aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Na co pomaga kwas borowy?

Jakie zastosowanie ma kwas borowy?

Kwas borowy to dosyć znana substancja, która wykazuje łagodne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Jest dostępny w aptekach w postaci białego proszku (Acidum boricum) lub roztworu wodnego o stężeniu 3% (Borasol).

Jakie zastosowanie ma kwas borowy?

Kwas borowy występuje w postaci bezwonnego białego proszku lub bezbarwnych kryształków. Ze względu na to, że jest neurotoksyczny i kumuluje się w organizmie, nie stosuje się go doustnie, a jedynie zewnętrznie. Kwas borny działa przeciwzapalnie oraz ściągająco, a także słabo przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Substancja wchodzi w skład wodnych roztworów i maści (maks. stężenie 3%), zasypek (maks. 10%), a nawet globulek dopochwowych (maks. 1,0-2,0%) jako środek przywracający prawidłowy odczyn skóry lub środowiska pochwy oraz przeciwdziałający namnażaniu się drobnoustrojów [1].

Jakie działanie ma kwas borowy?

Czy można stosować kwas borowy na grzybicę skóry i paznokci?

Terapia onychomikozy, czyli grzybicy paznokci, jest dla wielu osób procesem żmudnym i długotrwałym. Nieleczona, może przenosić się na inne paznokcie, a w skrajnych przypadkach doprowadzać do zakażenia ogólnoustrojowego. Choć na rynku jest obecnie sporo preparatów zawierających substancje o działaniu przeciwgrzybiczym (np. lakiery do paznokci z cyklopiroksem czy amorolfiną), zdarza się, że pacjenci sięgają po roztwór wodny kwasu bornego. Rzeczywiście, działa on łagodnie bakterio- i grzybostatycznie, jednak jego aplikacja może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Roztwór wodny kwasu bornego można jednak stosować pomocniczo, także w przypadku grzybicy skóry (przestrzenie między palcami, szpara międzypośladkowa, doły pachowe, pachwiny oraz skóra pod piersiami u kobiet). Miejsce zmienione chorobowo należy przemyć 2% roztworem wodnym kwasu bornego, a następnie nanieść preparat w postaci kremu lub maści, które zawierają substancję przeciwgrzybiczą (np. mikonazol, klotrimazol, cyklopiroks) lub substancję grzybiczą połączoną z glikokortykosteroidem.

Kwas borowy jest również składnikiem preparatu złożonego, który zawiera również kwas galusowy, octowy i salicylowy, a także salicylan metylu oraz taninę (Acifungin forte). Preparat stosuje się pomocniczo w przypadku zakażenia grzybiczego paznokci oraz wałów okołopaznokciowych [2].

Jak stosować kwas borowy na nadmierną potliwość stóp?

Nadmierna aktywność gruczołów potowych jest kłopotliwa — może dotyczyć zarówno całego ciała, jak i jego poszczególnych partii, np. dłoni czy stóp. Na aptecznych półkach znajdziemy szereg preparatów wspomagających walkę z tym dosyć uporczywym problemem.

Wśród nich można wymienić zasypki zawierające wspomniany już kwas borowy i inne składniki (np. talk, kwas salicylowy, weglan magnezu, olejek z drzewa herbacianego), które działają nie tylko odkażająco i przeciwzapalnie, ale również pochłaniają nadmiar wilgoci gromadzącej się na skórze stóp (Antypot, Proftin-G) [3].

Czy warto stosować kwas borowy na infekcje grzybicze pochwy?

Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe, kwas borowy jest również stosowany w ginekologii. Substancja wchodzi w skład preparatów wspomagających leczenie infekcji grzybicznych, przyczyniając się do przywrócenia prawidłowego, kwasowego odczynu w obrębie pochwy, a także spowalniając rozwój patogenów.

Kwas borowy zawarty w globulkach dopochowych występuje w połączeniu z innymi składnikami, m.in. kwasem mlekowym, witaminą E, olejkiem z drzewa herbacianego czy kwasem hialuronowym (Canditon, Albivag) [4].

Kwas borowy w lekach recepturowych

3% roztwór kwasu bornego jest częstym składnikiem leków recepturowych sporządzanych w warunkach aptecznych. Ma działanie ściągające, antyseptyczne i wysuszające, dlatego może być wykorzystywany do miejscowego odkażania zmienionej chorobowo skóry oraz okolic intymnych. Wodny roztwór kwasu bornego, oprócz postaci płynnych, wchodzi w skład kremów i maści recepturowych.

Co ciekawe kwas borowy, stosuje się go również w jałowych preparatach ocznych — pełni wówczas rolę stabilizatora innych substancji leczniczych, np. chlorowodorku prokainy czy siarczanu neomycyny [5].

Bibliografia

 1. Farmakopea Polska IX
 2. Maleszka, Romuald, et al. „Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych–rekomendacje ekspertów Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.” Przegl Dermatol 102 (2015): 305-315.
 3. https://melaleuca.com.pl/produkt/zasypka-do-stop-proftin-g-2/ [dostęp 13.03.2023]
 4. https://www.kadefarm.pl/produkty/albivag/ [dostęp 13.03.2023]
 5. Farmakopea Polska XI

Omawiane substancje

 • Kwas borowy

  Kwas borowy jest białym proszkiem o silnym działaniu antyseptycznym. Jest stosowany m.in. do dezynfekcji ran i jako składnik kosmetyków.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Grzybica paznokci

  Grzybica paznokci to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to infekcja, która powoduje zmiany w wyglądzie i strukturze paznokci, a także może prowadzić do bólu i dyskomfortu.
 • Grzybica pochwy

  Grzybica pochwy to choroba wywołana przez drożdżaki Candida albicans, które rozwijają się w wilgotnym środowisku pochwy. Objawy to m.in. swędzenie, pieczenie, ból podczas stosunku oraz upławy o charakterze serowatym.
 • Grzybica skóry

  Grzybica skóry to choroba wywołana przez grzyby, która może dotknąć różne części ciała. Objawia się m.in. swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry.
 • Nadmierna potliwość

  Nadmierna potliwość to schorzenie, które charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem potu przez organizm. Może ona wpływać na jakość życia i powodować dyskomfort społeczny.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .