aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , , ,

Tabletki na podniesienie hemoglobiny – jakie leki bez recepty i na receptę warto wybrać?

Poznaj dobre leki na anemię bez recepty i na receptę

Anemia to choroba krwi, która związana jest z nieprawidłową ilością hemoglobiny. Hemoglobina to ważny składnik, gdyż odpowiada za transport tlenu, który jest niezbędny dla życia. Z tego powodu zaburzenie jej ilości może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, o czym dowiecie się z poniższego artykułu.
Dobry lek na anemię bez recepty: Szelazo SR, Chela-Ferr Forte, Folik, Molekin B12 (fot. leki.pl).

Co to jest anemia?

Anemia (inaczej niedokrwistość) to choroba, która dotyka układ krwionośny i ogólnie mówiąc, związana jest z niedostateczną ilością erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Przyczyny choroby mogą być różne. Czasami anemia jest łatwa do wyleczenia, jednak bywa i efektem poważnych schorzeń. Można wyróżnić różne typy anemii:

 • z niedoboru żelaza (bardzo często występująca);
 • z niedoboru witamin;
 • aplastyczna;
 • hemolityczna;
 • sierpowata;
 • talasemia [1,2].

Jakie są rodzaje anemii?

Istnieje kilka rodzajów anemii, w zależności od jej przyczyny. Wyróżnia się anemię z niedoboru żelaza, anemię megaloblastyczną, anemię plastyczną oraz anemię hemolityczną. Opisano je poniżej.

Anemia z niedoboru żelaza

Anemia z niedoboru żelaza występuje wtedy, kiedy dostarczamy organizmowi zbyt mało żelaza. Jest ono niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Czasami organizm naturalnie potrzebuje większej ilości czerwonych krwinek, np. podczas ciąży, szybkiego wzrostu (głównie w okresie dojrzewania) lub strat krwi (np. krwotoki). Wtedy też trzeba zwiększyć podaż żelaza, aby zaspokoić potrzeby [3].

Anemia megaloblastyczna

Anemia megaloblastyczna jest wynikiem niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Najczęściej wynika to z powodu niedostatecznej podaży tych związków z pożywienia. Niestety niedobory witaminy B12 mogą też być wynikiem innych chorób związanych z zaburzeniem wchłaniania w układzie pokarmowym. Taki rodzaj anemii nazywa się niedokrwistością Addisona-Biermera [2,3].

Anemia aplastyczna

Anemia aplastyczna to sytuacja, w której niedobór krwinek jest spowodowany zaburzeniem i nieprawidłowym działaniem komórek macierzystych w szpiku kostnym. W tym przypadku występują również niedobory innych składników krwi, takich jak płytki krwi i leukocyty [3].

Anemia hemolityczna

Niedokrwistość hemolityczna związana jest z hemolizą, czyli rozpadem (nieprawidłowym) czerwonych krwinek. Średnio czerwone krwinki żyją około 120 dni i są naturalnie zastępowane. Jeśli proces rozpadu jest indukowany zewnętrznie, to organizm nie nadąża z produkcją i dochodzi do niedoboru [3].

Do anemii hemolitycznej można też zaliczyć anemię sierpowatą. To wrodzona, genetyczna choroba, w której erytrocyty ulegają szybszemu rozpadowi, a hemoglobina ma nieprawidłowy (sierpowaty) kształt i z tego powodu nie może efektywnie wykonywać swoich zadań [2].

Jakie są objawy anemii?

Anemia szczególnie na początku daje nieswoiste objawy, które mogą zostać zlekceważone. Często nie zwracamy na nie uwagi, a mogą być symptomami silnej anemii. Do objawów anemii zalicza się:

 • przewlekłe zmęczenie i szybsze niż zwykle męczenie się;
 • zawroty głowy i omdlenia;
 • nadmierna potliwość;
 • nadmierne pragnienie;
 • szybkie oddychanie;
 • przyspieszona akcja serca ze słabo wyczuwalnym pulsem;
 • duszność, ból w klatce piersiowej;
 • skurcze nóg oraz obrzęki;
 • zaburzenia akcji serca i choroby sercowo-naczyniowe;
 • zimne dłonie i stopy;
 • blada lub żółtawa skóra;
 • problemy z koncentracją [2–5].

Czy anemia jest groźna?

Czy anemia jest groźna dla życia? To wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej typu. Głównym efektem anemii jest niedobór hemoglobiny, co skutkuje niedostatecznym zaopatrywaniem organizmu w tlen. Z tego powodu będziemy odczuwać zmęczenie, bóle i zawroty głowy lub duszność. Odbije się to również negatywnie na naszym układzie sercowo-naczyniowym.

Do czego prowadzi nieleczona anemia? Efektem nieleczonej anemii będą, np. choroby sercowo-naczyniowe, takie jak przerost mięśnia sercowego, nieregularna praca serca lub niewydolność serca. Anemia może prowadzić do nadmiernej podatności na rozwój infekcji. Kobiety z anemią często mają problemy z zajściem w ciążę i są narażone na komplikacje podczas jej trwania [6].

Jak leczyć anemię?

Jeśli chodzi o leczenie anemii, to wszystko zależy od jej rodzaju. Poniżej omówimy, jak wyleczyć anemię w wybranych typach niedokrwistości.

Leczenie anemii z niedoboru żelaza

Anemia wynikająca z niedoboru żelaza stanowi nawet 50% diagnozowanych przypadków. Najczęściej wynika z nieprawidłowej diety i niedoboru żelaza w pokarmie. Jednak może być spowodowana także zaburzeniami we wchłanianiu żelaza, zwiększonym zapotrzebowaniem na ten składnik lub nadmierną jego utratą [7].

Tabela 1 prezentuje wyniki, na podstawie których można stwierdzić anemię.

Tabela 1. Kryteria diagnostyczne anemii [7,8].

SkładnikWartośćPłeć
Stężenie hemoglobinyPoniżej 13 g/dlMężczyźni powyżej 15. roku życia
Poniżej 12 g/dlNieciężarne kobiety powyżej 15. roku życia
Poniżej 11 g/dlKobiety ciężarne
FerrytynaPoniżej 45 ng/ml 

Pierwszym działaniem będzie włączenie preparatów z żelazem. Mamy tutaj do wyboru leki na receptę, jak i OTC.

Leki na anemię na receptę

Terapia jonami żelaza zwykle trwa minimum 1 miesiąc, a najczęściej do 3 miesięcy. Niektóre preparaty, jak np. Sorbifer Durules mają dodatek witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza. Witaminę C można stosować dodatkowo (zwykle 250 mg dwa razy na dobę) [9]. Jeśli po 1 miesiącu terapii poziom żelaza nie wzrośnie przynajmniej o 1 g/dl, to należy rozważyć modyfikację terapii [7]. Preparaty z żelazem najlepiej przyjmować przed lub w trakcie posiłku. Leki w formie płynnej najlepiej przyjmować przez rurkę do picia. Jeśli pijemy je normalnie, to po zażyciu najlepiej niezwłocznie wypłukać i umyć zęby, gdyż żelazo ma tendencję do odbarwiania szkliwa. Po przyjmowaniu preparatów z żelazem stolec może przybrać czarne zabarwienie – jest to normalne.

Dobry lek na anemię bez recepty

Czy istnieje dobry lek na anemię bez recepty? Preparaty z żelazem możemy również dostać bez recepty. Będą to leki OTC, ale także suplementy diety. Pamiętajmy, aby decyzji o suplementacji nie podejmować bez wykonania wcześniejszych badań  diagnostycznych. Dobrym lekiem na anemię bez recepty będzie Ascofer. To tabletki przeznaczone do stosowania od 3. roku życia. Leczniczo u dzieci stosuje się 6 mg żelaza na kilogram masy ciała w dwóch dawkach podzielonych na dobę. U dorosłych można stosować nawet 2 tabletki 4 razy na dobę.

Jeśli chodzi o suplementy diety z żelazem, to mamy dostępne poniższe preparaty.

Leczenie anemii z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego

Jeśli przyczyną anemii jest niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, to należy zastosować leki lub suplementy diety z tymi witaminami. Pomocna może okazać się również modyfikacja diety. Przykłady preparatów zestawiono poniżej.

Preparaty z witaminą B12

Preparaty z kwasem foliowym

Jak wyleczyć inne rodzaje anemii?

Leczenie anemii z niedoboru składników odżywczych jest stosunkowo proste. Jednak czasami sytuacja jest bardziej skomplikowana. Czasami niezbędny będzie przeszczep szpiku kostnego, aby zastąpić źle działające komórki nowymi. To skomplikowane operacje, które wymagają także dodatkowej farmakoterapii. W leczeniu anemii przeprowadza się także transfuzje krwi, aby szybko zwiększyć ilość czerwonych krwinek w bardzo złych przypadkach. Niekiedy anemia bywa efektem innych chorób, np. nieszczelnej zastawki, infekcji, chorób autoimmunologicznych lub krwawień wewnętrznych. Wtedy najważniejsze jest wyleczenie choroby pierwotnej.

Podsumowanie

Leczenie anemii zależy od jej przyczyny i rodzaju, a artykuł omawia różnorodne metody leczenia. Dla anemii wywołanej niedoborem żelaza zalecane jest suplementowanie żelaza oraz modyfikacja diety, aby zwiększyć poziom żelaza w organizmie, często wspierane przez suplementację witaminy C, która poprawia wchłanianie żelaza. W przypadku anemii z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego, kluczowe jest przyjmowanie odpowiednich suplementów oraz bogatej w te składniki diety. Anemia aplastyczna może wymagać leczenia immunosupresyjnego, transfuzji krwi lub przeszczepu szpiku kostnego. Anemia związana z przewlekłymi chorobami często skupia się na leczeniu podstawowej choroby. Każdy rodzaj anemii wymaga odpowiedniej terapii, gdyż nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji.

Bibliografia

 1. „Types”. https://stanfordhealthcare.org/medical-conditions/cancer/anemia/anemia-types.html (dostęp 20 lipiec 2022).
 2. „Anemia”. https://www.hematology.org:443/education/patients/anemia (dostęp 20 lipiec 2022).
 3. „In Brief: Your Guide to Anemia”
 4. „Clinical Practice Guidelines : Anaemia”. https://www.rch.org.au/clinicalguide/guideline_index/Anaemia/ (dostęp 20 lipiec 2022).
 5. „Anaemia | MSF Medical Guidelines”. https://medicalguidelines.msf.org/en/viewport/CG/english/anaemia-16689138.html (dostęp 20 lipiec 2022).
 6. „Anemia – Treatment and Management | NHLBI, NIH”. https://www.nhlbi.nih.gov/health/anemia/treatment (dostęp 20 lipiec 2022).
 7. M. W. Short i J. E. Domagalski, „Iron Deficiency Anemia: Evaluation and Management”, Am. Fam. Physician, t. 87, nr 2, s. 98–104, sty. 2013.
 8. K. Sonoda, „Iron Deficiency Anemia: Guidelines from the American Gastroenterological Association”, Am. Fam. Physician, t. 104, nr 2, s. 211–212, sie. 2021.
 9. A. F. Goddard, M. W. James, A. S. McIntyre, i B. B. Scott, „Guidelines for the management of iron deficiency anaemia”, Gut, t. 60, nr 10, s. 1309–1316, paź. 2011, doi: 10.1136/gut.2010.228874.

Omawiane substancje

 • Kwas foliowy

  Kwas foliowy jest ważnym składnikiem diety, który pomaga w produkcji czerwonych krwinek i zapobiega wadom rozwojowym u płodu. Można go znaleźć w warzywach liściastych, orzechach i wątróbce.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B12

  Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwiotwórczego. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, którą organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Żelazo

  Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Niedokrwistość

  Niedokrwistość to choroba, która charakteryzuje się niedoborem czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi. Objawy niedokrwistości mogą obejmować zmęczenie, osłabienie, bladość skóry oraz duszność.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , .