Co to jest zakrzepica żyły wrotnej?

Żyła wrotna zbiera krew spływającą z narządów jamy brzusznej i transportuje ją do wątroby. Zakrzepica żyły wrotnej jest chorobą naczyniową wątroby, do której dochodzi, gdy w żyle wrotnej wątroby powstaje skrzep krwi, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia w układzie żyły wrotnej i zmniejszenia dopływu krwi do wątroby.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakrzepicy żyły wrotnej?

Zakrzepica żyły wrotnej powstaje, gdy w żyle wrotnej wątroby powstaje skrzep krwi. Spowolniony przepływ krwi spowodowany jest często marskością wątroby lub zastoinową niewydolnością serca. Inną częstą przyczyną jest trombofilia. Żyła wrotna może także zostać uszkodzona w wyniku zapalenia trzustki, zapalenia uchyłków, raka dróg żółciowych, raka wątrobowokomórkowego lub operacji czy urazu jamy brzusznej.

Objawy

Jakie są objawy zakrzepicy żyły wrotnej?

Zakrzepica żyły wrotnej powoduje bóle w górnej części brzucha, którym mogą towarzyszyć nudności i powiększenie wątroby lub śledziony. Brzuch może być również wypełniony płynem (wodobrzusze), a uogólniony stan zapalny może być przyczyną utrzymującej się gorączki. Ból brzucha może pojawić się i ustąpić, jeśli skrzeplina utworzy się nagle, ale długotrwałe odkładanie się skrzepu może również rozwijać się bez wywoływania objawów, prowadząc do nadciśnienia wrotnego. Czasami może przebiegać bezobjawowo.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakrzepicę żyły wrotnej?

Rozpoznanie zakrzepicy żyły wrotnej opiera się na badaniach laboratoryjnych i obrazowych (ultrasonografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Duże znaczenie ma również określenie przepływu krwi z użyciem USG Dopplera. W razie wątpliwości wykonywana jest również angiografia.

Leczenie

Jak leczy się zakrzepicę żyły wrotnej?

W zależności od lokalizacji, stopnia zaawansowania oraz czasu trwania leczenie zakrzepicy żyły wrotnej może być różne. Zwykle stosowane są leki fibrynolityczne (rozpuszczają zakrzep) oraz zmniejszające krzepliwość krwi. W niektórych przypadkach w ostrej zakrzepicy żyły wrotnej konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakrzepicy żyły wrotnej?

Zakrzepica żyły wrotnej powstaje często na skutek różnych chorób, dlatego nie ma metod zapobiegawczych jej wystąpieniu. W przypadku predyspozycji do zwiększonej krzepliwości krwi należy regularnie wykonywać badania, które pozwalają monitorować leczenie. Pomaga to zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów np. w żyle wrotnej. Należy również uważać w takim przypadku na stosowanie niektórych leków np. antykoncepcyjnych.