Charakterystyczne dla osób chorujących na bielactwo jest zmiana pigmentacji włosów, skóry oraz oczu. Prowadzi to do nadwrażliwości na promieniowanie UV, co w konsekwencji prowadzi do powstania licznych stanów zapalnych, zrogowaceń i pęcherzy na skórze. Oczy albinosów są bardzo wrażliwe na światło- występuje światłowstręt oraz oczopląs.
Bielactwo- albinizm to choroba uwarunkowana genetycznie. Przyczyną jest mutacja w genach kodujących białka odpowiedzialne za produkcję melaniny- dokładnie u osób chorych mamy do czynienia z brakiem enzymu tyrozynazy przekształcającego prekursor melaniny w barwnik melaninę. Choroba jest warunkowa przez allel recesywny.
Diagnoza jest stawiana na podstawie obserwacji objawów klinicznych- zmian depigmentacyjnych. Bardzo często pacjent kierowany jest na badania genetyczne- celem potwierdzenia schorzenia.
Nie ma możliwości zapobiegania albinizmowi- jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Jeśli rodzice planujący potomstwo mają określone profile genetyczne, można w łatwy sposób ocenić prawdopodobieństwo narodzin dziecka z albinizmem.
Albinizm to choroba nieuleczalna. Leczenie tego schorzenia polega na codziennej pielęgnacji, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, co pomaga chronić skórę przed stanami zapalnymi. Bardzo ważną kwestią jest także regularne leczenie i kontrole okulistyczne oraz dermatologiczne- wykonywanie dermatoskopii w celu profilaktyki nowotworu skóry.