, , , , , , ,

Co stosować na ból pięty?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co oznacza ból pięty?

Ból pięty to częsta dolegliwość, szczególnie wśród dorosłego społeczeństwa. Może być związany z kontuzją, ale może także świadczyć o poważnych chorobach. Co zrobić, kiedy boli pięta? Jakiej maści na ból pięty użyć? Co robić poza stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych?
Ból pięty - przyczyny i leczenie

Co oznacza ból pięty?

Ból pięty pojawiający się przy chodzeniu może być spowodowany wieloma czynnikami. Może to być oznaka zmęczenia, kontuzji i toczącego się stanu zapalnego lub choroby. Duży odsetek wizyt w gabinetach lekarskich oraz fizjoterapeutycznych wynika z odczuwania bólu w obrębie pięty i stopy. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie pięty nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę, ale co w przypadku kiedy faktycznie mamy do czynienia z chorobą?

Jakie są choroby, przy których bolą pięty?

Najczęściej występującymi chorobami, które objawiają się między innymi bólem pięty czy całej stopy są:

 • Ostroga piętowa – to proces zapalny nazywany zapaleniem rozcięgna podeszwowego co prowadzi do koślawości pięty. Jedną z przyczyn powstawania ostrogi piętowej jest źle dobrane obuwie (zbyt duże, zbyt luźne obuwie). Innymi czynnikami, które mogą prowadzić do powstania ostrogi piętowej, są: wiek, wykonywanie pracy stojącej, płaskostopie, nadwaga. Ból pięty może pojawiać się zarówno w spoczynku, jak i podczas chodzenia [1].

Leki na ból pięty.

Ryc. 1. Przebieg rozcięgna podeszwowego z zaznaczonym miejscem największej bolesności podczas zapalenia [1].

 • Jałowa martwica kości piętowej (choroba Haglunda / pięta Haglunda) – dotyczy najczęściej dzieci w okresie pokwitania i objawia się bólem obu pięt, a przyczyną powstawania tego schorzenia są: zwapnienia (efekt przewlekłego zapalenia ścięgien Achillesa), przeciążenia, noszenie butów ze zbyt wąskim zapiętkiem lub nieprawidłowa budowa kości piętowej [1].
 • Dna moczanowa (podagra) – choroba reumatyczna spowodowania zbyt wysokim stężenia kwasu moczowego we krwi, a w efekcie odkładaniem się kryształów moczanu sodu w płynie stawowym i okolicznych tkankach, a także w tkance podskórnej. Poza charakterystycznym dla tej choroby zapaleniem stawów istotne są również zmiany dotyczące układu sercowo-naczyniowego oraz nerek [2].
 • Złamanie zmęczeniowe w obrębie kości stopy – dolegliwości bólowe pojawiają się początkowo po bieganiu, a w późniejszym czasie także podczas chodzenia, jak i w spoczynku [1].

Co na ból pięty?

Sposób postępowania uzależniony jest od tego, z czym tak naprawdę mamy do czynienia – czyli odpowiedzią na pytanie: dlaczego boli? Na przykład, w leczeniu ostrogi piętowej skuteczna okazuje się kinezyterapia (gimnastyka lecznicza), fizykoterapia (pole magnetyczne, światło) oraz stosowanie odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych.

W ostrodze piętowej jak i w pozostałych schorzeniach zapalnych pomocne są maści na ból pięty, żele oraz kremy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępne bez recepty: Traumon żel, Voltaren max, OSTROGOżel, Dikloziaja, Difortan żel, Ibalgin Sport, Olfen żel, DIP Rilif żel, DIP HOT rozgrzewający krem, Naproxen EMO, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), w postaci tabletek czy kapsułek, również dostępnych bez recepty: Ketonal, Ibuprom, Nurofen, Metafen, Dexak.

Leczenie dny moczanowej polega przede wszystkim na normalizacji stężenia kwasu moczowego przy użyciu leków dostępnych na receptę: Milurit, Allupol, Argadopin, a w uśmierzaniu towarzyszącego bólu zaleca się stosowanie NLPZ. U pacjentów z dną moczanową nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego, ponieważ podnosi on stężenie kwasu moczowego w surowicy. Oprócz stosowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych warto zadbać o noszenie odpowiednio dobranego obuwia, oraz dobrze wyprofilowanych wkładek. W stanach przewlekłych ulgę może przynieść naprzemienne polewanie ciepłą i zimną wodą bolącego miejsca.

Bibliografia

 1. Wytrążek M, Chochowska M.: Postępowanie profilaktyczne w dolegliwościach bólowych stóp. Rehabil. Prakt. 2014: 1: 56-61.
 2. Glimcher L.H. Gout: New insights into an old disease. J. Clin. Invest. 2006: 116: 2073-2075.
 3. Podgórski M, Nowak K.: Zerwania ścięgna Achillesa- w świetle informacji zawartych w literaturze specjalistycznej. Kwartalnik Ortopedyczny. 2012: 2: 157- 158.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Allopurinol

  Allopurinol jest lekiem stosowanym w leczeniu dny moczanowej. Substancja ta hamuje produkcję kwasu moczowego w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Deksketoprofen

  Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Etofenamat

  Etofenamat to substancja czynna stosowana w lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest skuteczna w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
  substancje syntetyczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ketoprofen

  Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  substancje syntetyczne
 • Naproksen

  Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Dna moczanowa (podagra)

  Dna moczanowa to choroba metaboliczna, która powoduje nagromadzenie kryształów kwasu moczowego w stawach i tkankach, powodując ból i zapalenie. Często występuje u osób z nadwagą, wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą.
 • ostroga piętowa

  Ostroga piętowa to schorzenie, które charakteryzuje się bólem i stanem zapalnym w okolicy pięty. Może ona powodować trudności w chodzeniu i ograniczać codzienne czynności.
 • Pięta Haglunda

  Schorzenie pięty Haglunda to stan zapalny, który powoduje ból i obrzęk w okolicy pięty. Może być spowodowane nadmiernym naciskiem na piętę lub noszeniem niewłaściwych butów.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , , .