leki-orange

Zakrzepica żyły wrotnej

Rozdziały

Jakie są objawy zakrzepicy żyły wrotnej?

Zakrzepica żyły wrotnej powoduje bóle w górnej części brzucha, którym mogą towarzyszyć nudności i powiększenie wątroby lub śledziony. Brzuch może być również wypełniony płynem (wodobrzusze), a uogólniony stan zapalny może być przyczyną utrzymującej się gorączki. Ból brzucha może pojawić się i ustąpić, jeśli skrzeplina utworzy się nagle, ale długotrwałe odkładanie się skrzepu może również rozwijać się bez wywoływania objawów, prowadząc do nadciśnienia wrotnego. Czasami może przebiegać bezobjawowo.

Jakie są przyczyny zakrzepicy żyły wrotnej?

Zakrzepica żyły wrotnej powstaje, gdy w żyle wrotnej wątroby powstaje skrzep krwi. Spowolniony przepływ krwi spowodowany jest często marskością wątroby lub zastoinową niewydolnością serca. Inną częstą przyczyną jest trombofilia. Żyła wrotna może także zostać uszkodzona w wyniku zapalenia trzustki, zapalenia uchyłków, raka dróg żółciowych, raka wątrobowokomórkowego lub operacji czy urazu jamy brzusznej.

Jak zdiagnozować zakrzepicę żyły wrotnej?

Rozpoznanie zakrzepicy żyły wrotnej opiera się na badaniach laboratoryjnych i obrazowych (ultrasonografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Duże znaczenie ma również określenie przepływu krwi z użyciem Dopplera. USG z badaniem doplerowskim wykonywane jest w pierwszej kolejności. W razie wątpliwości wykonywana jest również angiografia.

Jak zapobiegać zakrzepicy żyły wrotnej?

Zakrzepica żyły wrotnej powstaje często na skutek różnych chorób, dlatego nie ma metod zapobiegawczych jej wystąpieniu. W przypadku predyspozycji do zwiększonej krzepliwości krwi należy regularnie wykonywać badania, które pozwalają monitorować leczenie. Pomaga to zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów np. w żyle wrotnej. Należy również uważać w takim przypadku na stosowanie niektórych leków np. antykoncepcyjnych.

Leczenie zakrzepicy żyły wrotnej

W zależności od lokalizacji, stopnia zaawansowania oraz czasu trwania leczenie zakrzepicy żyły wrotnej może być różne. Zwykle stosowane są leki fibrynolityczne (rozpuszczają zakrzep) oraz zmniejszające krzepliwość krwi. W niektórych przypadkach w ostrej zakrzepicy żyły wrotnej konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Leki na zakrzepicę żyły wrotnej

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zakrzepicy żyły wrotnej.
Loading...

Koniec.

No more pages to load