podniesiony poziom cukru może oznaczać rozwiniętą cukrzycę typu II. Zawsze trzeba zacząć od wizyty u lekarza, ponieważ może być konieczne wdrożenie konwencjonalnej terapii przeciwcukrzycowej.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, których cechą wspólną jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Wyróżnia się cukrzycę typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną i której objawy pojawiają s…
Omawiane substancje
Berberyna to alkaloid pozyskiwanym z rośliny określanej jako berberys. Związek ten posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, hipoglikemiczne (obniżających poziom glukozy we krwi) oraz obniżające poz…
Chrom jest mikroelementem, który wpływa na metabolizm glukozy i cholesterolu poprzez wspomaganie działania insuliny. Niedobór chromu na III stopniu utlenienia może prowadzić do chorób układu sercowo-…
Morwa biała jest używana do leczenia cukrzycy, miażdżycy, wysokiego poziomu cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi, przeziębienia, nowotworów , zaburzeń neurodegeneracyjnych i wielu innych schorzeń, a…
Podsumowanie
SubstancjeBerberyna,
Chrom,
Morwa biała
SchorzeniaCukrzyca
KategoriaCukrzyca,
Regulacja poziomu cukru
TematyLeczenie cukrzycy,
Leki przeciwcukrzycowe,
Porównywarka leków
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji08.08.2022
Bibliografia5 źródeł