leki-orange

Agranulocytoza

Rozdziały

Jakie są objawy agranulocytozy?

Agranulocytoza to stan, w którym twoje ciało nie produkuje wystarczająco dużo białych krwinek, co sprawia, że jesteś bardziej podatny na infekcje. Objawy to gorączka, dreszcze, gwałtowne i ciężkie infekcje, owrzodzenia na skórze, ból gardła, ból brzucha i słabość. W przypadku tych objawów szybko skontaktuj się z lekarzem.

Jakie są przyczyny agranulocytozy?

Agranulocytoza jest rzadkim stanem, który może być spowodowany przez różne czynniki. Może to być infekcja, która uszkadza komórki szpiku kostnego lub efekt niektórych leków, które zakłócają produkcję białych krwinek. Czasami, to może być wynikiem chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Jednak przyczyna może być też nieznana. W każdym przypadku, twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości tzw. granulocytów, które pomagają zwalczać infekcje.

Jak zdiagnozować agranulocytozę?

Agranulocytoza jest diagnozowana przez lekarza, który wykonuje szczegółowe badanie krwi. To badanie pomaga określić liczbę różnych typów białych krwinek w krwi. Jeśli liczba granulocytów, jednego z typów białych krwinek, jest znacznie obniżone, możemy mówić o agranulocytozie. Lekarz może zlecić również dodatkowe badania aby zrozumieć przyczynę tego stanu.

Jak zapobiegać agranulocytozie?

Agranulocytoza to poważne, ale rzadkie schorzenie. Nie ma konkretnych środków zapobiegawczych, ponieważ możemy być na nie narażeni z różnych przyczyn, np. pewne leki, radioterapia. Jeżeli masz przyznane leki zwiększające ryzyko agranulocytozy, ważne jest regularne badanie krwi, by monitorować ilość białych krwinek. Podejmuj też środki, aby unikać infekcji: często myj ręce, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi.

Leczenie agranulocytozy

Agranulocytoza to bardzo rzadkie schorzenie, w którym Twoje ciało nie produkuje wystarczającej ilości białych krwinek, przez co jesteś bardziej narażony na infekcje. Jeżeli na to cierpisz, to lekarz zwykle zaprzestaje podawania leków, które mogły wywołać to schorzenie. Często stosowanym leczeniem jest podawanie leków, które pomagają Twojemu organizmowi w produkcji białych krwinek. W ciężkich przypadkach, może być konieczny przeszczep szpiku. To długotrwały proces, który wymaga specjalistycznego postępowania i opieki.

Loading...

Leki na agranulocytozę

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu agranulocytozy.
Loading...