Zakrzepica żyły wrotnej powoduje bóle w górnej części brzucha, którym mogą towarzyszyć nudności i powiększenie wątroby lub śledziony. Brzuch może być również wypełniony płynem (wodobrzusze), a uogólniony stan zapalny może być przyczyną utrzymującej się gorączki. Ból brzucha może pojawić się i ustąpić, jeśli skrzeplina utworzy się nagle, ale długotrwałe odkładanie się skrzepu może również rozwijać się bez wywoływania objawów, prowadząc do nadciśnienia wrotnego. Czasami może przebiegać bezobjawowo.
Zakrzepica żyły wrotnej powstaje, gdy w żyle wrotnej wątroby powstaje skrzep krwi. Spowolniony przepływ krwi spowodowany jest często marskością wątroby lub zastoinową niewydolnością serca. Inną częstą przyczyną jest trombofilia. Żyła wrotna może także zostać uszkodzona w wyniku zapalenia trzustki, zapalenia uchyłków, raka dróg żółciowych, raka wątrobowokomórkowego lub operacji czy urazu jamy brzusznej.
Rozpoznanie zakrzepicy żyły wrotnej opiera się na badaniach laboratoryjnych i obrazowych (ultrasonografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Duże znaczenie ma również określenie przepływu krwi z użyciem Dopplera. USG z badaniem doplerowskim wykonywane jest w pierwszej kolejności. W razie wątpliwości wykonywana jest również angiografia.
Zakrzepica żyły wrotnej powstaje często na skutek różnych chorób, dlatego nie ma metod zapobiegawczych jej wystąpieniu. W przypadku predyspozycji do zwiększonej krzepliwości krwi należy regularnie wykonywać badania, które pozwalają monitorować leczenie. Pomaga to zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów np. w żyle wrotnej. Należy również uważać w takim przypadku na stosowanie niektórych leków np. antykoncepcyjnych.
W zależności od lokalizacji, stopnia zaawansowania oraz czasu trwania leczenie zakrzepicy żyły wrotnej może być różne. Zwykle stosowane są leki fibrynolityczne (rozpuszczają zakrzep) oraz zmniejszające krzepliwość krwi. W niektórych przypadkach w ostrej zakrzepicy żyły wrotnej konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Koniec.
No more pages to load