Dlaczego prawdopodobnie nie masz podwyższonego kortyzolu?

SPIS TREŚCI

Data publikacji:

Podwyższony kortyzol: co musisz wiedzieć?

Czy wiesz, że kortyzol, hormon stresu, naturalnie podwyższa się rano, aby pomóc nam zacząć dzień? To normalne zjawisko, ale przewlekle zbyt wysoki poziom tego hormonu może oznaczać poważne problemy zdrowotne, takie jak zespół Cushinga. Dowiedz się, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
Podwyższony poziom kortyzolu (fot. Canva).

Ostatnio media społecznościowe huczą od informacji na temat podwyższonego kortyzolu, co wywołało prawdziwą burzę wśród internautów. Warto jednak wiedzieć, że kortyzol, znany jako hormon stresu, naturalnie wzrasta w określonych porach dnia – głównie rano, aby pomóc nam się obudzić i przygotować na wyzwania dnia. To całkowicie normalne zjawisko! Ale uwaga: przewlekle zbyt wysoki poziom kortyzolu to nie jest coś, co można zignorować. Może to być oznaka poważnych zaburzeń zdrowotnych, takich jak zespół Cushinga, który wymaga natychmiastowej diagnozy i leczenia przez lekarza.

Czym jest zespół Cushinga?

Zespół Cushinga to rzadkie, ale niezwykle poważne schorzenie, dotykające około 10-15 osób na milion rocznie. Objawy tej choroby mogą następujące: przyrost masy ciała, szczególnie w okolicy brzucha, twarzy (twarz księżycowata) i karku (bawoli kark), wysokie ciśnienie krwi, osteoporoza, trudności w gojeniu się ran, cukrzyca, zmiany nastroju. Jakby tego było mało, przewlekle podwyższony poziom kortyzolu może drastycznie obniżyć twoją odporność, istotnie zwiększając ryzyko infekcji. 

O czym musisz pamiętać?

Nie daj się zwieść internetowym poradnikom i domorosłym ekspertom. Jeśli zauważasz u siebie objawy chronicznego stresu, bezsenność czy niekontrolowany przyrost masy ciała, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, a wczesna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia.

Bibliografia

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Zespół Cushinga

    Zespół Cushinga to choroba wywołana nadmierną produkcją kortyzolu przez nadnercza. Objawy obejmują m.in. otyłość, osłabienie mięśni, nadciśnienie i zaburzenia hormonalne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .