Ketokonazol to lek przeciwgrzybiczy stosowany w leczeniu niektórych zakażeń wywołanych przez grzyby. Ma on szerokie spektrum działania<strong>, </strong>dlatego jest stosowany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry i grzybiczych zakażeń skóry. Nie jest przeznaczony do stosowania w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci u rąk i nóg. Ketokonazol powinien być stosowany tylko wtedy, gdy nie można stosować innych leków przeciwgrzybiczych. Ketokonazol może powodować poważne uszkodzenie wątroby, które może prowadzić do przeszczepu wątroby lub spowodować zgon.
Lekarz wykona badania krwi, aby upewnić się, że u pacjenta nie występują schorzenia, które uniemożliwiałyby bezpieczne stosowanie ketokonazolu. Nie należy go stosować, jeśli pacjent jest na niego uczulony lub jeśli ma chorobę wątroby. Może być konieczne przyjmowanie tego leku przez okres do 6 miesięcy. Należy go stosować przez cały przepisany okres czasu, nawet jeśli objawy szybko się poprawią. Pominięcie dawki może zwiększyć ryzyko infekcji, która jest oporna na leki. Ketokonazol nie leczy zakażeń wirusowych, takich jak grypa lub zwykłe przeziębienie.
Należy poinformować lekarza przed stosowaniem leku, jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały:
problemy z wątrobą;
zespół długiego QT;
problemy z gruczołem nadnerczy.
Działania niepożądane:
Pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią:
szybkie lub przyspieszone bicie serca, trzepotanie w klatce piersiowej, duszność i nagłe zawroty głowy;
nietypowe osłabienie lub zmęczenie, zawroty głowy, nudności i wymioty;
problemy z wątrobą – ból w górnej części brzucha, gorączka, utrata apetytu, ciemny mocz, stolce o gliniastym zabarwieniu lub żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).
Częste działania niepożądane ketokonazolu mogą obejmować:
mdłości, biegunkę, ból brzucha;
obrzęk piersi;
ból głowy, zawroty głowy;
nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby.