leki-orange

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Rozdziały

Jakie są objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby?

Zwykle choroba nie powoduje dolegliwości i jest przypadkowo rozpoznawana podczas badania USG z innego powodu lub po stwierdzeniu nieprawidłowej aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST) we krwi.

Objawy, które może powodować NADLF:
-zmęczenie,
-osłabienie,
-złe samopoczucie,
-uczucie dyskomfortu w prawej górnej części brzucha.

Jakie są przyczyny niealkoholowego stłuszczenia wątroby?

Główną rolę w powstaniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD) odgrywają insulinooporność i zaburzenie regulacji adiponektyny, bardzo ważnego hormonu regulującego równowagę energetyczną organizmu. Przyczyny to dieta wysokokaloryczna (pokarmy typu fast food), bogata w rafinowane węglowodany, zwłaszcza fruktozę, tłuszcze nasycone i słodzone napoje, która łącznie z małą aktywnością fizyczną prowadzi do nadwagi i otyłości. Pewną rolę odgrywa też skłonność genetyczna.

Główne czynniki ryzyka NAFLD to:
-otyłość (zwłaszcza trzewna, w której tłuszcz gromadzi się głównie w jamie brzusznej),
-cukrzyca typu 2,
-dyslipidemia, czyli nieprawidłowa gospodarka lipidowa (stężenie we krwi cholesterolu i triglicerydów),
-zespół metaboliczny,
-zespół policystycznych jajników.

Jak zdiagnozować niealkoholowe stłuczenie wątroby?

W diagnostyce niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) wykonuje się:
-badania laboratoryjne krwi: oznaczenie aktywności aminfotransferaz ALT i AST (próby wątrobowe) oraz GGT, która zazwyczaj jest zwiększona, stężenia bilirubiny (może być zwiększone), gospodarki lipidowej (cholesterolu i triglicerydów), stężenia glukozy, albumin i parametrów krzepnięcia, a także stężenia żelaza i ferrytyny,
-badania obrazowe: USG wątroby, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej,
-ocenę włóknienia wątroby za pomocą badań, takich jak elastografia ultrasonograficzna (impulsowa [FibroScan]) lub rezonansu magnetycznego.

Jak zapobiegać niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby?

Podstawowe znaczenie ma zmiana stylu życia. Należy ograniczyć spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w cukry proste. Wskazana jest również redukcja masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna u osób otyłych.

Leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Leczenie polega przede wszystkim na modyfikacji stylu życia – w przypadku osób z nadwagą bądź otyłych konieczna jest redukcja masy ciała. Wykazano, że przy stłuszczeniu wątroby utrata przynajmniej 5% wyjściowej masy ciała u tych osób ogranicza proces zapalny w wątrobie [11], ograniczając wystąpienie choroby, jaką jest niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

W przypadku stłuszczenia wątroby ważna jest również dieta, która powinna bazować na produktach niskoprzetworzonych, niskotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Podstawą powinno być wdrożenie diety lekkostrawnej - ze swojego codziennego jadłospisu należy wyeliminować słodycze i słone przekąski, słodzone napoje, potrawy ostre i smażone. Oprócz tego należy unikać alkoholu. Warto również wdrożyć do swojego życia regularną aktywność fizyczną, która pozytywnie wpływa na przemianę materii.

Leki na niealkoholowe stłuczenie wątroby

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Loading...

Koniec.

No more pages to load