👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Zatrucie pokarmowe a karmienie piersią - co musisz wiedzieć?

Co stosować na biegunkę przy karmieniu piersią?

Zatrucie pokarmowe jest zaburzeniem działania układu pokarmowego na skutek działania drobnoustrojów. Objawy są na tyle uciążliwe, że warto sięgnąć po leki, które złagodzą objawy i przyspieszą zdrowienie. Niestety w przypadku kobiet karmiących piersią nie wszystkie preparaty można bezpiecznie stosować. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na biegunkę przy karmieniu piersią, oraz wyjaśni problematykę, jaką niesie zatrucie pokarmowe, a karmienie piersią.

Czym jest zatrucie pokarmowe?

Zatrucia pokarmowe biorą się z bezpośrednio ze spożytych razem z pokarmem drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęstszymi przyczynami ich rozwoju w pożywieniu jest nieprawidłowy transport, przechowywanie, lub niedostateczna obróbka termiczna przed spożyciem. Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak się objawia zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe najczęściej ma gwałtowny przebieg. Objawia się dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Należą do nich:

  • biegunka
  • wymioty
  • nudności
  • ból brzucha

Co podać kobiecie karmiącej na zatrucie pokarmowe?

Okres karmienia piersią jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka. Pokarm matki jest najczęściej jedynym pożywieniem, jakie dziecko dostaje, a zażywane leki i suplementy diety przez matkę mogą przenikać do mleka i wpływać na jego jakość.

Biegunka, a karmienie piersią

Jedną z najczęstszych dolegliwości w przebiegu zatrucia pokarmowego jest biegunka. Jest ona o tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do odwodnienia. Niestety nie wszystkie najczęściej stosowane leki mogą być przyjmowane podczas karmienia piersią.

Stoperan, a karmienie piersią

Substancją czynną występującą w leku Stoperan jest loperamid. Niestety w nieznacznym stopniu może ona przenikać do mleka matki, w związku z tym nie można go zastosować w czasie karmienia piersią [1].

Nifuroksazyd, a karmienie piersią

Nifuroksazyd jest substancją, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Działa na większość bakterii powodujących zatrucie pokarmowe. Niestety obecnie nie ma odpowiednich badań zapewniających bezpieczeństwo stosowania leku w trakcie laktacji [2].

Smecta, a karmienie piersią

Smecta zawiera diosmektyt, który działa absorbująco na gazy oraz powleka błonę śluzową żołądka i jelit. Pomimo braku dostępnych badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania w trakcie karmienia piersią, substancja czynna nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. W związku z tym może być stosowana u kobiet w trakcie karmienia [3].

Węgiel aktywny, a karmienie piersią.

Węgiel aktywny działa w obrębie przewodu pokarmowego absorbująco na wszelkiego rodzaju toksyny i drobnoustroje. Jest bezpieczny w trakcie karmienia piersią [4].

Co oprócz leków podać w trakcie biegunki?

Przede wszystkim należy pić dużą ilość płynów, można podać także elektrolity. Warto zachować lekkostrawną dietę, unikać surowych i niedogotowanych mięs oraz niemytych warzyw i owoców. Można spożywać jogurty, lub probiotyki, które uzupełnią naruszoną florę jelitową.

Wymioty, a karmienie piersią

Leki przeciwwymiotne są dostępne z przepisu lekarza i stosuje się tylko jeśli wymioty są na tyle intensywne, że zagrażają zdrowiu matki. Bez recepty można zastosować wyciąg z imbiru, który wg badań nie powoduje negatywnych skutków u dziecka oraz nie zaburza laktacji. Ponadto można podawać melisę do parzenia, która reguluje trawienie. Melisa jest stosowana u niemowląt w celu zwalczenia kolek, u matki może nieznacznie zwiększyć laktację. Jednak jej stosowanie jest bezpieczne [5,6].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Zaburzenie charakteryzujące się częstymi i wodnistymi wypróżnieniami. Przyczyny biegunki obejmują bakterie, wirusy lub pasożyty, niektóre leki, nietolerancje pokarmowe i choroby, które wpływają na żoł…
Wymioty to odruch obronny organizmu. Broni się on przed potencjalnym zatruciem substancjami pochodzącymi z zewnątrz. Wymioty to po prostu gwałtowny wyrzut treści pokarmowej z żołądka i ewentualnie z j…
Omawiane substancje
Diosmektyt (smektyn dioktanościenny) jest to naturalny krzemian magnezu i glinu. Stosowany jest w leczeniu biegunek różnego typu, w tym: zakaźnej i niezakaźnej, ostrej i przewlekłej biegunki, biegunki…
Loperamid jest stosowany w leczeniu biegunki. Lek ten jest również stosowany w celu zmniejszenia ilości stolca u osób, które mają ileostomię (ponowne poprowadzenie jelita przez otwór chirurgiczny w ż…
Pochodna nitrofuranu o działaniu przeciwbakteryjnym. Mechanizm działania nifuroksazydu polega na hamowaniu aktywności enzymów bakteryjnych oraz hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Lek wykazuje akty…
Zwykły węgiel drzewny jest wytwarzany z drewna, łupin orzechów kokosowych, torfu, węgla lub ropy naftowej. „Węgiel aktywny” jest przetworzoną formą węgla drzewnego, który zawiera pory, które mogą zatr…
Podsumowanie
SubstancjeDiosmektyt,
Loperamid,
Nifuroksazyd,
Węgiel aktywny
SchorzeniaBiegunka,
Wymioty
KategoriaBiegunka,
Ciąża i karmienie piersią,
Laktacja,
Trawienie,
Układ pokarmowy
TematyKarmienie piersią,
Leki a karmienie piersią
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji03.11.2022
Bibliografia6 źródeł