aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Zatrucie pokarmowe a karmienie piersią – co musisz wiedzieć?

Co stosować na biegunkę przy karmieniu piersią?

Zatrucie pokarmowe jest zaburzeniem działania układu pokarmowego na skutek działania drobnoustrojów. Objawy są na tyle uciążliwe, że warto sięgnąć po leki, które złagodzą objawy i przyspieszą zdrowienie. Niestety w przypadku kobiet karmiących piersią nie wszystkie preparaty można bezpiecznie stosować. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na biegunkę przy karmieniu piersią, oraz wyjaśni problematykę, jaką niesie […]
Tekst alternatywny nie został dostarczony.

Zatrucie pokarmowe jest zaburzeniem działania układu pokarmowego na skutek działania drobnoustrojów. Objawy są na tyle uciążliwe, że warto sięgnąć po leki, które złagodzą objawy i przyspieszą zdrowienie. Niestety w przypadku kobiet karmiących piersią nie wszystkie preparaty można bezpiecznie stosować. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na biegunkę przy karmieniu piersią, oraz wyjaśni problematykę, jaką niesie zatrucie pokarmowe, a karmienie piersią.

Czym jest zatrucie pokarmowe?

Zatrucia pokarmowe biorą się z bezpośrednio ze spożytych razem z pokarmem drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęstszymi przyczynami ich rozwoju w pożywieniu jest nieprawidłowy transport, przechowywanie, lub niedostateczna obróbka termiczna przed spożyciem. Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak się objawia zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe najczęściej ma gwałtowny przebieg. Objawia się dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Należą do nich:

 • biegunka
 • wymioty
 • nudności
 • ból brzucha

Co podać kobiecie karmiącej na zatrucie pokarmowe?

Okres karmienia piersią jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka. Pokarm matki jest najczęściej jedynym pożywieniem, jakie dziecko dostaje, a zażywane leki i suplementy diety przez matkę mogą przenikać do mleka i wpływać na jego jakość.

Biegunka, a karmienie piersią

Jedną z najczęstszych dolegliwości w przebiegu zatrucia pokarmowego jest biegunka. Jest ona o tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do odwodnienia. Niestety nie wszystkie najczęściej stosowane leki mogą być przyjmowane podczas karmienia piersią.

Stoperan, a karmienie piersią

Substancją czynną występującą w leku Stoperan jest loperamid. Niestety w nieznacznym stopniu może ona przenikać do mleka matki, w związku z tym nie można go zastosować w czasie karmienia piersią [1].

Nifuroksazyd, a karmienie piersią

Nifuroksazyd jest substancją, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Działa na większość bakterii powodujących zatrucie pokarmowe. Niestety obecnie nie ma odpowiednich badań zapewniających bezpieczeństwo stosowania leku w trakcie laktacji [2].

Smecta, a karmienie piersią

Smecta zawiera diosmektyt, który działa absorbująco na gazy oraz powleka błonę śluzową żołądka i jelit. Pomimo braku dostępnych badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania w trakcie karmienia piersią, substancja czynna nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. W związku z tym może być stosowana u kobiet w trakcie karmienia [3].

Węgiel aktywny, a karmienie piersią.

Węgiel aktywny działa w obrębie przewodu pokarmowego absorbująco na wszelkiego rodzaju toksyny i drobnoustroje. Jest bezpieczny w trakcie karmienia piersią [4].

Co oprócz leków podać w trakcie biegunki?

Przede wszystkim należy pić dużą ilość płynów, można podać także elektrolity. Warto zachować lekkostrawną dietę, unikać surowych i niedogotowanych mięs oraz niemytych warzyw i owoców. Można spożywać jogurty, lub probiotyki, które uzupełnią naruszoną florę jelitową.

Wymioty, a karmienie piersią

Leki przeciwwymiotne są dostępne z przepisu lekarza i stosuje się tylko jeśli wymioty są na tyle intensywne, że zagrażają zdrowiu matki. Bez recepty można zastosować wyciąg z imbiru, który wg badań nie powoduje negatywnych skutków u dziecka oraz nie zaburza laktacji. Ponadto można podawać melisę do parzenia, która reguluje trawienie. Melisa jest stosowana u niemowląt w celu zwalczenia kolek, u matki może nieznacznie zwiększyć laktację. Jednak jej stosowanie jest bezpieczne [5,6].

Bibliografia

 1. Charakterystyka produktu leczniczego, Stoperan.
 2. Charakterystyka produktu leczniczego, Nifuroksazyd.
 3. Charakterystyka produktu leczniczego, Smecta.
 4. Charakterystyka produktu leczniczego, Carbo medicinalis.
 5. Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006-. Ginger. [Updated 2022 Apr 18]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501786/
 6. Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006-. Lemon Balm. [Updated 2021 Apr 19]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501841/

Omawiane substancje

 • Diosmektyt

  Diosmektyt to substancja lecznicza stosowana w leczeniu biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Działa poprzez wiązanie wody i toksyn, co zmniejsza ilość wydzielanego płynu i poprawia konsystencję stolca.
  substancje syntetyczne
 • Loperamid

  Loperamid jest lekiem przeciwbiegunkowym. Działa poprzez zmniejszenie ruchów jelitowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nifuroksazyd

  Nifuroksazyd jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu biegunek bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich rozwój i powodując ich śmierć.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Węgiel aktywny

  Węgiel aktywny to substancja o dużej powierzchni wewnętrznej, stosowana do oczyszczania wody i powietrza. Jest również skutecznym lekiem na zatrucia pokarmowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Biegunka

  Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.
 • Karmienie piersią

  Karmienie piersią jest naturalnym sposobem żywienia niemowląt i ma wiele korzyści dla zdrowia dziecka i matki. Jednakże, niektóre kobiety mogą mieć problemy z karmieniem piersią, takie jak ból sutków czy niedobór mleka.
 • Wymioty

  Schorzenie charakteryzujące się nagłym i niekontrolowanym odruchem wymiotnym, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak choroby, infekcje, stres czy nieprawidłowe odżywianie. Wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i wymagają odpowiedniego leczenia, aby zapobiec poważnym powikłaniom.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .