👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Silny lek na ból zęba - jakie tabletki będą pomocne?

Dobre tabletki na ból zęba – które wybrać?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których zgłaszamy się do lekarza dentysty, jest ból zęba. Jednak zanim skierujemy swoje kroki do gabinetu stomatologicznego, często sięgamy po różnego rodzaju środki uśmierzające dolegliwości bólowe. Jakie preparaty, stosowane doraźnie, pozwolą pozbyć się bólu zęba?

Jak często chodzimy do dentysty?

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien odwiedzać gabinet dentystyczny przynajmniej raz na sześć miesięcy. Jednak w praktyce wygląda to zgoła inaczej. Według badania opublikowanego w 2019 r. przez Główny Urząd Statystyczny (analiza statystyczna Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia), wizyty u stomatologa odbywają częściej panie niż panowie. Różnice zauważalne są również w przypadku osób zamieszkujących miasto oraz wieś – populacja miejska nieco częściej odwiedza gabinet stomatologa (62%) niż mieszkańcy mniejszych miejscowości (55%). Jednocześnie w obu przypadkach obserwuje się tendencję wzrostową w stosunku do poprzednich lat. 

Warto podkreślić, że 9 na 10 ankietowanych deklaruje, że dba o regularne przeglądy stomatologiczne swoich dzieci. Potwierdzają to statystyki – aż 84-88% wizyt u lekarza dentysty dotyczy pacjentów w wieku od 5 do 14 lat. Najmniej liczną grupę stanowią zaś seniorzy powyżej 80. roku życia (niespełna 17%).

Co ciekawe, z badania wynika, że koszty leczenia dentystycznego przekraczają możliwości finansowe ok. 6% ankietowanych Polaków. Nie ma z tym problemu ok. 70% badanych, zaś pozostałe 24% nie odbyło ani jednej wizyty w ciągu roku [1].

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Odontalgia, bo tak fachowo określa się ból zęba, jest specyficznym rodzajem dolegliwości, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Wynika często z rozwoju stanu zapalnego w obrębie miazgi zęba i/lub tkanek okołowierzchołkowych, ale nie tylko. Ból zęba może być następstwem zmian próchniczych, infekcji, a także różnego rodzaju urazów (np. wybicia zęba) .

W patomechanizmie powstawania bólu zęba kluczowe znaczenie mają aktywność włókien nerwowych (odpowiadające za ból kłujący/ostry bądź tępy i długotrwały) oraz zmiany w obrębie mikrokrążenia (determinujące ból pulsujący) [2].

Co zrobić, gdy boli ząb?

Naturalnym odruchem większości z nas jest oczywiście telefon do stomatologa. Jednak w świetle różnych okoliczności nie zawsze możemy skorzystać z pomocy dentystycznej “od ręki”. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po doraźne środki zaradcze w postaci leków przeciwbólowych. 

W przypadku bólu umiarkowanego, ale utrudniającego normalne funkcjonowanie warto sięgnąć po działający przeciwbólowo (ale nie przeciwzapalnie!) paracetamol (Apap, Paracetamol Aurovitas, Efferalgan tabl. musujące) w dawce maksymalnej nieprzekraczającej 4000 mg na dobę. Paracetamol występuje także m.in. w połączeniu z kofeiną (Apap Extra), która potęguje efekt działania, jednak w przypadku występowania zaburzeń rytmu serca stosowanie preparatu jest niezalecane .

Jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania, zamiast paracetamolu możemy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (działające zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie), takie jak np.:

  • ibuprofen (Ibuprom, Ibum, Nurofen, Axoprofen, Mig) – dawka maksymalna 1200 mg na dobę*;
  • diklofenak potasowy (Diclomax, Voltaren Acti Forte) – dawka maksymalna 75 mg na dobę*;
  • naproksen sodowy (Aleve, Nalgesin Mini) – dawka maksymalna 660 mg na dobę*;
  • kwas acetylosalicylowy<span style=”font-weight: 400;”> (Aspirin, Polopiryna) – dawka maksymalna 4000 mg na dobę*;
  • dexketoprofen (Dexak, Dexak SL) – dawka maksymalna 75 mg na dobę* [3, 4, 5, 8].

Preparaty złożone na ból zęba

W przypadku silnego, ostrego bólu możemy zastosować doraźnie jeden z preparatów wieloskładnikowych (powyżej 12. roku życia!), np.:

  • Metafen (paracetamol 325 mg, ibuprofen 200 mg) – maks. 2 tabl./dobę;
  • Solpadeine tabletki/kapsułki/tabletki musujące (paracetamol 500 mg, fosforan kodeiny 8 mg, kofeina 30 mg) – maks. 8 tabl. lub kaps./dobę*;
  • Saridon (paracetamol 250 mg, propyfenazon 150 mg, kofeina 50 mg) – maks. 2 tabl./dobę*;
  • Solpadeine Max tabletki musujące (paracetamol 500 mg, fosforan kodeiny 30 mg, kofeina 12,8 mg) –  maks. 8 tabl./dobę*
  • Antidol (paracetamol 500 mg, fosforan kodeiny 15 mg) – maks. 6 table./dobę [6, 7, 8, 9].

Uwaga! W przypadku stosowania leków zawierających fosforan kodeiny (Solpadeine, Solpadeine Max), należy zachować szczególną ostrożność i zrezygnować z prowadzenia pojazdów (ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy oraz senności) .

* dawki maksymalne dla osób dorosłych

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia zaliczane są do chorób przyzębia. W przypadku nieleczonego zapalenia dziąseł, może dojść do zapalenia przyzębia, którego skutkiem może być nawet utrata zębów. C…
Omawiane substancje
Deksketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).  Lek jest stosowany w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Sprawdza się w bólach menstruacyjnych, pleców c…
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Ibuprofen jest stosowany w celu obniżenia gorączki i leczenia bólu lub stanu zapalnego spowodowanego wieloma schorzeniami, takimi jak ból…
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Dokładny mechanizm jego działania nie został poznany. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu sch…
Podsumowanie
SubstancjeDeksketoprofen,
Ibuprofen,
Paracetamol
SchorzeniaZapalenie dziąseł i choroby przyzębia
KategoriaBól,
Ból zęba
TematyLeki przeciwbólowe,
Tabletki przeciwbólowe
AutorKinga Bednarczyk
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji28.06.2022
Bibliografia9 źródeł