fbpx

Liść szałwii

Liście szałwii mają zastosowanie do produkcji leków. Szałwia jest stosowana w przypadku wystąpienia problemów trawiennych, w tym utraty apetytu, gazów (wzdęcia), bólu brzucha (zapalenie żołądka), biegunce, wzdęciach i zgadze. Stosuje się ją również w celu zmniejszenia nadprodukcji potu i śliny, a także w przypadku depresji, utraty pamięci i choroby Alzheimera. Kobiety stosują szałwię w przypadku bolesnych miesiączek, w celu zmniejszenia nadmiernego wypływu mleka podczas karmienia piersią oraz w celu zmniejszenia uderzeń gorąca w okresie menopauzy. Liście szałwii są stosowane bezpośrednio na skórę na zimne rany, choroby dziąseł (zapalenie dziąseł), ból jamy ustnej, gardła lub języka oraz obrzęk i ból nosa.

Szałwia ma również zastosowanie w żywności, jako powszechnie stosowana przyprawa, a także jest używana jako składnik zapachowy w mydłach i kosmetykach.

Liście szałwii są prawdopodobnie bezpieczne w ilościach zwykle stosowanych w żywności oraz gdy są przyjmowane doustnie lub na skórę w ilościach leczniczych przez krótki czas (do 4 miesięcy).
Niektóre gatunki szałwii, takie jak szałwia lekarska, zawierają substancję chemiczną zwaną tujonem. Tujon może być trujący, jeśli jest go wystarczająco dużo. Ta substancja chemiczna może powodować drgawki oraz uszkodzenia wątroby i układu nerwowego. Ilość tujonu różni się w zależności od gatunku rośliny, czasu zbiorów, warunków uprawy i innych czynników.

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?