Co to jest świerzbiączka guzkowa?

Świerzbiączka guzkowa to dolegliwość objawiająca się pojawieniem się na skórze guzków o średnicy od kilku milimetrów do dwóch centymetrów. Świerzbiączka guzkowa często współistnieje z innymi chorobami skórnymi, takimi jak: liszajec, wyprysk.

Przyczyny

Jakie są przyczyny świerzbiaczki guzkowej?

Przyczyna świerzbiączki guzkowej nie jest dokładnie poznana. Schorzenie ma zazwyczaj podłoże autoimmunologiczne. Często dotyka osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Czasami występuje z przewlekłymi schorzeniami układowymi np. w przebiegu chorób wątroby lub powstaje na skutek przewlekłego stresu czy urazów psychicznych.

Objawy

Jakie są objawy świerzbiaczki guzkowej?

Świerzbiączka guzkowa objawia się pojawieniem na skórze guzków o średnicy od kilku milimetrów do dwóch centymetrów. Pojawiają się one na całym ciele, ale najczęściej występują w okolicach pośladków oraz obszarach od stawów łokciowych i kolanowych w dół kończyny. Guzki mają zazwyczaj purpurowy kolor i towarzyszy im świąd. Powtarzające się drapanie może prowadzić do powstania trwałych zmian na skórze w postaci np. zliszajowacenia czy przebarwień.

Diagnoza

Jak diagnozuje się świerzbiączkę guzkową?

Dermatolog powinien postawić diagnozę i ustalić leczenie świerzbiączki guzkowej. W celu rozpoznania lekarz powinien dokładnie obejrzeć zmiany skórne oraz pobrać wycinek ze zmiany (guzka) do oceny histopatologicznej.

Leczenie

Jak leczy się świerzbiączkę guzkową?

Leczenie świerzbiączki guzkowej polega głównie na stosowaniu leków miejscowych zawierających w składzie zazwyczaj glikokortykosteroidy. Może być wymagane stosowanie leczenia ogólnego. U pacjentów z zaburzeniami psychiatrycznymi terapia skupia się na leczeniu tych zaburzeń. Niektóre przypadki wymagają leczenia z zastosowaniem krioterapii lub laseroterapii.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się świerzbiączce guzkowej?

Dokładna przyczyna wystąpienia świerzbiączki guzkowej nie jest znana, dlatego ciężko jej zapobiec. W przypadku wystąpienia podobnych zmian należy jak najszybciej udać się do dermatologa.