,

Jak nawilżyć suchą i błyszczącą się skórę na nogach?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co zrobić, jeśli masz suchą skórę na nogach?

Sucha skóra na nogach nie jest niczym przyjemnym, jednak nie zawsze ten problem zwiastuje poważniejszą chorobę skóry. Bardzo często przyczyny wysuszonej skóry są teoretycznie proste do wyeliminowania, jednak w rzeczywistości nie jest to szybki proces. Poznaj porady dotyczące radzenia sobie z suchą skórą na nogach.
Bardzo sucha skóra na nogach (fot. Canva).

Jakie są przyczyny bardzo suchej skóry na nogach?

Podstawową przyczyną suchej skóry na nogach jest nadmierna utrata wody. Bariera hydrolipidowa skóry utrzymuje równowagę w ilości cząsteczek wody i substancji tłuszczowych. Jej zaburzenie prowadzi do nieprawidłowego wiązania i przylegania wody. Bariera może być naruszana na wiele różnych sposobów, np.:

 • Nadmierne korzystanie z kosmetyków bogatych w substancje konserwujące, zapachowe i SLS. Mają one charakter drażniący.
 • Drażniące działanie na skórę może wynikać też z innych czynników, np. nieprawidłowej depilacji.
 • Branie długich, gorących kąpieli.
 • Narażanie skóry na niskie temperatury.
 • Wilgotne środowisko, np. w pracy, która wymaga częstego mycia i stosowania środków dezynfekujących (chociaż to najczęściej dotyczy suchej skóry na rękach).
 • Wiek. Już po 40. dochodzi do wyraźnego zmniejszenia produkcji sebum, co przyczynia się do nadmiernego wysuszania skóry. Jest to charakterystyczne szczególnie w przypadku suchej skóry na nogach u osób starszych.
 • Pewne schorzenia jak choroby nerek, tarczycy, cukrzyca oraz atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, egzemy, łuszczyca, alergie kontaktowe.
 • Przyjmowanie niektórych leków, np. statyn, leków moczopędnych, allopurinolu, izotretynoiny.
 • Palenie papierosów.
 • Niedobory witamin i minerałów.
 • Nieprawidłowe nawodnienie [1].

Po czym poznać suchą skórę na nogach?

Objawy są zróżnicowane. Najczęściej pacjenci doświadczają suchej, łuszczącej się skóry na nogach lub suchej, błyszczącej się skóry. Nadmiernie przesuszona skóra traci swoją jednorodność. Staje się popękana. Pojawiają się charakterystyczne, białe pęknięcia, które mają tendencję do łuszczenia się. Zdarza się, że włosy na nogach pokrywają się wręcz białym, drobnym pyłkiem, który przypomina łupież. Przesuszona skóra swędzi, piecze i jest czerwona, a niekiedy może pojawić się uczucie bólu [2].

Jak radzić sobie z bardzo suchą skórą?

Jeśli nagle pojawiła się u ciebie błyszcząca i swędząca skóra na nogach, to warto pomyśleć, czy nie zostały wprowadzone pewne zmiany, np. w stosowanych lekach lub używanych kosmetykach. Być może to efekt alergii. Zmianom alergicznym często może towarzyszyć zaczerwienie i wysypka. Wysypka nie jest typowa dla suchej skóry na nogach. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem i odstawić ewentualne czynniki alergizujące.

Skonsultuj się z dermatologiem

Błyszcząca skóra na nogach może być objawem zwykłego wysuszenia, które nie jest groźne dla zdrowia. Jednak czasami przyczyną suchej skóry na nogach bywają inne jednostki chorobowe, jak AZS, ŁZS, łuszczyca itp. Warto odwiedzić dermatologa, aby uzyskać profesjonalną diagnozę.

Dbaj o prawidłowe nawilżenie

Brak stwierdzenia typowych czynników, które mogły spowodować zmiany, zwykle będzie wskazywał na nieprawidłowe nawilżenie. Natomiast nawet jeśli stwierdzono u ciebie chorobę skóry, to warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Zdecydowanie zaleca się tutaj stosowanie możliwie naturalnych kosmetyków: bez substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów oraz SLS-ów. Najlepiej wybierać dermokosmetyki.

Pielęgnację warto rozpocząć od codziennej higieny pod prysznicem. Zamiast zwykłego mydła lub żelu pod prysznic, warto stosować żele i emulsje nawilżające. Poniżej prezentujemy wybrane preparaty:

 • CeraVe Oczyszczający żel do mycia i nawilżająca emulsja do mycia.
 • Emolium Emulsja do kąpieli i Dermocare żel do mycia.
 • Emotopic Kremowy żel myjący i emulsja do kąpieli.
 • Oillan mydło do kąpieli, emulsja do kąpieli i Derm+ żel do mycia.
 • Eloderm Żel do mycia.
 • Mediderm Emulsja do kąpieli.

Oprócz pielęgnacji pod prysznicem warto stosować emolienty także po nim. Wymienione wyżej produkty posiadają produkty w formie kremów lub balsamów do pielęgnacji suchej i błyszczącej skóry na nogach, które idealnie sprawdzą się w codziennej pielęgnacji. Przy bardzo suchej skórze lepsze będą kremy i maści niż balsamy i mleczka nawilżające.

Irytująca i swędząca skóra

Wysuszenie i zaczerwienie zwykle idzie w parze ze swędzeniem. Nie powinno się drapać swędzącej skóry, bo jeszcze bardziej potęguje to problem. Nadmierne drapanie może prowadzić do podrażnień, a nawet powstania ran, które mogą być zalążkiem do rozwoju chorób.

Jednak jak poradzić sobie ze swędzącą skórą przy suchej skórze na nogach? Emolienty i kremy nawilżające przynoszą tylko ulgę na chwilę, a co zrobić potem? 

Na podrażnioną skórę można zastosować preparaty łagodzące, np. Sudocrem, Bepanthen Sensiderm, Linomag, Maść z witaminą A i E, Alantan, Alantan Plus, Alantandermoline.

Jeśli swędzenie jest wynikiem stanu zapalnego lub alergii to można rozważyć krótkoterminowe włączenie kremów i maści sterydowych lub z substancjami przeciwalergicznymi, np.:

 • Preparaty sterydowe:
  • Maxicortan lub maść z hydrokortyzonem. Preparaty sterydowe należy stosować jak najkrócej to możliwie. Zwykle 2 do 3 razy na dobę przez 7 dni. Nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 12. roku życia.
 • Produkty z substancjami przeciwalergicznymi:
  • Fenistil żel z przeciwalergicznym dimetyndenem.
  • Allefin, który zaiwera przeciwlaergiczną difenhydraminę oraz lidokainę, która miejscowo znieczula.

Jakie są domowe sposoby na suchą skórę na nogach?

Oprócz produktów, które można kupić w aptece, istnieją też domowe sposoby na suchą skórę na nogach.

Odpowiednie warunki otoczenia

Prawidłowe nawilżenie bardzo suchej skóry na nogach nie bierze się tylko ze stosowania odpowiednich dermokosmetyków, ale i z czynników zewnętrznych. Zbyt wysoka temperatura otoczenia i niska wilgotność powietrza będzie wysuszać wrażliwą skórę. Warto o to zadbać, stosując np. nawilżacze powietrza.

Z drugiej strony warto pomyśleć, aby nie nadwyrężać naszej skóry nadmiernie podczas kąpieli i pryszniców. Powinny one trwać zwykle od 5 do 10 minut. Zaleca się korzystanie z ciepłej, ale nie gorącej wody.

Naturalne nawilżenie

Nie musisz kupować emolientów, aby utrzymać prawidłowe nawilżenie. Warto pomyśleć o aplikacji naturalnych olejów, np. oleju kokosowego, z awokado, migdałowego, rycynowego lub oliwy z oliwek.

Do mocnego natłuszczenia i nawilżenia skóry dobrze nada się także zwykła lanolina kosmetyczna.

Jeśli twoja skóra jest podrażniona i z oznakami stanu zapalnego, to warto wypróbować aloes.

Domowe sposoby na suchą skórę na nogach będą dobre dla osób z bardzo wrażliwą skórą, np. na suchą skórę na nogach u osób starszych, alergików lub dzieci, gdyż są to jedynie 100% naturalne składniki.

Ekologiczne ubrania

Niestety sztuczne ubrania często powodują podrażnienia. Skóra nie ma prawidłowej wentylacji, często się poci, co dodatkowo powoduje wysuszanie. Jeśli cierpisz na suchą skórę, to warto zmienić garderobę na naturalną, np. z lnu, bawełny lub wełny.

Bibliografia

 1. „Dry skin: Who gets and causes”. Dostęp: 6 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/dry-skin-causes
 2. „Dry skin: Signs and symptoms”. Dostęp: 6 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/dry-skin-symptoms

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Difenhydramina

  Difenhydramina to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii i chorób skórnych. Działanie difenhydraminy polega na blokowaniu receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dimetynden

  Dimetynden jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu objawów alergii. Substancja ta działa blokująco na receptory histaminowe, zmniejszając reakcję organizmu na alergeny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hydrokortyzon

  Hydrokortyzon jest syntetycznym kortykosteroidem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych skóry i alergii. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lidokaina

  Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Atopowe zapalenie skóry

  Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Często występuje u dzieci i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje skóry.
 • Egzema

  Egzema jest chorobą skórną, która objawia się m.in. swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Może mieć różne przyczyny, w tym genetyczne, alergiczne czy stresowe.
 • Łojotokowe zapalenie skóry

  Łojotokowe zapalenie skóry to choroba skóry, która charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju i stanem zapalnym skóry. Objawy łojotokowego zapalenia skóry to m.in. łuszczenie skóry, zaczerwienienie, swędzenie oraz pojawienie się zaskórników i krostek.
 • Łuszczyca grudkowa

  Łuszczyca grudkowa jest przewlekłą chorobą skóry, charakteryzującą się występowaniem czerwonych, łuszczących się plam na skórze. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta, powodując ból, swędzenie oraz zmniejszenie samooceny.
 • Łuszczyca krostkowa uogólniona

  Łuszczyca krostkowa uogólniona jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem czerwonych plam i łuszczących się krostek na całym ciele. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta i wymaga długotrwałego leczenia.
 • Łuszczyca pospolita

  Łuszczyca pospolita to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się łuskowatymi zmianami na skórze. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta, powodując ból, swędzenie i dyskomfort.
 • Złuszczające zapalenie skóry

  Złuszczające zapalenie skóry to choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka oraz występowaniem zaczerwienienia i swędzenia skóry. Choroba ta może mieć różne przyczyny, takie jak infekcje, alergie, stres czy choroby autoimmunologiczne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .